Vesti

Preminuo Slavomir Mrožek

16. avgust 2013.
SEEcult.org
Preminuo Slavomir Mrožek
Preminuo Slavomir Mrožek

Istaknuti poljski pisac Slavomir Mrožek, koji je veliki deo života proveo u emigraciji, preminuo je 15. avgusta u Nici u 83. godini.

Najpoznatiji po zbirci kratkih priča “Slon” (1957) i drami “Tango”, Mrožek je živeo na jugu Francuske od 2008. godine, nakon više decenija provedenih izvan Poljske.

Predsednik Poljskog PEN centra Adam Pomorski izjavio je da Mrožekova smrt označava kraj jedne ere u istoriji poljske književnosti.

“On je bio bez sumnje jedan od najvećih poljskih pisaca 20. veka”, izjavio je Pomorski medijima u Varšavi.

Mrožek je u nedavnom intervjuu izjavio da poljski jezik za njega nikada nije postao mrtav, uprkos decenijama koje je proveo u inostranstvu.

“To je ono što me je činilo srećnim i ponosnim”, rekao je Mrožek, koji je 1963. godine emigrirao iz komunističke Poljske najpre u Italiju, a potom u Francusku i Meksiko. Boravio je i u SAD, Nemačkoj… Vratio se u domovinu 1996. godine i živeo izvesno vreme u Krakovu, a potom se ponovo preselio u Francusku.

U Francuskoj je 1968. objavio protestno pismo u pariskom listu “Mond” protiv sovjetske invazije tadašnje Čehoslovačke.

Mrožek je najpre radio kao karikaturista, a potom i kao autor kratkih priča i humoreski o svakodnevnim situacijama koje ističu apsurd života i komunizma.

"Tango" je njegova najpoznatija drama, koja ga je učinila međunarodno priznatim i jednim od najizvođenijih savremenih pisaca.

Njegova dela igrana su u mnogim teatrima, a među najpoznatijima su, uz “Tango”, i “Emigranti”, “Ambasador”, “Portret”, “Striptiz”, “Ljubav u Krimu”…

Pre tri godine izdavačka kuća Penguin objavila je zbirku njegovih kratkih priča “Slon” iz 1957. godine o životu u Poljskoj u vreme totalitarizma.

Nakon državnog udara generala Jaruzelskog 1981, Mrožek je privremeno zabranio objavljivanje svojih knjiga u Poljskoj.

Tokom 90-ih napisao je tri drame o ratu, dezintegraciji vrednosti i sistemu utemeljenom na genocidu, među kojima i komad "Lep vidik" o ratu na Balkanu, u čijem su sredistu evropski turisti koji su došli na more, ali im je odmor omeo rat.

Dobitnik je ordena francuske Legije časti za doprinos francuskoj kulturi.

(SEEcult.org)

Tagovi