Vesti

Preminuo Slobodan Milatović

8. mart 2019.
SEEcult.org
Slobodan Milatovic
Slobodan Milatovic

Istaknuti crnogorski pozorišni reditelj Slobodan Milatović, osnivač DODEST-a i nekih od najznačajnijih festivala u Crnoj Gori, preminuo je 8. marta u 68. godini u Podgorici.

Milatović će, kako su prenela RTV CG, biti sahranjen u najužem krugu porodice prema svojoj izričitoj želji, bez komemoracija, čitulja i ostalih tradicionalnih obreda.

Milatović je režirao više od 70 predstava, najviše u podgoričkom alternativnom pozorištu DODEST, koje je osnovao i čiji je bio umetnički direktor 25 godina (Marko Kraljević Superstar, Okovani Prometej, Gospođica Julija, Odjeljenje za kolektivnu psihoterapiju, Gorski vijenac, Hamlet, Večernji akt kod Kazimira S. Maljeviča, Magbet u Njegoševom parku, Modna revija, Luča Mikrokozma…).

U Crnogorskom narodnom pozorištu, koje je istaklo povodom njegove smrti da je bio “jedna od najznačajnijih figura crnogorske pozorišne scene” i “vizionar koji je Crnu Goru povezivao sa svetom”, režirao je komade Žene u narodnoj skupštini, Gosti, dr. Vukašin Marković, Mokra šuma, Emigranti, Beket fest, Čekajući Godoa… Režirao je i u Zetskom domu, Kulturnom centru Kotor, Gradskom pozorištu Podgorica, Nikšićkom pozorištu, Kult teatru u Beogradu, na Barskom ljetopisu, R. D teatru i neformalnim pozorišnim trupama.

U Studentskom kulturnom centru u Beogradu režirao je predstavu Politika kao sudbina, čije je izvođenje bilo zabranjeno, a u Malom pozorištu “Duško Radović” postavio je predstave Šok i Zabranjeno preticanje. Režirao je i međunarodne pozorišne koprodukcije Žabe, Projekat 5, Teuta i Kasandra.

Milatović je uradio i više od 30 pozorišnih adaptacija i dramatizacija i napisao dramske tekstove: Marko Kraljević Superstar, dr Vukašin Marković, Modna Revija, Odjeljenje za kolektivnu psihoterapiju.

Bio je i koscenarista filma Čudo neviđeno i scenarista TV filma Gorski vijenac, a režirao je oko 30 radio drama.

Utemeljivač je Festivala jugoslovenskog alternativnog teatra (FJAT) koji je po raspadu Jugoslavije postao Festival internacionalnog alternativnog teatra (FIAT), zatim Barskog  letopisa, Podgoričkog leta, Festivala glumca u Nikšiću, Festivala novog antičkog teatra – Teuta u Kotoru...

Kada je FIAT obnovljen 2013. godine posle višegodišnje pauze, Milatović je, kao predsednik Umetničkog saveta, izrazio 2013. zadovoljstvo što je taj festival “pokazao snagu, zdravu osnovu i potencijal za dugo trajanje”. “Kada se krenulo u priču o obnovi FIAT-a malo sam se bojao i preispitivao da li FIAT više ima uporište u Podgorici, Crnoj Gori, kao i da li je zaboravljen u regionu, budući da je bio značajan festival. Ispostavilo se da i te kako ima uporište i da nije zaboravljen”, rekao je Milatović tada Pobjedi. Ocenio je i da bi za opstanak FIAT-a bilo potrebno da “uđe u neki sistem, da dobije organizacionu formu, da ne zavisi samo od jednog ili dva čoveka”, kao i da bude proglašen manifestacijom od posebnog značaja za kulturu Crne Gore, što bi značilo i da iza njega treba da stanu Ministarstvo kulture i Glavni grad Podgorica.

Milatović je bio i osnivač i predsednik fondacije Montenegro Mobil Art.

Učestvovao je na mnogim festivalima u regionu i svetu i dobitnik je više međunarodnih pozorišnih nagrada. Takođe, imao je status zaslužnog stvaraoca Crne Gore i bio dobitnik najznačajnijeg državnog priznanja – Trinaestojulske nagrade.

(SEEcult.org)

Tagovi