• Search form

14.02.2012 | 11:08

Prezentacija Ilića u Londonu

Prezentacija Ilića u Londonu

Dragan Ilić, srpski, australijski i američki umetnik koji živi i radi na relaciji Njujork - Beograd, održaće 24. februara prezentaciju i predavanje o svom umetničkom radu na Univerzitetu Vestminster u Londonu, diverznom centru edukacije i jednom od najprestižnijih londonskih univerziteta.

Ilićevo predavanje biće održano na Odseku za arhitekturu Univerziteta Vestminster, a obuhvata prezentaciju njegovog opusa od 1974. godine do danas.

Fokus će biti na aspektu transdisciplinarnosti njegove umetničke prakse, odnosno na intersekciji umetnosti i nauke, posebno u vezi sa mašinama/robotima i eksperimentima sa tečnostima i laserima, kao i na istraživanjima o moždano-kompjuterskom interfejsu (BCI - Brain Computer Interface).

Dragan Ilić, Roboaction 9

Takođe, Ilić će predstaviti seriju performansa kojima kritikuje globalnu disproporciju super-bogatih i siromašnih u svetu. Novi ciklus tih radova započeo je prošle jeseni u Beogradu, a izveo ih je i u Istanbulu, Skoplju, Čačku, Briselu...

Dragan Ilić, performans Retribution / Odmazda, Beograd, septembar 2011

Rođen 1948. u Beogradu, Ilić se 1970. preselio u Australiju, gde je pohađao Umetničku akademiju u Kanberi. Od 1977. godine živi i radi u Njujorku, gde se pridružuje čuvenom i aktivnom umetničkom pokretu Ist Vilidža. U tom periodu je izlagao sa umetnicima kao što su Kiki Smit (Kiki Smith) i David Vojnarovic (David Wojnarowicz), a o njegovim radovima pisali su kritičari Karlo Makormik (Carlo McCormick) i Volter Robinson (Walter), kao i Grejs Glik (Grace Glueck) i Bernard Holand (Bernard Holland) iz “Njujork tajmsa” .

Dragan Ilić, rad sa laserima i različitim tečnostima

Ilić samostalno izlaže od 1974. godine - u Sidneju, Melburnu, Kanberi, Čikagu, Njujorku, Tokiju, Briselu, Parizu, Amsterdamu, Beogradu i Seulu. Učestvuje i na mnogobrojnim grupnim izložbama širom sveta, među kojima su najznačajnije “Deset jugoslovenskih umetnika” (Njujork, 1982), “Dokumenta 7” (predstavljanje galerije “Fashion Moda”, Kasel, 1982), “Ist Vildž u Santa Barbari” (Muzej savremene umetnosti Santa Barbara, 1984), “2000 skulptura” (Galerija Civilian Warfare, Njujork, 1984), “Terminal Njujork” (Galerija Semaphore, Njujork, 1985).

Dragan Ilić, performans People I don't Like, CZKD, Beograd, 2008.

Najnovija umetnička istraživanja Ilića kreću se u sferi robotike i kombinovanja kompjuterske tehnologije sa performativnim mogućnostima robotizovanih mašina koje koristi sa izvođenje crteža velikih dimenzija putem moždanih senzora.

Ilić je i inicijator i osnivač umetničkog izlagačkog prostora i laboratorije ITS-Z1 (International Test Site Z-1) u Ritopeku, nedaleko od Beograda.

Od 2007. godine ITS-Z1 predstavlja radove eminentnih internacionalnih umetnika koji istražuju u različitim formama savremene umetnosti koegzistenciju visoke tehnologije i ljudskog tela. Između ostalih, na zvaničnom otvaranju ITS-Z1 u maju 2007. godine nastupio je čuveni australijski umetnik Stelark (Stelarc).

Više o Ilićevom radu na: www.draganilic.org

Ilićevi radovi predstavljeni su i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r