Prezentacija Irwina
Članovi umetničkog kolektiva Irwin iz Ljubljane Dušan Mandić i Borut Vogelnik gostovaće 21. maja u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu, na prezentaciji sa diskusijom “Sedam knjiga o retro-principu”, u okviru projekta “Raškolovano znanje” Teorije koja Hoda iz Beograda i Kontrapunkta iz Skoplja.
Članovi umetničkog kolektiva Irwin iz Ljubljane Dušan Mandić i Borut Vogelnik gostovaće 21. maja u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu, na prezentaciji sa diskusijom “Sedam knjiga o retro-principu”, u okviru projekta “Raškolovano znanje” Teorije koja Hoda iz Beograda i Kontrapunkta iz Skoplja.
Prezentacija grupe Irwin i pokreta Neue Slowenische Kunst (NSK), čiji su jedan od osnivača, završna je sesija radionice koju su Mandić i Vogelnik držali samoobrazovnim grupama “Umetnost i aktivizam”, “Umetnost i/kao politika” i “Kulturne politike nezavisne scene” koje rade u okviru projekta “Raškolovano znanje”.
Umetnički kolektiv Irwin formirali su 1983. u Ljubljani slikari Dušan Mandić, Miran Mohar, Andrej Savski, Roman Uranjek i Borut Vogelnik, a godinu dana kasnije su, sa muzičkom grupom Laibać i pozorišnom trupom Scipion Našice Sisters, osnovali pokret NSK, čija je politička i socijalno angažovana umetnička estetika prerasla u jedan od najznačajnijih kulturnih fenomena na prostorima bivše Jugoslavije poslednjih decenija 20. veka.
Pri pokretu NSK deluju i grupe Noordung, Studio novog kolektivizma, Odjel čiste i primenjene filozofije, kao i mnoge druge, u zavisnosti od potrebe i prilike.
Za formiranje njihove estetike ključan je postupak aproprijacije totalitarističkih, ekstremno nacionalističkih i nacističkih simbola, kao i princip “retroavangardizma” (kasnije “retrogradizma”) kojim se retrogradni simboli apliciraju u avangardni kontekst. Za njihov rad važan je i pojam novog kolektivizma, kojim se redefiniše pozicija umetnika kao individue.
Jedan od njihovih najpoznatijih umetničkih projekata bilo je proglašenje nezavisne NSK države 1991. godine, u vreme kada počinju ratovi i rasparčavanje Jugoslavije.
Umetnička praksa kolektiva Irwin u proteklih dvadeset godina, podrazumeva i teorijsku autorefleksiju. Tako je nastala edicija od sedam knjiga u vezi sa pet ključnih projekata tog kolektiva.
U njima su artikulisane teorijske implikacije retroprincipa, kao i drugi pojmovi vezani za njihov rad i društvenu stvarnost u kojoj je nastao.
Irwin su izlagali na najrelevantnijim evropskim i američkim izložbama, a 2004. nagrađeni su Jakopičevom nagradom, najznačajnijim slovenačkim umetničkim priznanjem.
Među poslednjim izložbama Irwina su “Was ist Kunst Hugo Ball” u Galeriji “Gregor Podnar” u Ljubljani i “NSK Folk Art” u Galeriji ŠKUC u Ljubljani (2011), “The Eye of the State” u Izraelskom centru za digitalnu umetnost u Holonu 2010, “NSK Passport Holders” u Centru za savremenu umetnosti u Lagosu 2010, “Was ist Kunst Hugo Ball” u Kabareu Volter u Cirihu 2010, te “First NSK Citizens Congress” u HKW-u u Berlinu 2010.
Ove godine učestvuju i na kolektivnim izložbama “The International” u MACBA u Barseloni i Moskvi, “Confidential Communities” u Muzeju moderne umetnosti u Moskvi, “The Global Contemporary. The Art Worlds after 1989” u ZKM / Centru za umetnost i medije u Karlsrueu...
TkH i Kontrapunkt realizuju projekat “Raškolovano znanje” uz finansijsku podršku Švajcarskog programa za kulturu za Zapadni Balkan (www.scp-ba.net).
(SEEcult.org)