Proces
Nagrađivani pisac Srđan V. Tešin, bivši direktor Kulturnog centra Kikinda, koji je odbio ponudu novog rukovodstva za radno mesto tehničkog referenta, dobio je podršku strukovnih i nevladinih udruženja, dok su predstavnici lokalnih vlasti izneli niz optužbi na njegov račun i najavili nove. Iz Ministarstva kulture i informisanja Srbije, nakon razgovora državnog sekretara Dejana Ristića sa obe strane, izražena je nada u mogućnost kompromisa. U međuvremenu je Tešinu drugi put za dva dana razlupan auto, a ne veruje više da je to slučajnost.
Tešinu je nepoznata osoba 3. januara razlupala auto, razvalila retrovizor i bravu i ubacila petarde u auto. “Ovo je drugi put za dva dana da se to događa i ne verujem više u slučajnost. Hvala policiji na brzoj intervenciji i razumevanju situacije u kojoj se nalazim i ja i moja porodica koja je nedužna u svemu ovome što se ovih dana događa”, naveo je Tešin na svom Fejsbuk profilu.
Tešin je odbio novo radno mesto koje se svodi na poslove domara, a za tu odluku dobio je podršku Srpskog PEN centra i Koalicije nevladinih organizacija Građanska Vojvodina, kao i brojnih poštovalaca preko društvenih mreža. Opštinske vlasti su ga 3. januara, međutim, optužile da je oštetio lokalni budžet za oko 1,5 miliona dinara navodnim nezakonitim povećanjem sopstvene plate dok je bio na čelu KC Kikinda, prenela je RTV Vojvodina.
Zamenik predsednika opštine Kikinda Svetislav Vukmirica, funkcioner SNS, izjavio je da je Tešin sam sebi dao koeficijent veći za 10, što iznosi 30.000 dinara veću mesečnu platu. Vukmirica je optužio Tešina i da je dodatno oštetio opštinski budžet za oko pola miliona dinara postavljanjem osobe sa srednjom stručnom spremom na mesto pomoćnika direktora. Dodao je da je Tešin uradio “još loših stvari” i najavio da će izneti u javnost “u kakvom je rasulu ostavio Kulturni centar”.
Državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Dejan Ristić izjavio je 3. januara u Kikindi da se stiče utisak da je reč o nedopustivom narušavanju integriteta uglednog književnika.
Nakon odvojenih razgovora sa obe strane, Ristić je izrazio i uverenje da će pitanje radnog mesta Tešina biti rešeno u skladu sa zakonom i činjenicom da se radi o jednom od najuglednijih književnih stvaralaca srednje generacije u Srbiji.
Ristić je naveo da neko ko je ugledan stvaralac ne može biti tehnički referent i dodao da se time devalvira i opus književnika i čitava oblast savremene književnosti. Podsetio je i da slučaj u Kikindi nije jedini te vrste, jer su se slični slučajevi dogodili i u biblioteci u Prijepolju i u Zaječaru.
Koalicija nevladinih organizacija Građanska Vojvodina pozvala je prethodno i Ministarstvo kulture i informisanja i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i informisanje da svojim autoritetom zaštite Tešina.
“Nakon smenjivanja sa mesta direktora, Tešin je raspoređen na mesto domara u KCK, a na rukovodeća mesta u ovoj instituciji postavljeni su nekompetentni, partijski ljudi. Tešin je s punim pravom odbio da potpiše aneks ugovora po kojem bi kao profesor filozofije trebalo da obavlja poslove 'referenta za tehničke poslove i poslove održavanja’", navela je u saopštenju Građanska Vojvodina, koju čine Centar za regionalizam, Centar za razvoj civilnog društva, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Građanski fond Panonija, Građanska akcija Pančevo, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Zelena mreža Vojvodine i Vojvođanski građanski centar.
Prema navodima Građanske Vojvodine, proces protiv Tešina govori o “opasnoj nameri vlastodržaca da iz kulture očiste sve one koje se se ne uklapaju u klerikalno-nacionalistički kulturni model. Srbija i Vojvodina skoro tri decenije plaćaju danak nacionalizmu i nekompetenciji i strašno je što još uvek nije izvučena pouka iz toga”.
I Srpski PEN centar saopštio je 3. januara da “cinično omalovažavajuća ponuda” koju je dobio Tešin predstavlja “bahato divljanje vlasti i nastojanje da se bez posla ostavi književnik koji je u protekloj deceniji, zajedno s nekoliko svojih mlađih kolega, od Kikinde napravio jednu od najprepoznatljivijih tačaka na književnoj i kulturnoj mapi Srbije”.
Pozivajući ukupnu kulturnu javnost da se javno solidariše sa Tešinom i suprotstavi njegovom političkom progonu, Srpski PEN centar naveo je i da Tešinov i drugi slični slučajevi iz poslednjih meseci predstavljaju napad ne samo na te ljude, već i na kulturne institucije u Srbiji.
Tešin je smenjen protekle jeseni sa mesta direktora KC Kikinda na osnovu predloga Upravnog odbora te opštinske ustanove kulture.
Aneksom ugovora o radu ponuđeno mu je mesto referenta za tehničke i poslove održavanja, koje podrazumeva, između ostalog, i platu u visini koeficijenta 9,6.
Tešin je od februara 2009. do novembra 2013. godine obavljao funkciju direktora KC Kikinda, a izabran je kao nestranačka ličnost na osnovu javno raspisanog konkursa na mandat od četiri godine.
Tešin je dobitnik nagrade Fonda “Borislav Pekić” za 2004. za roman “Kuvarove kletve i druge gadosti”. Dobitnik je i nagrade Društva književnika Vojvodine 2010. za knjigu godine - zbirku pripovedaka “Ispod crte”.
Autor je i drame “Coated brain / Pohovani mozak”, zbirke poezije “Sveto Trojstvo Georgija Zecowskog”, zbirke priča “Sjajan naslov za pantomimu”, romana “Antologija najboljih naslova”, “Kazimir i drugi naslovi”, “Kroz pustinju i prašumu”…
Zastupljen je i u domaćim i stranim antologijama i izborima iz srpske savremene književnosti.
Njegova dela prevođena su na engleski, nemački, poljski, mađarski, makedonski, slovenački...
(SEEcult.org)