Vesti

Produkcija nagrade Mangelos

12. jul 2012.
SEEcult.org
Produkcija nagrade Mangelos
Produkcija nagrade Mangelos

Izložba produciranih radova nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2011. godinu biće otvorena od 13. do 21. jula u galeriji Zvono u Beogradu, a predstaviće se mlade umetnice Zorica Čolić, Ivana Živić Jerković i Marina Marković.

Izložba obuhvata radove “IntervalZorice Čolić, “Otrovni stikeriIvane Živić Jerković i “Pressure meMarine Marković, dobitnice nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2011. godinu.

Nagrada “Mangelos”, pored šestonedeljnog boravka u umetničkom centru ISCP (International Studio and Curatorial Program) u Njujorku, podrazumevala je poslednjih nekoliko godina i izbor predloga za produkciju novih umetničkih radova, odnosno dodelu novčanih nagrada za njihovu realizaciju.

Video instalacija Zorice ČolićInterval” (fotodokumentacija sa snimanja video radova, 2011.) sugeriše tezu da trenutno živimo u stanju slobodnog pada - stanju potpune neizvesnosti, nestabilnosti i dezorijentisanosti.

Umetnica ukazuje da slobodan pad nosi i paradoks - ako ne postoji tlo na koje se pada, možda i nismo svesni leta. Međutim, padanje nije samo rušenje i smrt, nego je i strast i prepuštanje; možemo u njemu patiti ili uživati, može nas plašiti ili privlačiti. Tela koja slobodno padaju, prepuštaju se svetu kojem nedostaje čvrsto tlo i pokreću iznenađujući osećaj otvorenosti za slobodu koja je istovremeno zastrašujuća, potpuno deteritorijalizujuća i nepredvidiva. Transformisanjem pada u let, skok postaje i mogućnost uskakanja u vremensko-prostorni interval nadrealnog, u kojem jača potencijal subjektivnog i približava ga dubljem smislu postojanja.

Zorica Čolić, rođena 1977. godine, diplomirala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i magistrirala elektronske umetnosti na Sćool of Art and Design na Univerzitetu Alfred u SAD.

Svesno izbegavajući da usvoji jasno definisanu poziciju umetnika, koristi sredstva koja sežu od efemernih intervencija u javnim prostorima, preko autonomnih skulptura, videa, teksta i neonskih znakova do neumetničkih materijala, često suočavajući publiku sa zastrašujućim iskustvima koja su deo svakodnevnog života, ali o kojima se radije ne govori.

Izlagala je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji, Austriji, Nemačkoj, SAD, Kini... Među njenim skorijim izložbama su: “Interval” (samostalna izložba u Galeriji Kulturnog centra Beograd), “Scenarios about Europe” (Muzej savremene umetnosti u Lajpcigu), “Brisani prostor” (Mikser festival, Beograd), “Algebra” (ITS-Z1, Ritopek), “Chopped and Streched” (Drift Station Gallery, Linkoln, Nebraska, SAD).

Ivana Živić Jerković predstavlja projekat “Otrovni stikeri” - instalaciju na kliritu sastavljenu od nalepnica za decu (stikera), nabavljenih u kineskom tržnom centru (Blok 70), kineske proizvodnje. Testiranjem uzorka stikera, koji čine taj rad, u Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” potvrđena je njihova toksičnost - sadrže znatno veću količinu ftalata od dozvoljene. Količina ftalata, utvrđena zakonom Srbije, ne sme biti veća od 0,1% u plastičnom delu igračke, a u uzorcima stikera je čak 9,4%!

Ftalati predstavljaju grupu hemijskih jedinjenja koja se najčešće koriste kao plastifikatori (supstance koje se dodaju plastici u cilju povećanja elastičnosti). Dokazano je da su ftalati povezani sa povećanjem neplodnosti kod muškaraca, kao i da su supstance koje imaju negativno dejstvo na zdravlje ljudi i radnu i životnu sredinu. Novija studija danskog endokrinologa je dokazala da ftalati utiču na smanjeno stvaranje testosterona kod novorođenih dečaka. Ftalati mogu biti i uzrok feminizacije muških beba, a dokazano je da u visokim dozama izazivaju i oštećenja jetre, bubrega i pluća. Sve je veći broj naučnih podataka ukazuje da je učestala pojava alergijskih bolesti povezana sa izloženošću ljudskog organizma različitim plastičnim, polimernim materijalima uključujući i ftalate.

Ivana Živić Jerković, rođena 1979. godine, diplomirala je 2004. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu (odsek slikarstvo), gde je i magistrirala 2008. (takođe slikarstvo). Izlagala je na više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

Prošlogodišnja dobitnica nagrade “Mangelos” Marina Marković predstavlja se na izložbi u Zvonu radom “Pressure me” (Stisni me), koji je nastao kao performans izveden februaru 2012. u njujorškoj galeriji RabbitHole.

“Rad čine sam akt javnog tetoviranja i telesna instalacija - tetovaža krojačkog metra vezanog oko struka u čvor na idealnoj proporciji od 60cm. ‘Pressure me’ je nastao kao pokušaj da se dekonstruiše fizički imperativ na bazičnom nivou, materijalizacijom. Žensko telo je u društvu ‘stisnuto’ standardima nametnutim izvana, koji ga deformišu do krajnjih granica. Inverznim procesom, apstaraktni standard lepog, postajući deo živog organizma, uhvaćen je u telu i primoran da se zajedno sa njim širi, deformiše, izobličava, da bi se na posletku ukinuo”, navela je Marija Ratković o tom radu Marine Marković, koja trenutno živi i radi na relaciji Njujork-Beograd.

Rođena 1983. godine, Marina Marković je diplomirala 2008. na FLU u Beogradu, u klasi prof. Dragana Jovanovića, a od 2006. redovno izlaže u zemlji i inostranstvu (Japan, SAD, Velika Britanija, Italija, Meksiko...). S grupom umetnika osnovala je nezavisnu umetničku asocijaciju Treći Beograd, u okviru koje deluje od 2010. godine.

Prošlogodišnji žiri nagrade “Mangelos”, koji je izabrao i predloge za produkcionu nagradu, činili su: istoričarka umetnosti Jasmina Čubrilo iz Beograda, umetnica Dušica Dražić, dobitnica nagrade "Mangelos" za 2010. godinu, umetnik i direktor Galerije "Dr Vinko Perčić" u Subotici Spartak Dulić, istoričarka umetnosti Slađana Petrović Varagić iz Požege, nezavisni kustos Marko Stamenković iz Vranja i istoričarka umetnosti Maja Stanković iz Beograda.

Ove godine produkciona nagrada je izostala zbog finansijske krize, a njeni dosadašnji dobitinici su, pored Zorice Čolić, Ivane Živić Jerković i Marine Marković, i Tanja Juričan, Ivana Popov, Nataša Tepavčević, Nikola Marković, Andrea Palašti, Danilo Prnjat, Marija Đorđević i Paula Muhr.

Realizaciju projekta podržali su: Fond za otvoreno društvo i Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije.

(SEEcult.org)

Tagovi