• Search form

23.06.2017 | 00:33

Prof. dr Milena Dragićević-Šešić: SEEcult je važan

Prof. dr Milena Dragićević-Šešić: SEEcult je važan

Profesorka dr Milena Dragićević Šešić, šefica UNESKO katedre za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu, istakla je značaj portala SEEcult.org za oblast kulture u Srbiji i regionu, ocenjujući da je stoga nerazumljivo odsustvo finansijske podrške Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Sekretarijata za kulturu grada Beograda za njegove projekte i aktivnosti.

“SEEcult portal već godinama radi posao od izuzetnog javnog interesa - omogućavajući svim akterima kulturnog života i zainteresovanoj kulturnoj javnosti da dobiju široku i jasnu informaciju, te analitički predstavljene aktivnosti u kulturi kako u Srbiji, tako i u celom regionu”, navela je prof. dr Milena Dragićević Šešić u pisanoj izjavi povodom Pisma svima osnivača portala SEEcult.org zbog izostanka podrške nadležnih.

Prof. Dragićević-Šešić istakla je da je SEEuclt.org, učestvujući u velikom broju međunarodnih i regionalnih projekata, uključujući umetnike, kustose i kulturne operatere, “svakako doprineo procesu evropskih integracija, razvoju međusobnog poverenja u regionu, podizanju profesionalnih standarda delovanja u kulturi”.

“Stoga se ne može ni razumeti, ni prihvatiti činjenica da komisije Ministarstva kulture i Sekretarijata za kulturu grada Beograda nisu umele i mogle da vrednuju njihove projekte i programe. Obrazloženje da se projekat ‘Vidi kulturu’ odnosi na ‘redovne aktivnosti’ - zahteva odgovor Komisije:

Ko može i ko treba da finansira ‘redovne aktivnosti’? Ako to neće Ministarstvo kulture - i ako je to zvaničan stav, onda to istovremeno znači da Ministarstvo zahteva da civilno društvo - i svaka pojedinačna NVO, u svom radu skaču sa projekta na projekat - da stalno osmišljavaju ‘nove projekte’ (iz nepoznatog razloga šta bi se time dobilo), te da sve ono što je neophodno, a što zahteva višegodišnju posvećenost - ne treba uopšte da se radi?

No, upravo su ‘redovne aktivnosti’ mera kvaliteta rada jedne organizacije, a ne slučajni, pojedinačni projekti, koji budu pa prođu i ne ostavljaju dubokog traga ni u umetničkoj zajednici ni u široj javnosti”, navela je dr Milena Dragićević-Šešić, redovna profesorka Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.

“Jasno je da ova situacija nerazumevanja zahteva civilnog društva od strane nosilaca kulturne politike, traži da se javno podrže upravo one organizacije čiji je kontinuirani rad neophodan (pored SEEculta, tu je i ASSITEJ i mnoge druge organizacije koje pokrivaju specifične domene umetnosti i kulture, posebno one koje javni sektor zanemaruje), kao i oni izdavači koji imaju programsku politiku - dakle definisane biblioteke koje traju i koje su međaši u kulturnoj sredini (pa u tom smislu argument da su dobili ‘prošle godine’, potpuno je irelevantan), festivali koji svojom programskom politikom u dužem vremenskom razdoblju podržavaju određenu vrstu produkcije, a naravno, da treba da se pomažu i umetnički značajni i kulturološki provokativni pojedinačni projekti.

Ne osporavajući integritet članova komisija, dovodimo u pitanje njihovo poznavanje kulturne politike, instrumenata i mera, te posebno savremenih metoda i tehnika evaluacije, koje se pre svega bave uticajem, važnošću određenih organizacija u svojoj sredini i sopstvenom profesionalnom okruženju (podizanje izdavačkih standarda, na primer).

Koliko mi je poznato, članovi komisije pre odlučivanja nisu imali ‘treninge’ u ovom domenu, pa čak ni stručne, konsultativne sastanke, što je praksa svuda u svetu - da bi se utvrdili kriterijumi evaluacije, kroz debatu i analizu, a posebno da bi se odredili u odnosu na ciljeve kulturne politike.

Kontinuirano profesionalno obrazovanje je neophodno za sve aktere u kulturi, a za one koji imaju društvenu moć, najviše, ili bar u meri u kojoj se civilni sektor svakodnevno obrazuje...”, navela je prof. Dragićević-Šešić.

“Kao gotovo svakodnevna korisnica portala SEEcult.org, potvrđujem važnost posla koji obavljaju, kako u domenu mapiranja i predstavljanja kulturnih incijativa, umetničkih projekata, tako i u domenu podizanja znanja i kompetentnosti za debatu u domenu kulturne politike, te za otvaranje ključnih pitanja vezanih za kulturni razvoj”, istakla je prof. Dragićević-Šešić, dodajući da je SEEcult.org, kao aktivna članica Asocijacije NKSS, istovremeno “ogromna podrška celoj nezavisnoj sceni Srbije - jer pruža oslonac i svojim delovanjem, i delovanjem kroz mrežu, svim novim nezavisnim kulturnim inicijativama”.

Podršku portalu SEEcult.org izrazili su i Asocijacija NKSS, Kooperativa - regionalna platforma za kulturu, Inicijativa nezavisne kulturne scene Novog Sada, Dom kulture Studentski grad u Beogradu, a na društvenim mrežama i mnogobrojne organizacije, kao i umetnici i kulturni radnici iz Srbije i regiona.

SEEcult.org je prethodno saopštio da je aktuelna kulturna politika ozbiljno ugrozila njegovu egzistenciju, ali i da je ta situacija simptomatičan pokazatelj da je opstanak celokupne kulture u Srbiji doveden u pitanje.

Stoga je pozvao nadležne da se suoče sa kriznim stanjem, urušavanjem kulture i vrednosti na svim nivoima i da se ozbiljno prihvate zadatka koji su im poverili građani, apelujući i na sve institucije, organizacije, strukovna udruženja i druge aktere kulturne scene, da se suprotstave retrogradnoj kulturnoj politici, javno iskažu negodovanje i zaštite profesiju, a na kolege iz medija da se posvete ozbiljnim problemima sa kojima se suočava kultura u Srbiji i doprinesu javnoj raspravi o njihovom rešavanju.

U Ministarstvu kulture i informisanja ocenili su za Tanjug da je "pretenciozno i neozbiljno tvrditi da kultura bilo koje zemlje propada zato što jedan portal, koji inače korektno izveštava o događajima iz oblasti kulture, nije dobio sredstva na konkursima na republičkom i gradskom nivou". Ministarstvo je poručilo i da čvrsto stoji iza profesionalnog integriteta članova konkursnih komisija, te da je dovođenje u sumnju njihovih odluka "u najvećem broju slučajeva" zasnovano na "neargumentovanim tvrdnjama i paušalnim ocenama".

*Foto: Forum Kreativna Evropa

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i