Promovisanje rodne ravnopravnosti na 28. SFF-u
Sarajevo film festival (SFF), koji je 2021. godine ustanovio Specijalnu nagradu za promovisanje rodne ravnopravnosti, najavio je u konkurenciji za to priznanje na svom 28. izdanju 11 filmova, a ocenjivaće ih žiri koji čine rediteljka, video umetnica i istraživačica Marta Popivoda, rediteljka Selma Spahić i producent i scenarista Miguel Valverde.
Nastavljajući aktivnosti kojima daje doprinos uspostavljanju jednakopravnosti žena u filmskoj industriji, SFF je u konkurenciji za Specijalnu nagradu za promovisanje rodne ravnopravnosti, koja se dodeljuje debitantskim filmovima autorki, najavio filmove iz takmičarskih programa igranog i dokumentarnog filma, kao i selekcija Kinoscope, Kinoscope Surreal i Suočavanje s prošlošću.
U konkurenciji su: “Šest sedmica” (Noémi Veronika Szakonyi), “Pomračenje” (Nataša Urban), “Dnevnik Hristove neveste” (Marta Smerechynska), “Veće od traume” (Vedrana Pribačić), “Izleganje” (Hanna Bergholm), “Huesera” (Michelle Garza Cervera), “Najgori” (Lisa Akoka i Romana Gueret), “Ogrtač od dragulja” (Natalia López Gallardo), “Posle sunčanja” (Charlotte Wells), “Ratni poni” (Gina Gammell, Riley Keough) i “Sanjam električne snove” (Valentina Maurel).
SFF i MasterCard, koji je sponzor te nagrade, organizuju 18. avgusta i tribinu "Ženska solidarnost u filmskoj industriji: Kako do nje?” u sklopu CineLink razgovora, konferencijskog dela infustrijskog programa 28. SFF-a, koji će biti održan od 12. do 19. avgusta.
Rediteljke, producentkinje i kasting direktorke iz različitih sredina, koje su različitih generacija i imaju različita iskustava, razgovaraće o načinima za jačanje ženske solidarnosti u filmskoj industriji, a kao učesnice su najavljene rediteljke Teona Mitevska iz Severne Makedonije i Marta Popivoda iz Srbije, producentkinja Anamaria Antoci iz Rumunije i kasting direktorka Timka Graho iz BiH, uz moderiranje Amre Bakšić Čamo, producentkinje i voditeljke CineLinka.
Mađarski film “Šest sedmica” Noémi Veronike Szakonyi, odabran iz takmičarskog programa igranog filma, govori o buntovnoj tinejdžerki koja živi u stančiću s mlađom sestrom Mesi i nestabilnom majkom Beom. Prekasno shvativši da je trudna, odlučila je da dete da na usvajanje neplodnom paru. Njena majka, međutim, ne može da prihvati kćerkinu odluku, ali ne shvata da ni ona ni njeni životni uslovi nisu podobni za novorođenče.
Esejistički dokumentarac “Pomračenje” Nataše Urban, koja je rođena u Srbiji, a živi i radi u Norveškoj, podseća na 11. avgust 1999. godine, kada je veći deo Evrope bio zaokupljen potpunim pomračenjem Sunca. Dok je svet slavio, većina stanovnika Srbije zatvorila se u svoje domove i nuklearna skloništa u strahu od Mesečeve senke. Koristeći taj događaj kao metaforu za nečistu savest nacije zbog posledica političkih izbora, autorka se suočava sa ratnom i kriminalnom prošlošću svoje zemlje i zlom koje je još uvk na slobodi.
Iz takmičarskog programa dokumentarnog filma odabran je “Dnevnik Hristove neveste” Marte Smerechynske iz Ukrajine, koja nakon šest godina razdvojenosti stupa u kontakt sa svojom sestrom Nastijom. Snima je u njenom novom domu – samostanu Hristovih nevesti u zapadnoj Ukrajini.
Hrvatski dokumentarac “Veće od traume” Vedrane Pribačić prati grupu polaznica trogodišnjeg terapijskog programa za žene koje su pre 25 godina preživele mučenja, silovanja i ubistva voljenih, a i dalje su traumatizovane.
Film “Huesera” Michelle Garza Cervera, koprodukcija Meksika i Perua, govori o dugogodišnjem snu jednog bračnog para da ima decu, ali iako na početku trudnoće sve deluje savršeno, Valerija postepeno postaje sve utučenija - ne može se osloboditi duboke sumnje u samu sebe i sveprisutnog osećanja užasnutosti uzrokovanog vizijama bića nalik paucima.
Finsko-švedski film “Izleganje” Hanne Bergholm govori o 12-godišnjoj gimnastičarki koja pronalazi u šumi povređenu pticu, odnosi njeno čudno jaje kući i neguje ga do izlegnuća stvorenja koje postaje njen najbolji prijatelj i oživotvorena noćna mora.
Francuski film “Najgori” Lisa Akoka i Romana Gueret je o četvoro tinejdžera koji prolaze na audiciji za film, ali se svi u njihovom susedstvu pitaju zašto su izbrani samo “najgori”.
“Ogrtač od dragulja” Natalie López Gallardo, koprodukcija Meksika, Argentine i SAD, govori o ženi koja usred tihog razvoda odlazi sa dvoje dece u napuštenu seosku porodičnu kuću, gde otkriva da je sestra njene domaćice nestala.
U britansko-američkom filmu “Posle sunčanja” Charlotte Wells glavna junakinja se priseća zajedničke radosti i vlastite melanholije odmora koji je provela sa ocem pre 20 godina. Uspomene, stvarne i izmaštane, popunjavaju praznine u snimcima mini DV kamere, dok Sophie u glavi pokušava pomiriti ono što je znala o svome ocu sa onim što joj o njemu nije bilo poznato.
Američki “Ratni poni” Gine Gammell i Riley Keough, nagrađen u Kanu, prati isprepletene priče dva mlada muškarca iz plemena Oglala Lakota koji odrastaju u rezervatu. Sve što 23-trogodišnji Bill želi jeste da postigne nešto u životu, bilo što će raditi kao dostavljač ili kao uzgajivač pudlica. U međuvremenu, 12-godišnji Matho ne može dočekati da odraste i očajnički žudi za pohvalom svog mladog oca.
“Sanjam električne snove” Valentine Maurel, koprodukcija Belgije, Francuske i Kostarike, govori o ženi koja ne može da podnese činjenicu da njena majka želi renovirati kuću i rešiti se mačke koja je, dezorijentisana nakon razvoda njenih roditelja, počela mokriti gde god stigne. Eva želi živeti kod svog oca koji, dezorijentisan poput mačke, proživljava svoju drugu mladost.
*Naslovna fotografija: Pomračenje, Nataša Urban - SFF promo
(SEEcult.org)