• Search form

17.04.2024 | 23:49

Protesti u Veneciji zbog Izraela

Protesti u Veneciji zbog Izraela

Vernisaž 60. Bijenala umetnosti u Veneciji obeležen je 17. aprila protestom više stotina propalestinskih aktivista i umetnika, koji su zatražili potpuno zatvaranje izraelskog paviljona, u kojem izložba umetnice Rut Patir nije ni otvorena, jer je to odbila pozivajući na primirje u Pojasu Gaze i oslobađanje izraelskih talaca.

Učesnici protesta, u organizaciji Alijanse “Umetnost nije genocid” (ANGA), okupili su se ispred izraelske ambasade u Đardinima, a zatim demonstrirali i ispred američkog, francuskog i nemačkog paviljona, uzvikujući: “Stop genocidu!”, “Zatvorite ga!”, “Viva Palestina!” i deleći crvene flajere sa natpisom “Ne smrti u Veneciji, ne genocidnom paviljonu!” Ispred američkog paviljona, koji je pored izraelskog, deo aktivista se popeo na vrh velike instalacije Džefrija Gibsona, mašući crno-belim maramama.

Manja grupa demonstranata je prošetala i ostalim delovima Venecije, “okupirajući” most Rialto, na kojem su razvili zavese sa natpisom “Sloboda Palestini” i “Svet vas posmatra”.

“ANGA je svuda. ANDA preuzima Rialto! Nećemo ćutati do kraja genocida i kraja aparthejda i okupacije Palestine”, poručili su aktivisti.

ANGA je zatražila u saopštenju da izraelski paviljon bude “u potpunosti” zatvoren, budući da je izložba umetnice Rut Patir “(M)otherland” postavljena i može se delimično videti kroz prozore, mada je zgrada paviljona ostala zaključana nakon što su ona i kustosi izložbe Tamar Margalit i Mira Lapidot postavile dan ranije na vrata obaveštenje da izložba neće biti otvorena za publiku dok se “ne postigne dogovor o primirju i oslobađanju talaca”.

ANGA poručuje, međutim, da neće aplaudirati praznim i oportunističkim postupcima usmerenim na medijsku pažnju i ostavljanju video radova publici na uvid dok Izraelci svakog sata ubijaju Palestince i milione ostavljaju da umiru od gladi.

Rut Patir nije komentarisala reakcije ANGA, ali je na Instagramu objavila da su ona i kustoskinje “postale vest, a ne umetnost”. “Snažno se suprotstavljam bojkotu kulture, ali pošto osećam da nema pravih odgovora, mogu samo da uradim ono što mogu sa prostorom koji imam”.

ANGA je delila i dokument naslovljen sa “Palestinski paviljon: Šta je budućnost umetnosti – Manifesto protiv svetske države”, koji poziva na ukidanje nacionalnih država, “vraćanje zemlje” i obnavljanje umetnosti kao glavnog sredstva otpora.

Palestina nema paviljon na 60. Bijenalu u Veneciji, jer Italija ne priznanje njen državni suverenitet, kako su ranije već saopštili i organizatori povodom poziva na bojkot Izraela. Ipak, među 30 pratećih događaja 60. Bijenala, koji su deo zvaničnog programa, odabrana je i grupna izložba palestinske organizacije Umetnici i saveznici Hebrona.

Nekoliko umetnika koji učestvuju na 60. Bijenalu u Veneciji izrazilo je podršku Palestini svojim radovima i instalacijama. U španskom paviljonu na Đardinima umetnica Sandra Gamara naslikala je reči: Transbody is to normative heterosexuality what Palestine is to the West: a colony whose extension and form is perpetuated only through violence. U Arsenalu, video rad peruanske umetnice Danijele Ortiz sadrži malu palestinsku zastavu i poruku u uglu: “Bojkot izraelskog paviljona, sloboda Palestini!” Meksička umetnica Frida Toranzo predstavila je sliku velikog formata i multimedijalni rad “Rage Is A Machine In Times of Senselessness” sa lubenicama, simbolom palestinske slobode i solidarnosti, i rečima “Viva Palestina” koje se pojavljuju u flešu na jednom od komada voća.

Pitanje izraelskog učešća na 60. Bijenalu pokrenuto je još krajem februara kada je ANGA objavila onlajn peticiju koju je podržalo potpisima više od 24.000 ljudi, među kojima su i mnogi umetnici i kulturni radnici, poput fotografkinje i aktivistkinje Nan Goldin i umetnika koji predstavljaju pojedine zemlje na Bijenalu, uključujući Čile, Finsku i Nigeriju.

Italijanski ministar kulture Đenaro Sangviliano odbacio je, odgovarajući na te zahteve, mogućnost zabrane učešća Izraela na 60. Bijenalu. “Izrael ne samo da ima pravo da predstavi svoju umetnost, već ima i dužnost da svedoči svom narodu upravo u ovakvom trenutku kada su ga hladnokrvno napali nemilosrdni teroristi”, naveo je ministar.

Od kada je Hamas napao Izrael u oktobru 2023. godine, ubivši 1.200 ljudi i uzevši 240 talaca, a Izrael pokrenuo napade u kojima je ubijeno više od 33.000 Palestinaca, održano je niz protestnih akcija, uključujući bojkot, otkazivanja programa, povlačenja učešća i drugih vidova protesta na velikim događajima u svetu umetnosti.

*Foto: screenshot - ANGA Instagram / X

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav