• Search form

07.06.2017 | 11:02

Protiv urušavanja institucija kulture na lokalu

Protiv urušavanja institucija kulture na lokalu

Nezavisne inicijative Konkursijada i Kultura za 5+ Požega pokrenule su onlajn peticiju za smenu Upravnog odbora Kulturnog centra Požega i v.d. direktora Srđana Stevanovića zbog “nepoštovanja zakona i procedura i neodgovornog vođenja” te ustanove koja je prethodnih godina važila za jednu od najistaknutijih u Srbiji.

Pokretači peticije pozvali su ujedno Ministarstvo kulture i informisanja Srbije da reaguje i zaštiti dalje urušavanje institucija kulture na lokalu, podsećajući da je i sam UO KC Požega imenovan suprotno Zakonu o kulturi, odnosno članu 41, koji precizira da “članove UO imenuje i razrešava osnivač, iz reda istaknutih stručnjaka i poznavalaca kulturne delatnosti”. Takođe, ukazano je da je UO imenovan i suprotno Zakonu o lokalnoj samopravi, odnosno članu 30, prema kojem “odbornik ne može biti zaposlen u opštinskoj upravi, niti lice koje imenuje, odnosno postavlja Skupština opštine”.

Povod za pokretanje peticije je odluka UO KC Požega da imenuje novi Umetnički savet Gradske galerije u skladu sa tek izmenjenim Statutom, kojim je pravo predlaganja članova tog tela oduzeto uredniku likovnog programa, pa su na predlog v.d. direktora Srđana Stevanovića imenovana dva likovna umetnika i dva pisca za decu. Kulturni centar Požega je 2. juna na svojoj zvaničnoj Fejsbuk stranici “sa ponosom” objavio spisak i biografije (preuzete sa interneta) umetnika i pisaca – novih članova Umetničkog saveta, ali je nakon objavljivanja te informacije, umetnik Milan Tucović demantovao članstvo, ističući da nikada nije dao pristanak i tražeći da se njegova biografija i njegovo ime uklone sa te objave. Umesto izvinjenja Tucoviću i javnosti zbog obmanjivanja i objavljivanja neistina, KC Požega je, kako podsećaju pokretači peticije, obrisao svoju objavu, a sa njom i Tucovićev demanti.

“UO i v.d. direktora KC Požega smatramo odgovornim za ovakav nedopusiv način vođenja javne ustanove kulture, za nepoštovane procedura, struke, kao i za obmanjivanje javnosti. Smatrajući da se ovakvim postupcima urušava ustanova kulture koja je dobro svih građana i koja je do skoro bila ocenjivana kao važna tačka na kulturnoj mapi Srbije, zahtevamo HITNU SMENU UO KC Požega i v.d. direktora Srđana Stevanovića, kako bi dalja devastacija ove ustanove kulture prestala”, poručili su pokretači peticije.

Skupština opštine Požega odlučila je nedavno da izmeni Statut KC Požega nakon burne rasprave u kojoj je predsednik Opštine Milan Božić, čije su ranije paušalne ocene o radu Gradske galerije oštro osuđene u stručnoj i široj javnosti, ponovio tvrdnje o navodnoj slaboj posećenosti izložbi i doveo u pitanje i sadašnju poziciju Slađane Petrović Varagić, nekadašnje direktorke koja je, prema odluci suda, nezakonito smenjena sa tog mesta u februaru 2016.

Uoči nedavne promene Statuta KC Požega, UO se više od dva meseca nije izjašnjavao o predlogu Slađane Petrović Varagić da u Umetnički savet budu izabrani na mandat od četiri godine ugledni stručnjaci u oblasti vizuelnih umetnosti - kustosi, istoričari umetnosti i teoretičari iz Beograda i Čačka Stevan Vuković, Milica Pekić, Dušan Savić i Marija Radisavčević Raković. Umesto odgovora na taj predlog, UO je sredinom aprila odlučio da odloži odlučivanje o imenovanju članova Umetničkog saveta.

U međuvremenu je, suprotno sudskoj odluci o nezakonitoj smeni direktorke Slađane Petrović Varagić usred mandata, KC Požega pokrenuo konkursnu proceduru za izbor direktora, a na nedavnoj sednici lokalnog parlamenta predstavnici vlasti su izrazili i javno očekivanje da će to biti sadašnji v.d. Srđan Stevanović, koji je ranije bio koordinator Kancelarije za mlade.

Na konkurs se prijavilo i dvoje kandidata iz Požege - diplomirani fotograf Milica Đorđević i akademski slikar Vojislav Nedeljković, koji kandidaturom zapravo žele da izvrše kontrolu zakonitosti čitave procedure izbora direktora, odnosno da ospore partijsku kombinatoriku i primoraju nadležne da poštuju zakon.

U tu svrhu je pokrenuta i inicijativa “Konkursijada”, na čijoj je Fejsbuk stranici moguće pratiti tok konkursnog procesa, a među novim momentima je zapisnik razgovora koji je vođen sa njima povodom kandidature, u kojem su njihove izjave, kako su naveli, izvučene iz konteksta i obesmišljene, nigde se ne pominje nivo stručnosti kandidata, niti predviđeni rok za žalbu, na koji po zakonu imaju pravo.

Milica Đorđević i Vojislav Nedeljković su apelovali i tim povodom na odbornike Skupštine opštine Požega da ne usvoje predlog za imenovanje Srđana Stevanovića za direklora KC Požega, pozivajući i javnost da podrži borbu za tu ustanovu kulture.

Stevanović je postao v.d. direktor KC Požega nakon smene Slađane Petrović Varagić, koja već više od godinu dana trpi pritiske, počev od zahteva predsednika Opštine da podnese ostavku, što je odbila. Razrešena je nakon tromesečnih pritisaka, zbog kojih je i pokrenuta inicijativa “Kultura za 5+ Požega” koja je prikupila bila podršku više od 2.000 građana koji su potpisali peticiju protiv smene Slađane Petrović Varagić.

Političke pritiske na KC Požega i Slađanu Petrović Varagić osudili su bili i Umetnički savet Gradske galerije Požega, Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, AICA (Međunarodno udruženje likovnih kritičara) – Sekcija Srbije, kolektiv Kulturnog centra Beograda, kao i Ministarstvo kulture i informisanja i Nacionalni savet za kulturu, Srpski PEN centar i mnogobrojni umetnici i kulturni radnici, smatrajući da je reč o neprihvatljivom mešanju partijske politike u pitanja struke. I Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je ubrzo nakon smene Slađane Petrović Varagić da je ta odluka lokalnog parlamenta neprihvatlјiva i neobjašnjiva i pozvalo nadležne da je preispitaju.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i