Grupa beogradskih anarhista puštena je 17. februara iz pritvora posle više od pet meseci, a Tužilaštvo je najavilo mogućnost da preinači optužnicu koja ih tereti za međunarodni terorizam zbog ispisivanja grafita i bacanja molotovljevih koktela na grčku ambasadu u Beogradu krajem avgusta 2009. godine.
Ratibor Trivunac, Tadej Kurepa, Ivan Vulović, Sanja Đokić, Ivan Savić i Nikola Mitrović, koji su većinom članovi Anarho-sindikalističke inicijative (ASI), negirali su navode optužnice, tvrdeći da je reč o političkom procesu, a povodom njihovog zadržavanja u pritvoru održano je proteklih meseci niz protesta, koncerata i drugih manifestacija u znak podrške.
Optuženi su na suđenju negirali navode optužnice o terorizmu, ističući da nisu imali ništa protiv Grčke, već da je reč o akciji solidarnosti s grčkim studentom Todorosom Iliopulosom koji je u zatvoru štrajkovao glađu, i to zbog petomesečnog zadržavanja u pritvoru zbog učešća u demontracijama početkom decembra 2008. godine.
Dvoje optuženih priznalo je da je bacalo molotovljeve koktele i iscrtalo grafite na zgradi grčke ambasade, na kojoj je, kako je utvrđeno, materijalna šteta iznosila svega 18 evra.
I suđenje 17. februara u Palati pravde izazvalo je ogromno interesovanje, pa su mnogi morali da ostanu van sudnice zbog gužve, a deo grupe optuženih učestvovao je u večernjim satima na tribini povodom njihovog slučaja, održanoj u Centru za kulturnu dekontaminaciju.
Nastavak suđenja zakazan je za 23. mart, a Više javno tužilaštvo, kako su preneli beogradski mediji, razmotriće pravnu kvalifikaciju krivičnog dela međunarodnog terorizma, za koje je zaprećena zatvorska kazna od tri do 15. godina.
Anarhisti su prvobitno optuženi za izazivanje opšte opasnosti, za šta je zaprećena zatvorska kazna do pet godina, a posle istrage je optužnica prekvalifikovana u međunarodni terorizam.
ASI (http://inicijativa.org) je proteklih meseci tražila oslobađanje optuženih, navodeći da država, pod pritiskom sve češćih radničkih štrajkova, pokušava da se obračuna sa organizacijom u čijem je radu prepoznala mogućeg inicijatora borbe protiv “bahate neokapitalističke i bankarsko-tajkunske tiranije” i pokretanja teme klasnog pitanja i socijalne pravde.
Puštanje anarhista iz pritvora poklopilo se, inače, sa dvogodišnjicom jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, povodom kojeg se u Beogradu u februaru 2008. godine, posle mitinga koji je organizovala tadašnja vlada i koji je protekao mirno, dogodio niz incidenata u delovima grada oko američke, hrvatske, kanadske i pojedinih drugih ambasada, gde je policija intervenisala suzavcem i drugim sredstvima za razbijanje demonstracija protiv grupa huligana.
(SEEcult.org)