Vesti

Put za Evropu, u Berlinu

21. novembar 2014.
SEEcult.org
Put za Evropu
Put za Evropu

Kulturni centar Beograda nastavlja u Berlinu - izložbom “Količina koja nedostaje”, projekat “Put za Evropu”, posvećen Prvom svetskom ratu i preispitivanju principā na osnovu kojih su razvijani lični i/ili kolektivni identiteti u proteklih sto godina.

Na izložbi, realizovanoj u saradnji sa udruženjem Serbinale, učestvuju Igor Bošnjak, Uroš Đurić, Siniša Ilić, Aleksandar Jestrović Jamesdin, Vladimir Miladinović, Nataša Tepavčević, Marko Tirnanić, Andrea Palašti i Jelena Vladušić, i Dragana Žarevac.

Prema navodima autorki tog projekta – Mie David, donedavne v.d. direktorke KCB-a, i Zorane Đaković Minniti, protekli vek od početka Prvog svetskog rata ostavio je za sobom najveći zvanični broj mrtvih, koji je svakom sledećem bilo teško da dostigne, pa je vrednost žrtava u potpunosti devalvirana, postavlja nove oblike borbe oko pitanja heroja i antiheroja i dovodi do apsolutnog trijumfa partikularnog interesa. Sa istorijske tačke gledišta, taj vek je sada predmet preispitivanja, uglavnom pripada sećanju, a ono je itekako povezano sa ovim „sada“ i „posle“ jer život i smrt podjednako pripadaju budućnosti naše egzistencije.

    Uroš Đurić, Aproprijacija

Projekat postavlja pitanja identiteta - od čega je sastavljen i na osnovu čega se gradi? Da li je iluzija verovati da postoji neka politka identiteta koja nije nacionalistička? Koje elementarne „čestice“ brišemo u procesu njegovog formiranja? Da li je moguće da se u njegovom formiranju poveća količina koja afirmiše neke druge društvene i političke vrednosti, poput slobode, ljudskih prava, solidarnosti, opštih interesa.

    Igor Bošnjak, Da to nisam uradio

Projekat “Put za Evropu” obuhvata niz izložbi savremene umetnosti (koji ima fleksibilnost prilagođavanja specifičnom prostoru i kontekstu) i diskurzivnih programa koji će biti dokumentovani u završnoj publikaciji/leksikonu “Sa Principom ili bez njega”.

Do sada su realizovane izložbe u Beču (Sa Principom ili bez njega), Modernoj galeriji Likovni susret u Subotici (Sa herojima i svedocima), galeriji Kolegijum Artistikum u Sarajevu (Mir, mir, mir...), u galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu (Hoću da govorim o ratu), a prezentacija video radova (Od života do smrti do života) održana je u centru za savremenu umetnost RU Unlimited u Njujorku.

    Siniša Ilić, Okupljeni oko značenja

Svaka destinacija je novi doprinos, novo usložnjavanje mreže veza, ličnih priča, promišljanja o principima, identitetu, sopstvenoj poziciji bez pretenzije davanja odgovora, već radi boljeg međusobnog upoznavanja.

Berlinska izložba u prostoru bivšeg Češkog kulturnog centra obuhvata i muzički program Siniše Mitrovića i grupe Sixth June nakon otvaranja, te diskusiju i razgovor sa umetnicima 22. novembra (Đurić, Jamesdin, Andrea Palašti, Tirnanić, Dragana Žarevac i jedna od autorki projekta).

Za poslednji dan izložbe, 6. decembar, najavljen susret sa umetnicom Natašom Tepavčević i predstavljanje istraživanja i rada “Muzej kao mesto permanentne konferencije”, te žurka (Charlie Smooth, Jenne Grabowski).

Izložba je organizovana uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Tagovi