Radionica dokumentarnog filma 10. put u okviru Interakcije
Nezavisni filmski centar “FIlmart” nastavlja, posle dvogodišnje pauze zbog pandemije, realizaciju edukativnog programa posvećenog dokumentarnom filmu, čije će deseto izdanje biti održano od 17. do 24. avgusta u Požegi, u okviru 17. Međunarodnog kampa studentskog filma “Interakcija”.
Radionica dokumentarnog filma (I: RDF) okupiće 27 mladih filmadžija iz celog sveta, koji će imati priliku da kroz predavanja i panel diskusije unaprede znanje i veštine iz kreativnog dokumentarnog filma, kao i da u konsultacijama sa tutorima, te sesije sa drugim učesnicima, razvijaju svoje dokumentarce.
Svoje iskustvo sa učesnicima podeliće Rada Šešić, programerka brojnih festivala (IDFA, Sarajevo film festival itd.), predavačica i nagrađivana filmska rediteljka, kao i predavač i dokumentarista Vladimir Perović, čiji su filmovi prikazani i nagrađeni na najznačajnijim festivalima u svetu.
Taj edukativni program pokrenut je 2011. godine kao Međunarodni masterklas dokumentarnog filma “Interdoc”, a njegovo deseto izdanje, pored izmene u nazivu, donosi i brojne novine u sadržaju programa.
Veliko interesovanje za I: RDF rezultiralo je zapaženim brojem prijava izvrsnih kandidata, a odabrano je 27 mladih dokumentarista iz Nemačke, Slovačke, Indije, Brazila, Litvanije, Estonije, Argentine, Poljske, Meksika, Velike Britanije, Slovenije, Južnoafričke Republike, Belgije i Srbije, saopštio je NFC “FIlmart”.
Program Doc in Progress je novi segment Radionice koji podrazumeva učešće šest učesnika čiji su projekti izabrani za razvoj, koje će razvijati kroz individualne i grupne konsultacije sa tutorima. Pored predavača Rade Šešić i Vladimira Perovića, timu tutora programa Doc in Progress pridružiće se i reditelj Marko Grba Singh, umetnički direktor Beldocs festivala u Beogradu.
Izabrani projekti za razvoj u programu Doc in Progress su: Skeniram te (reditelj Ananthakrišnan Baburađendran Pilai / Belgija, Indija, Italija); Džama - Plutajuće cigle (Alvina Joši / Indija); Anthropos (Migel Anhel Sančez / Meksiko); Kunčok (Ašok Meena / Indija), Ostrvo daltonista (Sane De Vilde / Belgija, Holandija) i Cvetanje (Ariane Doering / Holandija, Nemačka, Kenija).
U saradnji sa Međunarodnim festivalom dokumentarnog filma Beldoks, biće održan i panel na temu “Moć kratke forme u dokumentarnom filmu”, a učestvovaće filmska montažerka i rediteljka Jelena Maksimović, docentkinja na Departmanu za digitalne umetnosti Fakulteta za medije i komunikacije (FMK) u Beogradu, filmska rediteljka i profesorka dokumentarnog filma na Fakultetu dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu Andrijana Stojković, te Marko Grba Singh u ulozi moderatora. Panel će biti otvoren za publiku, a biće održan 21. avgusta u 12 sati u Bioskopu u Požegi.
Učesnici Radionice imaće priliku da se tokom boravka u Požegi upoznaju i povežu sa učesnicima ostalih programa Interakcije (Kampa i Festivala) gostima i ekspertima, kroz učešće u zajedničkim programima kao što je program Speed Meeting – dvadesetominutni razgovori “1 na 1”, namenjeni razmeni ideja, razgovorima o projektima ili uspostavljanju dogovora za umrežavanje i potencijalnu buduću saradnju.
Takođe, učesnici imaju priliku da prisustvuju projekcijama izvrsnih kratkih dokumentaraca u okviru prvog Interakcija: festival kratkog dokumentarnog filma, kao i da učestvuju u razgovorima sa autorima filmova.
Interakcija: radionica dokumentarnog filma je edukativni program namenjen filmskim profesionalcima, studentima filmskih akademija, kao i svima onima koji žele da unaprede znanje i veštine iz kreativnog dokumentarnog filma ili da sa našim tutorima razvijaju svoje dokumentarce. Taj program je od pokretanja 2011. godine pohađalo 128 učesnika iz 46 zemalja, a predavači su bili vrhunski reditelji iz Srbije i regiona − Želimir Žilnik, Vladimir Perović, Dragan Elčić, Nebojša Slijepčević i Mladen Matičević.
Inače, 17. Interakcija: studentski filmski kamp (I:SFK) okupiće od 8. do 24. avgusta studente filmskih akademija iz različitih delova sveta, koji će snimiti tri kratka dokumentarna filma u zapadnoj Srbiji. Petnaestoro studenata režije, kamere, montaže, dizajna zvuka i produkcije okupiće se najpre u Beogradu 8. avgusta na uvodnoj radionici u Kulturnom centru Beograda, nakon čega će, podeljeni u tri ekipe, snimati kratke dokumentarce u Čačku, Užicu i Požegi, u okviru prve, sedmodnevne faze I: SFK. Po završetku snimanja, sve tri ekipe kampa će se okupiti 17. avgusta u Požegi, gde će do 22. avgusta montirati filmove, tj. raditi i na postprodukciji slike i zvuka.
Premijera filmova snimljenih tokom 17. Interakcija kampa biće održana 23. avgusta u požeškom bioskopu, kada će biti proglašene i nagrade festivala Interakcija. Dan kasnije, 24. avgusta, filmovi će biti prikazani u Dvorani Kulturnog centra Beograda.
NFC “Filmart” organizuje projekat “Interakcija 2022” uz podršku švajcarske vlade, u okviru projekta “Kultura za demokratiju” koji sporovodi Hartefakt fond, te Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Filmskog centra Srbije, Grada Čačka, Cinnamon Films, Opštine Požega i drugih partnera i sponzora.
*Foto: arhiva - Milica Đorđević
(SEEcult.org)