Filmski centar Srbije (FCS) najavio je na svom YouTube kanalu, koji je pokrenuo nakon uvođenja vanrednog stanja, i kratke filmove svetski priznatih domaćih reditelja, a postavljaće ih svakog petka i biće besplatni za gledanje. FCS tu praksu počinje 10. aprila filmom “Bez naziva” Gorana Markovića, a najavio je i ostvarenja Gorana Paskaljevića, Slobodana Šijana i drugih.
U pitanju su mahom kratki filmovi nastali na početku njihovog profesionalnog bavljenja sedmom umetnošću, od kojih neki već decenijama uživaju kultni status. FCS želi da te rane radove svetski poznatih domaćih stvaralaca učini dostupnim što širem auditorijumu i da na taj način obezbedi platformu za njihovo kontinuirano prikazivanje.
Film “Bez naziva” Gorana Markovića polusatni je diplomski rad tog renomiranog reditelja, a nastao je početkom 70-ih u produkciji Televizije Beograd. Nakon što je za redakciju Drugog programa TV Beograd snimio niz dokumentarnih TV filmova, Marković se u ostvarenju “Bez naziva” prvi put okušao i u domenu igranog filma.
Film je snimljen prema istoimenoj pripovetki Borisa Piljnjaka, a u njemu su igrali Zorica Koljević, Branislav Ciga Milenković, Danilo Bata Stojković, Goran Sultanović i sam reditelj.
Film “Bez naziva” prvi put je prikazan na Beogradskom festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma, na kojem je izazvao burne reakcije.
“Odmah posle uvodnih kadrova, začuo se prvo tih a onda sve snažniji zvižduk i negodovanje u publici. Tokom filma, zviždanje je preraslo u opšti bunt protiv onoga što se na platnu prikazivalo. Kako je to bilo prvo javno prikazivanje nečega što sam uradio, osećao sam se ne samo zbunjeno nego i apsolutno poraženo”, prisetio se Marković premijere tog ostvarenja.
Prema njegovim rečima, urednica u TV Beograd postavila je uslov da film bude snimljen prema literarnom predlošku, kao i da autori budu mladi, ali već afirmisani pisci. Tako je za scenaristu Markovićevog rada određen Danilo Kiš.
“On je pročitao pripovetku i napisao nešto jako lepo i pametno što, međutim, nije imalo scenarističku nego pre esejističku formu. Ja sam se na to požalio, a urednica mi je rekla da umuknem i snimim ono što je čovek napisao”, naveo je Marković. “Na kraju sam napravio završnu glupost – potpisao sam kao scenariste sebe i Danila. Kiš se pojavio na toj mučnoj konferenciji za štampu i mirno saopštio da on sa tim filmom, iako piše drugačije, nema nikakve veze”. Kiš se nekoliko godina kasnije javno izvinio Markoviću, a postali su i prijatelji.
Osim po filmskom opusu, Goran Marković poznat je i kao pozorišni reditelj, scenarista, esejista i pisac. Reditelj je niza ključnih jugoslovenskih i srpskih filmova, kao što su “Specijalno vaspitanje”, “Nacionalna klasa”, “Majstori, majstori”, “Variola vera”, “Tajvanska kanasta”, “Već viđeno”, “Sabirni centar”, “Tito i ja”, “Kordon”, “Turneja”, “Falsifikator”…
YouTube kanal FCS-a tri nedelje nakon pokretanja ima već više od 7.500 pratilaca i više od 74.000 pregleda.
Od 19. marta do danas na tom kanalu svakog dana predstavljan je po jedan film domaćih autora u širokom dijapazonu koji obuhvata igrane, dokumentarne i animirane naslove u trajanju od po nekoliko minuta, pa do dugometražnih formi. U dosadašnjoj ponudi našla su se ostvarenja autora mlađe i srednje generacije, kao što su Stefan Ivančić, Katarina Koljević, Milica Tomović, Vladimir Tagić, Mladen Kovačević, Mihajlo Dragaš, Ognjen Glavonić, Boris Mitić, Dejan Petrović, Balša Đogo i drugi.
Između ostalog, u ponudi je dugometražni dokumentarac Borisa Mitića "Doviđenja, kako ste?", stilizovana antologija srpskog satiričnog aforizma, sa Nebojšom Glogovcem u ulozi "junaka našeg doba" koji je spreman da umre za ono u šta veruje, ali ne veruje više ni u šta. Mitićev višestruko nagrađivani film zasnovan na 120 izabranih aforizama i više od 400 kadrova gotovo nadrealnih prizora i situacija, snimljenih u Srbiji i Republici Srpskoj.
*Foto: FCS promo
(SEEcult.org)