• Search form

01.11.2023 | 14:22

Raznovrsnost savremene umetnosti iz Srbije u Pekingu

Raznovrsnost savremene umetnosti iz Srbije u Pekingu

Izložba “Evergreen: sinteza umetničke otpornosti i inovacije” Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), koja obuhvata odabrane radove dobitnika nagrada ULUS-a, biće otvorena 4. novembra u Kulturnom centru Srbije “Ivo Andrić” u Pekingu, a predstavlja svojevrsni poziv posetiocima da istraže spoj umetnosti, istorije i savremenog društva, kao i da se upoznaju sa ULUS-om i njegovim raznolikim članovima.

Osmišljena kao jedan od mogućih pogleda na sintezu umetničkih radova mnoštva umetnika i umetnica iz Srbije, izložba “Evergreen” kustoskinje Maje Ćirić, organizovana na inicijativu članova Upravnog odbora ULUS-a Milice Ružičić i Vladana Jeremića, ima za cilj da publici u Kini, kao jednoj od najmnogoljudnijih zemalja na svetu, predstavi bogat i raznovrstan svet savremene umetnosti iz Srbije.

Umetnici Sanja Anđelković, Vladimir Bjeličić, Lana Vasiljević, Ana Vujović, Nenad Gajić, Vladimir Milanović, Zoran Naskovski, Bojan Radojičić i Ivana Smiljanić odabrani su kao dobitnici nagrada ULUS-a. Njihova dela iz višestrukih perspektiva odražavaju kvalitet i izvanrednost savremene scene. Odabrani radovi komuniciraju putem različitih formalnih i konceptualnih manifestacija, pružajući uvid u raznolikost savremene umetnosti iz Srbije. Prilikom izbora umetnika, vodilo se računa o zastupljenosti raznolikih sekcija ULUS-a, kao i o ravnopravnom učešću umetnica.

Direktorka Kulturnog centra Srbije Tatjana Soldat i članovi Agencije za kulturu i turizam u Pekingu pred otvaranje izložbe Evergreen, foto: Vladan Jeremić

Kao najveće umetničko udruženje na Balkanu, ULUS personifikuje nasleđe snage i izdržljivosti, koje mu je omogućilo da napreduje uprkos promenljivim okolnostima. Karakter i integritet udruženja oblikovani su neprestanim borbama da se zadovolje potrebe i uslovi umetničkog stvaralaštva, te da se istovremeno neguje živa umetnička zajednica. Tokom bogate istorije, duže od stotinu godina, ULUS je postao institucionalna platforma koja neguje osećaj društvene solidarnosti i podržava evoluirajući društveno-kulturni krajolik. U tom smislu izložba “Evergreenˮ, kako je naveo ULUS, služi kao metafora za njegovu vitalnost, odnosno sposobnost da se prilagodi promenljivim okolnostima dok istovremeno čuva svoju suštinu, koja podrazumeva uodnošavanje prihvatanja i otpora, sećanja i zaborava, umetničkih fenomena i tendencija u odnosu na vladajuće konvencije i društvene matrice.

Izložba, takođe, osvetljava dinamično vođstvo nove uprave ULUS-a, koja promoviše inkluzivnost i obezbeđuje prostor za savremene umetničke izraze i inovaciju izvan nasleđenih i naučenih istorijskih korelacija. Negujući jedinstvo i pružajući prostor za nove događaje i fenomene, ULUS i dalje ostaje baza pokretačke snage za umetničko istraživanje i delovanje.

Izložba sadrži informativni deo o istorijatu ULUS-a i strukturi tog udruženja, koji se predstavlja kao vitalna, ali i transformativna snaga koja okuplja umetnike, a koja je u poslednje tri godine pokazala značajan angažman u lokalnom, ali i u internacionalnom kontekstu.

Prema navodima kustoskinje Maje Ćirić, istorija ULUS-a je istorija dugog trajanja, a istovremeno i egzistencija retrospektivnog i prospektivnog pogleda koji u sebi kriju upitanost o poboljšanju svih uslova, o promeni načina na koji se razumeju i tumače i umetnost i događaji, o razlici između likovnih i vizuelnih umetnosti.

Najava izložbe u KC Ivo Andrić u Pekingu, foto: Vladan Jeremić

Radovi na postavci biće predstavljeni u tri segmenta, od kojih su u prvoj grupi figurativni radovi, uključujući kolaž grafičara Vladimira Milanovića, hiperrealistične kinetičke skulpture Nenada Gajića i pejzažno slikarstvo Bojana Radojčića. Druga grupa radova bavi se uspostavljanjem odnosa različitih okruženja, a obuhvata fotografije iz pariskog Muzeja Orsej Zorana Naskovskog, umetnika čija je retrospektiva u toku u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, zatim video rad u kombinaciji sa horskim performansom Sanje Anđelković, kao i predavanje- performans "Pazotkrivena priroda ili Priče o biljkama i radnicima" Vladimira Bjeličića. Treću grupu radova čine crtež “Evergreen” Vladimira Milanovića, proizveden za tu priliku u zelenim tonovima, kao i objekti Lane Vasiljević koji reprezentuju mnoštvo, rad Ane Vujović, koji istražuje mogućnosti za manipulaciju folklornim formama i elementima nacionalne kulturne baštine, te video-performans nagrađivane umetnice Ivane Smiljanić.

Ivana Smiljanić, Anthurium Andraeanum, video, 4K, 1'53'', 2020.

Lana Vasiljević, Poligon, instalacija, kombinovana tehnika (gips, pleksiglas, vosak, drvo, papir, plastika, terakota), detalj 85 x 85 x 50 cm, 2023.

Prema rečima Vladana Jeremića, koji je u Pekingu sa Majom Ćirić i Milicom Ružičić, tokom boravka u Kini imaće sastanke sa predstavnicima kineskih umetničkih organizacija i drugim kolegama, u cilju uspostavljanja dugoročnije saradnje dve zemlje u polju savremenih umetnosti i profesionalnog umetničkog organizovanja.

Cilj je, između ostalog, i obnavljanje saradnje ULUS-a i Udruženja umetnika Kine, kao i uspostavljanje saradnje sa vitalnom galerijskom scenom i sa organizatorima Bijenala u Kini.

Maja Ćirić, Milica Ružičić, Vladan Jeremić

Dizajn materijala potpisuje Đorđe Balmazović (grupa Škart).

Izložba će biti otvorena do 30. novembra, a podržana je od Ministarstva kulture Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r