Neformalna grupa vizuelnih umetnika Inicijativa, aktivna u praćenju propisa i razvoja događaja u oblasti kulturne politike u Srbiji, izrazila je protivljenje kandidaturi Dušana Rusalića i Živorada Ajdačića za članove novog saziva Nacionalnog saveta za kulturu za likovne, primenjene, vizuelne umetnosti i arhitekturu, odnosno za književnost i prevodilaštvo.
Ističući da bi NSK, kao savetodavno telo, trebalo da bude najpozvanije da daje ocenu stanja u kulturi i da predlaže mere za unapređenje kulturnog razvoja, članovi inicijative su istakli da tu značajnu poverenu ulogu NSK može kredibilno da ostvari samo pod uslovom da se u njegovom sastavu nalaze priznati istaknuti stvaraoci, jer u suprotnom - gubi smisao.
“Sudeći prema predlozima za njegov sastav koji dolaze iz redova reprezentativnih udruženja, veoma je diskutabilno ostvarivanje ove njegove značajne funkcije, s obzirom na činjenicu da su za njegov sastav između ostalih predloženi Dušan Rusalić (za likovne, primenjene, vizuelne umetnosti i arhitekturu) i Živorad Ajdačić (za književnost i prevodilaštvo)”, navela je Inicijativa, konstatujući da su ta dva kandidata sporna zato što u delatnosti za koju su predloženi nisu ostvarili opus koji bi opravdao njihovu kandidaturu u sastav NSK.
“Dušan Rusalić je u svom radnom veku imao svega tri samostalne izložbe (sajt Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu), a Živorad Ajdačić nije ostvario književna dela vredna pomena (pogledati odrednice na sajtu Narodne biblioteke). Postavlja se pitanje kako su oni uopšte izabrani ako ne ispunjavaju osnovne kriterijume za sticanje statusa uglednih i afirmisanih umetnika u oblastima za koje su predloženi ( čl.16. Zakona o kulturi, članovi NSK biraju se iz reda uglednih i afirmisanih umetnika i stručnjaka u kulturi na period od pet godina)”, naveli su u saopštenju članovi Inicijative Mirjana Denkov, Dragoslav Krnajski, Nina Todorović i Anica Vučetić.
Kako su naveli, “ovde zalazimo u zakulisno polje forumskih mešetarenja u kome se večiti sekretari i predsednici sjajno snalaze, vešto plivajući kroz proformalne sednice, deleći između sebe titule, funkcije i nagrade, izbegavajući transparentne procese i demokratske procedure izbora sa više kandidata, tako da iza njihovog izbora stvarno ne stoje članovi udruženja iz navedenih delatnosti”.
Problem sa izborom Rusalića i Ajdačića dodatno se komplikuje u kontekstu podeljenog Koordinacionalnog odbora reprezentativnih udruženja (od 14 udruženja, pet se izdvojilo i deluje samostalno) i činjenice koja se ne može osporiti da je status reprezentativnog udruženja steklo 31 udruženje, a KOO okuplja manje od polovine, što ozbiljno narušava kredibilnost predloga koji je uputio KOO.
Nacionalnom savetu za kulturu istekao je mandat još 2016. godine, a te godine mu je izmenama i dopunama Zakona o kulturi promenjen delimično i status, pa mu je tako ukinuto pravo da učestvuje u izradi strategije razvoja kulture, već je mogao samo da daje mišljenje.
(SEEcult.org)