• Search form

27.08.2020 | 16:22

Rekonstruisane senzacije 17. Beogradskog festivala igre

Beogradski festival igre (BFI), odložen proletos zbog pandemije virusa korona, najavio je rekonstruisani program koji će biti održan u septembru i novembru, a obuhvata zapravo ranije planirane predstave, s tim što je manji deo njih pomeren za 2021. godinu.

Rekonstruisane senzacije 17. Beogradskog festivala igre

Pod starim sloganom “Senzacije” i novim podnaslovom “Re-konstruisano”, 17. BFI počinje 11. septembra u Madlenianumu predstavom “Pasionarija” koreografa Markosa Moroa i trupe “La Veronal” iz Barselone, najavila je 27. avgusta na konferenciji za novinare direktorka BFI Aja Jung, ističući da ništa nije otkazano.

“Imamo sjajan program i dobar razlog za publiku da se vrati u pozorište”, rekla je ona, najavljujući do 30. septembra i potom od 2. do 8. novembra u Beogradu i Novom Sadu 15 predstava iz planiranog programa, dok su ostale najavljene produkcije odložene za 2021. godinu.

“Ova godina nam je postavila vrlo velike izazove. Tokom leta smo rekonstruisali program, svaki nastup dogovarali iznova i po nekoliko puta, menjali avionske karte i hotelske rezervacije”, rekla je Aja Jung, dodajući da su tokom juna i jula obradili nekoliko stotina zahteva i vratili novac za ulaznice svima koji su to tražili.

Podsetivši da su i pozorišta u Srbiji nedavno dobila zeleno svetlo za ponovni susret sa publikom, Aja Jung je izrazila zahvalnost svima koji su učestvovali u naporima da se spisak mera za otvaranje pozorišta predloži Kriznom štabu. “Sada je izvesno da ćemo imati gde da igramo festivalske predstave. Za učesnike smo dužni da obezbedimo duplo testiranje, a nekima smo pomogli da izbegnu karantin po povratku iz Srbije”, rekla je Aja Jung, uverena da BFI “nudi publici dobar razlog da se vrati u pozorište”.

“Odlučili smo se za festival jer imamo sjajan program. Verujem da onaj ko nije napisao tekst lako odustaje od štampanja knjige, doduše uz malo filozofiranja. Tako je i sa svakim ozbiljnim poslom. U rekonstruisanom programu uspeli smo da vratimo 15 trupa za ovu, 2020. godinu i da učinimo poznatim program za 2021. godinu. On je ugovoren i takođe podrazumeva vrhunske umetničke sadržaje na kakve smo navikli našu publiku”, rekla je Aja Jung i istakla da se i sve gostujuće trupe maksimalno trude i rade u ovim teškim uslovima.

“Za otvaranje nam dolazi La Veronal s fantastičnom predstavom mladog koreografa Moroa koja nekako baš odgovara ovom vremenu”, otvara pitanja (ne) ljudskih emocija ka kojima svet stremi i nametnutog bljeska ideje o napretku, bavi se putovanjem od savremene planete do planete bespomoćnih odraslih ljudi.

Slede “Varvarske noći” Kompanije Ervea Kubija iz Kana, predstava “Un Poyo Rojo” istoimene trupe iz Buenos Airesa, kao i predstava simptomatičnog naslova “Biće sve gore i gore i gore, prijatelju” trupe “Voetvolk” iz Antverpena.

Tokom septembra na programu su i “Čipka” Maše Kolar, u izvođenju Baleta Hrvatskog narodnog kazališta iz Rijeke, te projekat “Jedan” dobitnice nagrade BFI “Veruj u sebe” Sanje Ninković, u realizaciji Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu. Kompanija Olivijea Diboa iz Pariza izvešće njegovu koreografiju “Moje telo“, Kompanija Silvije Gribaudi iz Venecije njen rad “Gracije”, a Alesandro Šjaroni iz Ankone svoj komad “Avgust”.

U septembru će se igrati u Madlenianumu, Srpskom narodnom pozorištu, Beogradskom dramskom pozorištu i Narodnom pozorištu u Beogradu. Pored toga, sve predstave će biti uživo emitovane na Fejsbuk kanalu BFI.

Za novembar su u planu Sava centar, SNP, BDP i Atelje 212, a najavljeni su Kompanija Lie Rodrigez (Rio de Žaneiro), Drezden Frankfurt kompanija igre, Balet Džez Montreal, Kompanija 111 (Tuluz), Kompanija Inbal Pinto (Tel Aviv) i na samom kraju “Veče sa zvezdama” Njujork Siti baleta.

Za proleće 2021. godine Aja Jung najavila je na otvaranju 18. BFI novu predstavu Dimitrisa Papajoanua, jednog od laureata nagrade “Jovan Ćirilov”, a na zatvaranju komad Akrama Kana. Dogovoren je i povratak čuvene belgijske trupe “Piping Tom”.

Zahvaljujući sponzorima, medijima i publici na strpljenju, Aja Jung je izrazila nadu da će upravo objavljeni program ostati važeći, mada sve zavisi od epidemiološke situacije u Srbiji i u zemljama iz kojih dolaze gosti.

Posle nekoliko štampanja programa i plakata, BFI je odlučio da ih više ne štampa, a sve informacije biće dostupne na festivalskom sajtu. Postojeći katalog “Senzacije” biće zadržan, jer su “u njemu sve bitne informacije o predstavama i autorima, samo su pretumbani termini i sale”.

Epidemiološke mere uslovile su, između ostalog, da predstava u SNP-u bude premeštena sa male na veliku scenu, a četiri predstave najavljivane za septembar u Ateljeu 212 sele se u Madlenianum u Zemunu. Sala Ateljea je izostavljena, jer za sada ne garantuje dovoljan kapacitet i bezbednost za publiku. Prednost Madlenianuma je što ima široke fotelje i naslone za ruke, pa može da se preskače samo jedno sedište.

“Očekujemo da se koristi oko 300 mesta. Madlenianum je jedno od najbezbednijih pozorišta, imaju savršenu ventilaciju, kao i therapy air instrumente iz svoje Cepter kolekcije. Biće postavljeno 20-ak velikih prečišćivača vazduha”, rekla je Aja Jung.

Napominjući da će i svi ostali prostori biti bezbedni, provetreni i čisti, da će se meriti temperatura na ulazima, nositi maske i držati rastojanje, zamolila je publiku za disciplinu i najavila da sve kupljene i protokolarne ulaznice važe, ali neće biti moguće pridržavati se numeracije sedišta. “Moći ćemo da gledamo predstavu u praktično polupraznoj sali”, rekla je Aja Jung.

Direktorka BFI zahvalila je na podršci sponzorima, Delegaciji EU u Srbiji, ambasadama i stranim institutima za kulturu, a posebno umetnicima.

“Naša zajednička odgovornost je deo našeg odnosa prema umetnosti”, istakla je Aja Jung.

Ambasador Belgije u Srbiji Adam Kunrad ponovio je podršku BFI.

“BFI i belgijska ambasada već nekoliko godina srađuju. To je kao u braku – morate biti zajedno i u dobrim, ali i u lošim vremenima. Verujem da govorim u ime drugih ambasadora u Beogadu da podržavamo ovaj festival. Ovde sam da pokažem simpatiju u podršku čitave diplomatske zajednice poduhvatu Aje Jung i BFI u ovim teškim vremenima”, izjavio je Kunrad.

Prema njegovim rečima, svi smo i kao pojedinci i kao društvo odgovorni za bezbednost u pogledu zdravlja, kao i za ekonomsku, finansijsku sigurnost, ali ne smemo zaboraviti ni na mentalno zdravlje, a tu kulturni sektor igra ključnu ulogu.

Navodeći da u Belgiji oko 80.000 ljudi živi od aktivnosti kulturnog sektora i da su njihovi poslovi danas ugroženi, naglasio je da “moramo sačuvati kulturni sektor jer on predstavlja lepotu jednog društva”. “BFI je dobar primer za to. Naša je odgovornost da taj sektor pomognemo”, rekao je belgijski ambasador, te izrazio zahvalnost i čestitke Aji Jung i BFI za hrabrost i odlučnost da ponovo organizuju festival, kao i zadovoljstvo što u programu učestvuje i jedna belgijska predstava.

Na pitanje novinara o finansijskoj situaciji BFI, Aja Jung je pomenula problem sa ulaznicama koje su vraćene, a koje ne mogu ponovo biti prodate zbog ograničenog broja mesta u salama, kao i odustajanje nekih sponzora “iz opravdanih razloga, jer neće moći da se promovišu kako je ranije planirano”. Ukazala je i na poništenje godišnjeg konkursa za sufinasiranje programa u kulturi Grada Beograda i činjenicu da je BFI od Ministarstva kulture dobio svega 1,1 milion dinara, što je “oko deset puta manje u odnosu na ono što su neke prethodne komisije i ministri kulture smatrali da je potrebno za organizaciju jedne svetske manifestacije”, ali je zahvalila na podršci Sekretarijatu za kulturu Vojvodine.

“Gubici su ogromni, još ne možemo tačno da ih sagledamo. Videćemo kako ćemo to preživeti”, izjavila je Aja Jung.

Na pitanje da li njena polemika sa ministrom kulture Vladanom Vukosavljevićem ima veze sa finansijama, odgovorila je odrečno.

“Mi se nikome nismo žalili zbog finansija. Imali smo drugi posao, a to je da pokušamo da pre svega progam koji smo najavili publici vratimo u novom obliku. S druge strane, znamo da su umetnost i kreativne industrije jedna od najugroženijih žrtava pandemije. Od trenutka kada je virus zatvorio sva pozorišta na planeti, zaustavio sve projekte, pratili smo gotovo ljubomorno kako se neki ministri kulture u svetu, a naročito u regionu bore za podršku svojim institucijama i umetnicima. Nije u pitanju samo finansijska podrška, nego i organizaciona, pravna u ovakvim situacijama više sile, a rekla bih i odnos sa javnošću, s publikom, u kome jedan ozbiljan ministar može da amortizuje mnogo problema”, izjavila je Aja Jung.

Što se tiče prenosa predstava na Fejsbuku, praćenje će biti besplatno.

“Početkom godine razvili smo, zajedno s Delegacijom EU u Beogradu, projekat sa studentima kamere, montaže, režije, upoznali ih sa savremenom igrom. Oni će biti podrška u živom prenosu predstava. Za koreografe i autore važno je da ti snimci ne mogu da se vrate, ići će uživo samo dok traje predstava. Verovatno neće biti vrhunski kvalitet snimak, ali može da pruži osnovnu informaciju”, objasnila je Aja Jung.

Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav