• Search form

30.11.2017 | 21:53

Rekordna statistika 57. Bijenala umetnosti u Veneciji

Rekordna statistika 57. Bijenala umetnosti u Veneciji

Bijenale savremene umetnosti u Veneciji zabeležilo je rekordnu posetu od 615.152 ljudi u proteklih šest meseci, što je za gotovo četvrtinu više nego 2015. godine, a organizatori su se posebno pohvalili većim interesovanjem mlade publike koja čini gotovo trećinu od ukupnog broja posetilaca. Mlađi od 26 godina činili su 31 odsto, a studenti u organizovanim grupama 15 odsto od ukupnog broja posetilaca 57. Bijenala umetnosti, održanog na temu “Viva arte viva” prema zamisli umetničke direktorke Kristin Masel (Christine Macel) iz Francuske.

Predsednik Bijenala u Veneciji Paolo Barata (Baratta) istakao je važnost statističkih podataka za analizu širih aktivnosti koje su organizatori preduzeli u cilju razvoja publike, koja je imala priliku da vidi radove 120 umetnika na centralnoj izložbi, 86 nacionalnih prezentacija u paviljonima u Đardinima (30), Arsenalu (23) i širom Venecije (33).

Barata je posebno istakao na zatvaranju 57. Bijenala umetnosti da sredstva nisu trošena na reklamnu kampanju, već se promocija svela na nekoliko banera u samoj Veneciji.

Poseti je, prema njegovim rečima, doprineo raznovrstan prateći program, uključujući 68 “otvorenih stolova”, od kojih je 49 bilo sa umetnicima sa centralne izložbe, a 19 sa učesnicima iz nacionalnih paviljona. Ukupno je u tim razgovorima učestvovalo 87 umetnika (63 sa centralne izložbe i 24 iz nacionalnih paviljona), a privukli su 2.100 posetilaca. Svi ti susreti ujedno su bili prenošeni uživo na sajtu Bijenala, kao i performansi koji su izvođeni tokom proteklih šest meseci.

Organizatori su posebno naglasili važnost edukativnog programa i vođenja u kojima je učestvovalo 64.347 posetilaca (3.738 grupa), što je povećanje od 15% u odnosu na 2015. godinu, kada je Bijenale umetnosti ukupno posetilo 501.502 ljudi.

Povećanje interesovanja zabeleženo je i za projekat “Sesije Bijenala”, koji je posvećen univerzitetima i akademija umetnosti, istraživačkim obrazovnim institucijama u oblasti arhitekture, vizuelnih umetnosti i srodnih polja, a organizovan je sedmi put za grupne posete studenata i nastavnika. Bijenale su tako posetili studenti gotovo 70 univerziteta, od kojih su 23 italijanska, a ostalo su strani i to sa svih kontinenata. Samo iz Velike Britanije bili su studenti sa osam univerziteta, a iz Nemačke i SAD sa po četiri.

Čak 3.663 studenata iz celog sveta imalo je posetu Bijenalu umetnosti u svom studijskom programu, pa su izložbu “Viva arte viva” obišli kao mesto za istraživanje i sticanje dodatnog znanja.

Bijenale su posetile i mnoge zvezde koje su učestvovale na 74. Filmskom festivalu u veneciji, među kojima su bili glumci, reditelji, filmski kritičari, scenaristi, kompozitori, slavni filmski parovi poput Debore i Džona Lendisa ili Dženifer Lorens i Darena Aronofoskog.

Prema podacima protokola, među posetiocima 57. Bijenala bilo je deset šefova država i premijera, 55 ministara i zamenika ministara i 37 stranih ambasadora.

Tradicionalno, Bijenale umetnosti izazvalo je i ogromnu medijsku pažnju –za vreme vernisaža akreditovano je više od 5.000 novinara, od kojih je 2.400 bilo stranih.

Uz više od 3.500 objava u italijanskim i stranim medijima, organizatori Bijenala posebno su istakli i veliku pažnju koju su posvetili prezentovanju aktivnosti na društvenim mrežama i interesovanje koje su tom prilikom postigli. Tako je sajt labiennale.org od 13. maja do 26. novembra imao 1,6 miliona jedinstvenih posetilaca, pri čemu je primetno povećan broj ulazaka sa mobilnih telefona (za 56%).

Fejsbuk strana Bijenala, koja ima oko 320.000 pratilaca, dobila je tokom trajanja izložbe više od 26.000 novih. Još bolji uspeh postignut je na Tviteru, gde Bijenale ima 708.400 pratilaca, od kojih je 56.400 novih. I na Instagramu je zabeleženo bitno povećanje fanova Bijenala – novih je više od 48.000, a ukupno ih ima više od 185.000.

Prema rečima Barate, svi ti podaci, koji jesu rezultat truda i organizatora i same Kristin Masel, pokazatelj su i nekoliko pozitivnih trendova primetnih i van Bijenala, a to je povećanje povezanosti najšire publike sa savremenom umetnošću, te rastuća želja posetilaca da iz prve ruke upoznaju vitalnost umetnosti u svetu u kojem su svakodnevno na udaru zvučnih i vizuelnih sadržaja čiji je cilj da im nametnu određene forme ponašanja.

Bijenale je održano zahvaljujući podršci Swatcha kao glavnog partnera i mnogobrojnih sponzora, među kojima su Artemide, JTI (Japan Tobacco International), Vela-Venezia Unica, Bloomberg Philanthropies, illycaffè… Organizatori su zahvalili i Ministarstvu kulture i turizma Italije, kao i lokalnim institucijama, Gradu Veneciji i Regiji Veneto, koji su “svako na svoj” način podržali najstariju međunarodnu izložbu umetnosti.

Miroljub Marjanović (SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r