Vesti

Retrospektiva Miće Popovića

22. decembar 2016.
SEEcult.org
Retrospektiva Miće Popovića
Retrospektiva Miće Popovića

Jugoslovenska kinoteka prikazuje od 22. do 27. decembra retrospektivu filmova Miodraga Miće Popovića, povodom 20 godina od smrti tog svestranog stvaraoca, a publika ima priliku da ekskluzivno vidi i njegove četiri slike, čija je konzervacija-restauracija urađena u Centralnom institutu za konzervaciju.

Retrospektiva filmova Miće Popovića počinje ostvarenjem “Čovek iz hrastove šume” (1964), sa Mijom Aleksićem i Tamarom Miletić u glavnim ulogama, a obuhvata i filmove “Roj” (1966), sa Mirom Stupicom i Radetom Markovićem, “Hasanaginica” (1967), sa Milenom  Dravić i Radeom Markovićem, “Delije” (1968) sa Ljerkom Draženović i Jovanom Janićijevićem Burdušom, koji je i glavni junak filma “Burduš” (1970).

Retrospektiva počinje otvaranjem izložbe slika iz privatne zbirke Jovana i Vesne Popović, koje su prošle tretman konzervacije/restauracije: “Bavarska varijanta” (1978), “Nedelja 5 popodne u septembru” (1977), “Manipulacija” (1979) i “Otkrivanje Brojgela” (1974).

Omaž program Mići Popoviću obuhvata i promociju knjige “Sveti Antun: ratni dnevnik iz zatvora”, koju Geopoetika objavljuje posebno za tu priliku, a sadrži dosad neviđene crteže Popovića. Knjigu je priredio Jovan Popović.

Mića Popović bio je redovan član Srpske akademije nauka i umetnosti i Akademije likovnih umetnosti u Berlinu. Dao je veliki doprinos razvoju srpskog kulturnog prostora u drugoj polovini 20. veka. Iako je njegovo osnovno sredstvo izražavanja bilo slikarstvo, Popović se realizovao i kao pisac (objavio je sedam knjiga), filmski i pozorišni reditelј (šest dugometražnih filmova u estetici crnog talasa), scenograf i scenarista.

Nјegov politički otklon započeo je još tokom studentskih dana, o čemu svedoči odlazak u Zadar 1947. godine sa još šestoro njegovih kolega, te napuštanje Akademije likovnih umetnosti u Beogradu. Tim činom i formiranjem Zadarske grupe, oni su otvoreno učestvovali u suprostavlјanju sovjetsko-bolјševičkoj propagandi, mnogo više od primenjenih inovacija u svojim umetničkim postupcima. Po povratku iz Zadra, jedino Mića Popović nije bio vraćen na Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu, ali je nastavio samostalno da uči uz podršku profesora Ivana Tabakovića.

Nјegova prva samostalna izložba održana je 1950. godine u Umetničkom pavilјonu “Cvijeta Zuzorić”, a u srpskoj istoriografiji se navodi kao preloman događaj u raskidu sa estetikom socijalističkog realizma, i to ne zbog radikalnog slikarskog jezika, već pre svega zbog eksplicitnog mapiranja problema u uvodnom tekstu kataloga.

Sajt Kinoteke je kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Tagovi