Revolution Now & Forever
Međunarodna novomedijska izložba “Revolution Now & Forever” biće otvorena 19. maja na zadaraskom Narodnom trgu performansom Selme Banich “Hrvatska narodna predaja”, a narednih deset dana predstaviće 40 umetnika i 20 radova koji su nastajali u različitim umetničkim disciplinama na temu revolucije. Reč je o radovima koji su nastajali u različitim umetničkim disciplinama (video-art, game-art, performans, muzički performans, instalacija, intervencija u javnom prostoru, video-performans, film...) na temu revolucije, koje su odabrali kustosi Boris i Natasha Kadin.
Međunarodna novomedijska izložba “Revolution Now & Forever” biće otvorena 19. maja na zadaraskom Narodnom trgu performansom Selme Banich “Hrvatska narodna predaja”, a narednih deset dana predstaviće 40 umetnika i 20 radova koji su nastajali u različitim umetničkim disciplinama na temu revolucije.
Reč je o radovima koji su nastajali u različitim umetničkim disciplinama (video-art, game-art, performans, muzički performans, instalacija, intervencija u javnom prostoru, video-performans, film...) na temu revolucije, koje su odabrali kustosi Boris i Natasha Kadin.
Polazeći od pretpostavke da biti umetnik znači da je osoba revoluirala, u onom smislu zaštite individualnog kako su istakli nadrealisti u svom manifestu, izložba “Revolution Now & Forever” želi da pokaže različite stepene revoluiranja kroz mnogostruke kontekste u kojima se nalaze: političke, ekonomske, feminističke, diskriminacijske, autobiografske, futurističke, ekološke, društvene, odnosno da ukaže na različite subverzivne prakse u umetničkim đelima i dugi ljubavnički odnos umetnosti i revolucije.
Među učesnicima je i hrvatski umetnik Dalibor Martinis koji predstavlja video rad “Egipatske stube Odese” iz serijala “Data recovery”, nastao kao rezultat uporednog gledanja filma “Krstarica Potemkin” i video materijala o egipatskoj revoluciji na društvenoj mreži Facebook. Dok je “Krstarica Potemkin” snimljena u slavu Oktobarske revolucije u osmoj godini sovjetske vlasti, video dokumenti na FB-u nastajali su za vreme same revolucije i bili njen ključni činilac.
Iz Hrvatske će biti predstavljeni i radovi “Generalno gledajući” Rina Efendića, “Political Revolution” Tine Erjavec, “Moja... slijepa... naša” Borisa Kadina, “Thin Red Line” Đurđice Katić, te muzički performansi sastava Ilija i zrno žita, EU pionir i Ass T´Maa + I.J.Pino.
Zadarska nezavisna kulturna scena izvešće akciju na prostoru bivše zgrade Zaraušek, odnosno sadašnjeg parkirališta, dajući šematski prikaz dela nikad napravljenog nezavisnog kulturnog centra.
Među odabranim radovima su i “Project Gagarin: A Cold War Nostalgia” (Gillian Mciver - Velika Britanija), “Environment 001 | 004” (Kay Malek - Nemačka), “A Goose Step of a Different Color” (Josh Bricker - SAD), “Inner Klange” (lemeh42 - Italija), “Reform” (Guli Silberstein - Velika Britanija), “Modern Post Mortem” (Michał Brzeziński - Poljska), “Killer Tranny” (Antonio Santini - SAD - Portoriko), “Revol...” (Isabelle Schneider - Francuska), “The Art-qaeda Project” (Wei-Ming Ho - Taiwan), “Bankster Game / Bubble” (Derek Curry / Jennifer Gradecki - SAD), “Multi-dimensional” (Alison Whyte / Martin McGuinness - Škotska).
Deset radova za izložbu “Revolution Now & Forever” odabrano je na osnovu konkursa, na koji je pristiglo više od sto prijava iz celog sveta, a deset je direktno odabrao kustoski tim.
Koncept izložbe zasnovan je na prezentovanju različitih tehnika i/ili strategija kojima se koriste novomedijski umetnici, a biće izvedeni i/ili prikazani do 29. maja na nekoliko lokacija u Zadru (Forum, Narodni trg, ex zgrada Zaraušek, Poluotok, klub ACME, galerija ZADARTa i plato ispred Kazališta lutaka Zadar).
Producenti izložbe su Novo-medijska galerija, odnosno udruženje Mavena i Teatro Verrdi, a pokrovitelji su Ministarstvo kulture Hrvatske i Grad Zadar.
Izložba bi, kako je planirano, trebalo da obiđe još nekoliko gradova u Hrvatskoj i jugoistočnoj Evropi u 2011.
Sajt Mavene je www.mavena.hr, a program izložbe nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)