Rezime 4. Bukurešt bijenala
Bijenale savremene umetnosti u Bukureštu privuklo je od 21. maja do 25. jula više od 58.000 posetilaca, koji su mogli da vide radove 37 umetnika iz 17 zemalja, prema izboru mladog kustosa Felixa Vogela iz Nemačke. Održano na temu “Handlung. On Producing Possibilities", 4. Bukureštansko bijenale obuhvatilo je, osim glavne izložbe, i više paralelnih događaja, uključujući svojevrsni epilog u Rumunskom institutu za kulturu u Stokholmu. Zahvaljujući budžetu u iznosu od ukupno 842.000 evra, organizatori BB4 obezbedili su produkciji 21 novog rada.
Bijenale savremene umetnosti u Bukureštu privuklo je od 21. maja do 25. jula više od 58.000 posetilaca, koji su mogli da vide radove 37 umetnika iz 17 zemalja, prema izboru mladog kustosa Felixa Vogela iz Nemačke.
Održano na temu “Handlung. On Producing Possibilities", 4. Bukureštansko bijenale obuhvatilo je, osim glavne izložbe, i više paralelnih događaja, uključujući svojevrsni epilog u Rumunskom institutu za kulturu u Stokholmu.
Zahvaljujući budžetu u iznosu od ukupno 842.000 evra, organizatori BB4 obezbedili su produkciji 21 novog rada.
Posebno su istakli kao zanimljivost da je Felix Vogel, rođen 1984. godine, postao najmlađi kustos nekog bijenala u istoriji umetnosti.
Za istraživanje i proces selekcije radova, kao i pripremu teorijskih tekstova, bilo mu je potrebno dve godine. Izabrao je radove umetnika iz Rumunije, Velike Britanije, Nemačke, SAD, Austrije, Danske, Holandije, Španije, Estonije, Francuske, Mađarske, Finske, Irske.., a nastali su u rasponu od 1935. do danas.
BB4 je privukao pažnju više od 370 predstavnika rumunskih i stranih medija, a predstavljeno je u više od 110 publikacija, novinskih izveštaja i priloga u elektronskim medijima, kao i na blogovima. BB4 predstavili su, između ostalog, i Frieze, FlashArt, Artforum, e-flux, Euronews, The Economist, Vogue Italy, Artnet, Radical Philosophy, Cabinet, ARTMargins, Mute, Kaleidoscope, Arhitectura, Elle Romania, TimeOut...
Objavljeno je i specijalno izdanje magazina za politike i kulturu “Pavilion”, i to na 540 strana, sa tekstovima teoretičara kao što su Ćantal Mouffe, Peter Osborne, Antonio Negri, Bruno Latour, Hito Steyerl, Daniel Beland, Julia Brotea, Maria Muhle, Doina Petrescu, Reinhold Martin, Ludger Sćwarte...
Za posetioce je objavljen vodič kroz izložbu na 240 strana.
BB4 privuklo je pažnju svetskih medija i optužbama za cenzuru na samom početku.
Organizatori su tada optužili Nacionalni muzej geologije da je odbio da izloži fotomontažu američko-austrijske umetnice Kaucyile Brooke, smatrajući je “pornografskom”.
Prema navodima organizatora, reč je o grubom kršenju prava na slobodu govora, napadu na dignitet umetnika i uvredi ljudske inteligencije, s obzirom da sporni rad nije o erotici, već samo sadrži prikaz nage žene.
Iz Muzeja su saopštili da sporni rad nije prikladan za javnost, posebno što 80 odsto publike čine deca, a jedan od muzejskih direktora naveo je i da se mora napraviti razlika između cenzure i uklapanju radova s prirodom lokacije.
Umetnica Kaucyila Brooke, koja živi i radi u Los Anđelesu i Beču, izlagala je samostalno širom Evrope i SAD, a njena fotografska serija "Kathy Acker's Clothes" (1998-2004) bila je predstavljena i na trećem Bijenalu u Berlinu 2004.
Kustos narednog, petog Bukurešt bijenala, biće objavljen 21. septembra u Njujorku.
Poštujući tradiciju, Ministarstvo kulture odbilo je da finansira BB4, a glavni pokrovitelj bio je Pilsner Urquell, uz UniCredit Tiriac Banku, kao i podršku stranih ambasada i kulturnih centara.
Prosečna starost članova tima BB4 je 22,5 godine, a osim šestoro zaposlenih, okupio je i dvadesetak volontera i praktikanata.
Sajt BB4 je www.bucharestbiennale.org
*Foto: Ion Grigorescu, Electoral Meeting, 1975, b/w photography, size variable (courtesy: the artist).
(SEEcult.org)