• Search form

31.07.2020 | 16:12

Rezultati EU podrške jačanju kulturne saradnje na Zapadnom Balkanu

Rezultati EU podrške jačanju kulturne saradnje na Zapadnom Balkanu

Evropska komisija objavila je 31. jula željno očekivane rezultate posebno ustanovljenog konkursa za jačanje kulturne saradnje i konkurentnosti kulturnih i kreativnih industrija na Zapadnom Balkanu, prema kojima je podršku od ukupno oko 5 miliona evra dobilo 13 projekata, a među nosiocima je šest organizacija ili institucija iz zemalja regiona u fokusu, dok je sedam iz zemalja Evropske unije (EU). Podržani projekti na tom konkursu, raspisanom u okviru programa Kreativna Evropa, bave se prevođenjem, savremenim plesom, položajem žena u kulturi, klasičnom muzikom, stripom, jačanjem zajedništva i solidarnosti kroz savremenu umetnost, novim prostorima kulture i umrežavanjem, rebrendiranjem kulturnih institucija, ali i redizajniranjem igrališta za decu.

Statistički gledano, od zemalja Zapadnog Balkana, u koje su konkursnom procedurom ubrojane Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo*, Severna Makedonija i Srbija, najbolje su prošli aplikanti iz Srbije, koja ima dva nosioca podržanih projekata i 13 organizacija, institucija i preduzeća koji su partneri.

Iz Severne Makedonije su takođe dva nosioca, a deset je partnera, dok BiH i Crna Gora imaju po jednog nosioca i pet (BiH), odnosno šest partnera (CG). Među partnerima podržanih projekata sa Zapadnog Balkana je i po sedam kosovskih i albanskih.

Od zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, koje su članice EU, Hrvatska i Slovenija imaju po jednog nosioca, a među partnerima podržanih projekata je i pet partnera iz Hrvatske i sedam iz Slovenije.

Iz Srbije je podržan projekat Udruženja “Fenomena” iz Kraljeva, koji se odnosi na jačanje žena u kulturi na Zapadnom Balkanu (Rise of woman in culture in Western Balkans), a dobio je 307.171 evra. Uz “Fenomenu” kao nosioca, realizovaće ga Asocijacija za razvoj kulture i ekologije iz Severne Makedonije, udruženje Beoart Contemporary iz Srbije, NVO “Spes” iz Crne Gore, Udruženje za podsticanje razvoja ljudskih potencijala i kreativnosti “Prizma” iz Hrvatske i Zavod Lokareva galerija iz Slovenije.

Podržan je i projekat Stanice – Servisa za savremeni ples iz Srbije, posvećen savremenom plesu u regionu “(Non)aligned Movements - Strengthening contemporary dance in Western Balkans”, koji je dobio 499.657 evra, a realizovaće ga i partneri Nomad Dance Academy iz Bugarske, Tanzfabrik Keuzberg Gug iz Nemačke i Umetničko društvo Nomad Dance Academy iz Slovenije.

Kondenz festival, Stanica, foto: Vladimir Opsenica

Među podržanim projektima je i “Prevođenje u pokretu” (Translation in Motion), čiji je nosilac RECIT iz Francuske (Reseau Europeen des centres internationaux de litteraires), a odobren budžet iznosi 347.468 evra. Partneri su Association pour la promotion de la traduction litteraire iz Francuske, Društvo za izdavanje, promet i usluge Goten grup Dooel iz Severne Makedonije, Fondacija "Sledvashta stranica" iz Bugarske, izdavačka kuća OFK iz Crne Gore, Baltički centar za pisce i prevodioce iz Švedske, Sabiedriba ar ierobezotu atbildibu starptautiska rakstnieku un tulkotaju maja iz Letonije, Shoqata poeteka iz Albanije i Udruženje “Krokodil” iz Srbije.

Skopsko konsultantsko društvo “Goten grup” i Shoqata poeteka iz Albanije partneri su u još jednom projektu koji se tiče prevođenja (Balkan Translation Collider), a nosilac je bugarska Fondacija “Sledvashta stranica”. Partneri u tom projektu, podržanom sa 324.234 evra, su i crnogorski Glavni grad Podgorica, izdavač Ivan Sršen iz Hrvatske i Udruženje ARGH iz Srbije.

Podržan je i projekat ICSE & CO (International Center for Southern Europe) iz Italije “Some Call Us Balkans”, koji je dobio 312.467 evra, a biće partnerski realizovan sa Bijenalom Zapadnog Balkana iz Grčke, Kunstrepublik iz Nemačke, Novim kulturnim naseljem iz Srbije, Platformom za civilno angažovanje kroz umetničke i kulturne prakse “Sociopatch” iz Severne Makedonije, RRITU sa Kosova, organizacijom Tulla iz Albanije i Udruženjem nezavisnih stvaralaca i aktivista “Geto” iz BiH.

Fondacija “Don Branko Sbutega” iz Crne Gore nosilac je projekta jačanja kapaciteta industrije klasične muzike na Zapadnom Balkanu, koji je podržan sa 410.930 evra. Partneri projekta “#synergy: Sharpening the capacities of the classical music industry in the Western Balkans” su Centar beogradskih festivala (Cebef) iz Srbije, Festival Ljubljana iz Slovenije, JU “Dubrovačke letnje igre” iz Hrvatske, Kosovska Šopen asocijacija i Vox Baroque iz Albanije.

Fondacija Manifesta iz Holandije, osnivač evropskog putujućeg bijenala savremene umetnosti Manifesta, koje će biti održano 2022. godine u Prištini, dobila je 429.884 evra za projekat “Manifesta 14 Prishtina_Co-Producing Common Space and Shaping Formations of Solidarity in the Western Balkans and Beyond“, čiji su partneri APSS institut iz Crne Gore, ERIAC (European Roma Institute for Arts and Culture) iz Bugarske, Kosovska arhitektonska fondacija, preduzeće Meydan iz Srbije, Grad Priština, kosovsko udruženje Aktiv, Qendra Harabel iz Albanije i Udruženje za postkonfliktna istraživanja iz BiH.

Među podržanima je i Kooperativa – regionalna platforma za kulturu iz Hrvatske, čiji je projekat posvećen novim prostorima kulture i umrežavanju kao osnovnim polugama inovativne i održive saradnje u regionu (Regional Lab: New Culture Spaces and Networks as drivers of an Innovative and Sustainable Bottom-up Development of Regional Collaboration), a podržan je sa 424.010 evra. Partneri tog projekta koji okuplja i mreže nezavisne kulture iz regiona su: Savez “Operacija grad” iz Hrvatske, kosovska organizacija Anibar, Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) iz Srbije, Društvo Asociacija iz Slovenije, Jadro – asocijacije nezavisne kulturne scene iz Severne Makedonije i mostarski Omladinski kulturni centar “Abrašević” iz BiH.

Kooperativa je, inače, početkom maja pozvala vlade svih zemalja u regionu, resorna ministarstva i lokalne vlasti, kao i Evropsku komisiju, razvojne agencije i fondacije, da preduzmu hitne mere pomoći civilnom sektoru u kulturi u regionu, teško ugroženom zbog pandemije korona virusa, ali i nedostatka odgovarajućih mera nadležnih u većini zemalja.

Konkursom EU za jačanje saradnje u regionu podržan je i projekat Makedonskog narodnog teatra “The Ways of the Heroes”, koji je dobio 395.183 evra, a partnerski će ga realizovati i Asocijacija za promociju i razvoj kulturnih aktivnosti “Studio teatar” iz BiH, Asocijacija “La dramaturgie” iz Italije, organizacija “Eho animato” iz Srbije, Loop Amke iz Grčke, skopska izdavačka kuća “Gavrosh” iz Severne Makedonije i Studio za istraživanje umetnosti igre iz Slovenije.

Makedonski Centar za socijalne inovacije BLINK 42-21 nosilac je projekta “Immersive Storytelling Driven Cooperation for Cultural Heritage Dissemination in Western Balkans”, koji je podržan sa 338.055 evra, a partneri su Arheološki institut iz Srbije, Aristotelio Panepistimio iz Grčke, Fondacija “Balkansko nasleđe” iz Bugarske, Muzej i galerije Grada Ljubljana i preduzeće Navipro iz Slovenije, te Nacionalna ustanova za upravljanje arheološkim lokalitetom Stobi iz Severne Makedonije.

Podršku EU dobio je i projekat slovenačkog Društva “Pazi!Park”, koji je posvećen igralištima za decu (Redesigning playscapes with children in Western Balkans), a nagrađen je sa 424.947 evra. Partneri su Kreativni krajobrazi iz Hrvatske, Wendra Marredhenie iz Albanije i Udruženje “ŠKOGLED” iz Srbije.

Među 13 podržanih projekata je i jedan koji se odnosi na umrežavanje stripadžija, a nosilac je Muzeul judetean de istorije Brasov iz Rumunije. Projekat “CAN for BALKANS - Comics Alliance Networking for Balkans” dobio je 254.705 evra, a partneri su Centre Belge de la bande dessinee ASBL iz Belgije, Nacionalni istorijski muzej iz Albanije, Strip centar Makedonije i Udruženje ljubitelja stripa i pisane reči “Nikola Mitrović Kokan” iz Srbije.

Podršku je dobio i projekat Kulturnog centra Trebinje koji je posvećen rebrendiranju kulturnih institucija (ReCulture: Rebranding of Cultural Institutions in Western Balkans). Partneri tog projekta, podržanog sa 466.852 evra, su Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu iz Srbije, Fiels Og iz Austrije, Javna ustanova “Umetnička kolonija – Danilovrgad” iz Crne Gore, Musée des Civilisations de l'Europe et de la Méditerranée iz Francuske, Muzej savremene umetnosti Republike Srpske iz BiH i Udruženje “Ink fest” iz Srbije.

Ukupan fond odobren za 13 podržanih projekata iznosi 4.935.563 evra, a konkurs je u celini finansiran sredstvima IPA II, dok je realizovan u skladu sa pravilima potprograma Kultura programa Kreativna Evropa, uz nešto povoljnije uslove za učesnike u cilju jačanja njihovih kapaciteta da budu nosioci ili partneri projekata. Tako je traženi iznos bespovratne pomoći mogao da predstavlja do 85% ukupnih opravdanih troškova projekta, a preostali iznos (15%) osigurava podnosilac predloga projekta (za razliku od uslova ostalih konkursa Kreativne Evrope, gde je taj odnos 50:50).

Konkurs “Jačanje kulturne saradnje i konkurentnosti kulturnih i kreativnih industrija Zapadnog Balkana” dva puta je produžavan zbog krize izazvane pandemijom korona virusa – najpre do 31. marta, a potom do 28. aprila.

Opšti cilj tog konkursa je pružanje podsticaja pomirenju i izgradnji dobrosusedskih odnosa na Zapadnom Balkanu kroz kulturnu saradnju i kreativnost, a specifični ciljevi su: jačanje prekogranične kulturne saradnje unutar regiona Zapadnog Balkana i država članica EU, te jačanje konkurentnosti kulturnih i kreativnih industrija u regionu.

Prema konkursnim pravilima, prioriteti za odabir projekata bili su: jačanje kapaciteta kulturnih i kreativnih industrija da deluju na transnacionalnom i međunarodnom planu; povećanje transnacionalne cirkulacije kulturnih i kreativnih radova i transnacionalne mobilnosti aktera u kulturi i kreativnim industrijama, kao i unapređenje interkulturnog dijaloga umetnika, kulturnih radnika i šire javnosti.

U projektima kojima se konkurisalo mogle su učestvovati samo zemlje članice EU i zemlje Zapadnog Balkana, a i pored Bregzita, zadržano je bilo i pravo učešća institucija i organizacija iz Velike Britanije.

Na konkurs su mogla da se prijave samo pravna lica (organizacije ili asocijacije, nacionalni saveti ili javne ustanove na lokalnom, regionalnom ili centralnom/drzavnom nivou, koje deluju u kulturi i kreativnim industrijama, izuzev onih u audio-vizuelnom sektoru). Projekti su morali biti partnerski, pri čemu je minimalan broj partnera morao biti pet, uključujući nosioca projekta. Uslov je bio i da su najmanje dva partnera iz dve različite zemlje Zapadnog Balkana i najmanje dva partnera iz dve različite EU zemlje.

Realizacija podržanih projekata, kako je ranije objavila Izvršna agencija za obrazovanje, audiovizuelnu delatnost i kulturu (EACEA), trebalo bi da počne između 1. januara i 31. marta 2021.

*Foto: Kreativna Evropa (promo)/Pixabay

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.