Riječka poruka Evropi – Bella Ciao
Centralni događaj riječkog preuzimanja titule Evropske prestonice kulture 2020. godine – “Opera industriale”, uz zvuke rada, industrije i buke, završen je pesmom “Bella Ciao” kojom je Rijeka podsetila Evropu, ali i predsedavajuću EU Hrvatsku, na slobodu koju evropski građani žive u proteklih 75 godina - È questo il fiore del partigiano, morto per la libertà!
Poruke koje su u završnici “Opere industriale” u riječkoj luci ispisivane u tom trenutku velikim slovima na svetlosnim instalacijama bile su: Ajmo Rijeka; Forza Fiume; Luka različitosti – što je i osnova koncepta programa Rijeka 2020, Tolerancija, Poštovanje, Suživot, Mir, Antifašizam, Umetnost, Evropa, Kultura…
Foto: Petar Kurschner
Poruke o vrednostima na kojima počiva moderna Evropa upućene su u prisustvu nekoliko desetina hiljada ljudi, od kojih su mnogi i učestvovali u centralnom programu proglašenja EPK 2020, nakon zvanične ceremonije u HNK Ivana pl. Zajca i 24-časovnih slavljeničkih događaja na ulicama i trgovima, koje nije poremetilo ni kišno vreme, pa će se produžiti do ranog jutra.
“Zvanični početak bogate kulturne godine obeležili smo odajući počast riječkim radnicima, umetničkoj avangardi i tradiciji ovog kraja. Kao lokaciju odabrali smo upravo Riječku luku jer je ona simbol moderne i otvorene Rijeke, zbog čega je i slogan Rijeke EPK 'Luka različitosti'. Jedinstvenost ovog programa osigurala je i brojna publika na Molu longu koja je zvonila, navijala, stvarala buku i svetlo, te tako učestvovala u izvođenju kao živi instrument, ali i brojna publika zbog koje sve ovo radimo”, istakla je direktorka Rijeke 2020 Emina Višnić po završetku “Opere industriale”, nastaloj prema muzičkom predlošku riječkog umetničkog dvojca JMZM (Josip Maršić i Zoran Medved), u orkestraciji hrvatskog kompozitora Frana Đurovića.
U centralnom programu otvaranja Rijeke 2020, kojem je prisustvovao i novoizabrani predsednik Hrvatske Zoran Milanović, nastupili su mnogobrojni muzičari, među kojima i DB Indoš – Kuća ekstremnog glazbenog kazališta s Rumoristima kao izvođačima, mešoviti Pevački hor otvaranja EPK predvođen Jekom Primorja pod vodstvom Igora Vlajnića, orkestar gudača i duvača... Učestvovao je i atraktivan finski hor muškaraca koji vrište, zveckaju i viču – Mieskuoro Huutajat, te ansambl riječkih gitarista i bubnjara, plesači i radnički orkestar brusilica, varilaca i iskri.
Urbana riječka opera podsetila je na bogatu i burnu istoriju Rijeke, donela poruke poštovanja prema snazi radnika u životu modernog grada, radnika koji su s ponosom gradili Rijeku. Tematski se dotakla i Janka Polića Kamova, najvećeg riječkog pisca, preteče evropske književne avangarde i donela izvođenje njegovih stihova u posebnom stilu.
Finski hor muškaraca koji vrište izveo je himne svih država pod kojima je Rijeka postojala u proteklih sto godina, a u velikom finalu svi su se izvođači okupili u izvođenju pesme “Bella Ciao”.
Program je režirao Dalibor Matanić, a vodio ga je Zoran Prodanović Prlja, frontmen riječke grupe Let 3, uz veliki vatromet u samoj završnici.
Zabava se na riječkim ulicama, kafićima i klubovima nastavlja do jutra, uz poziv organizatora svima da dođu u Rijeku kao jedan od najzanimljivijih gradova Evrope u 2020. godini.
Veče uoči svečanog preuzimanja titule EPK, u Muzeju moderne i savremene umetnosti otvorena je izložba Davida Maljkovića “S kolekcijom”, koja na atipičan način prestavlja kolekciju tog muzeja od osnivanja 1948. godine do danas. MMSU ni danas nema stalnu izložbenu postavku, pa kroz Maljkovićevu prostornu rekonfiguraciju, muzejska kolekcija postaje prisutna, dobija novu pojavnost, a i sami radovi postaju više od običnih artefakata – dobijaju novo značenje, aktuelnost i društvenu relevantnost.
Rijeka će narednih 365 dana, kako su najavili organizatori, ponuditi više od 600 kulturno-umetničkih događaja u koje je uključeno više od 300 organizacija iz 40 zemalja Evrope i sveta.
(SEEcult.org)