Rijeka će biti evropska prestonica kulture 2020, odlučila je 24. marta stručna komisija, koja je razmatrala i kandidature Dubrovnika, Pule i Osijeka.
Rijeka je prvi hrvatski grad koji je dobio titulu evropske prestonice kulture, koju će poneti 2020. godine sa jednim irskim gradom (u konkurenciji su Golvej, Limerik, i zajednički Veksford, Voterford i Kilkeni).
Odluka o imenovanju Rijeke za EPK 2020. objavljena je u Muzeju Mimara u Zagrebu, uz prenos u Malom salonu na riječkom Korzu i striming na internetu.
Evropski komesar za obrazovanje, kulturu, mlade i sport Tibor Navračič (Navracsics) čestitao je Rijeci na uspešnoj kandidaturi, navodeći da će, s obzirom da je to prvi hrvatski grad koji nosi titulu EPK, biti u središtu evropske pažnje i cela zemlja, kao najmlađa članica EU.
“Takmičenje je bilo vrlo intenzivno, a izbor je sa devet početnih kandidata prošlog proleća sužen na njih četiri. Velik broj učesnika dokaz je dugoročne atraktivnosti tog delovanja EU. Siguran sam da će Rijeka posetiocima iz Evrope i celog sveta pružiti priliku da upoznaju ne samo grad i njegove kulturne tekovine, već i kulturnu raznolikost i zajedničke vrednosti EU. Uveren sam da će titula Rijeci i okolnim područjima doneti velike dugoročne kulturne, privredne i društvene koristi, kao što je to bio slučaj i sa mnogim dosadašnjim evropskim prestonicama kulture”, rekao je Navračič, preneli su lokalni mediji.
Riječki tim za kandidaturu za EPK 2020 održao je 45-minutnu prezentaciju pred članovima 12-člane stručne komisije, koji su potom postavljali i pitanja.
Članovi riječkog tima bili su, uz gradonačelnika Vojka Obersnela, i Ivan Šarar, Irena Kregar Šegota, Chris Torch, Vuk Ćosić, Tanja Kalčić, Slaven Tolj i Slobodanka Mišković.
Rijeka je postala kandidat za EPK još u aprilu 2015. godine, a ceo proces je koordinisalo Ministarstvo kulture Hrvatske.
Kandidatura Rijeke zasnovana je na Strategiji kulturnog razvoja tog grada do 2020. godine, koja je usvojena 2013. Naredne godine kandidatura za EPK proglašena je jednim od osam prioritetnih projekata Grada Rijeke, presudnim za dugoročni kulturni, turistički, privredni i celokupni razvoj ne samo Rijeke, nego i Primorsko-goranske županije.
Projektom “Rijeka – luka različitosti”, čiji je budžet predviđen u iznosu od oko 30 miliona evra, predviđeno je, između ostalog, da područje bivšeg industrijskog kompleksa “Rikard Benčić” postane kulturni centar u čijem će krugu biti smeštena Gradska knjižnica Rijeka, Muzej grada Rijeke, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, te Đečji centar za kulturu i edukaciju.
Osnove koncepta i četiri osnovne programske teme kandidature Rijeke za EPK su luka, voda, rad i različitost, koje su duboko utkane u istorijski identitet tog grada, kao i u same temelje EU: multikulturalnost, raznolikost, tolerantnost, otvorenost za dijalog i saradnju. Nezavisno od političke volje i demokratske tradicije, te vrednosti nisu zagarantovane zauvek, već ih, kako je navedeno u programskom konceptu kandidature Rijeke, treba braniti promišljanjem, vrednovanjem i zastupanjem iz umetničke i kulturne perspektive - upravo zbog stvarne i stalne opasnosti da budu ugrožene, pogotovo u okolnostima dugotrajne ekonomske krize.
Suočavanje s ekonomskim, ekološkim, demografskim, socijalnim i drugim problemima koji određuju smer i dinamiku lokalnog i regionalnog razvoja odlika je modernih urbanih sredina u kojima žive samosvesni građani s razvijenim osećanjem odgovornosti za radne i životne uslove koje ostavljaju mladim i budućim naraštajima.
Rijeka je postala kandidat za EPK u aprilu 2015. godine, a ceo proces je koordinisalo Ministarstvo kulture Hrvatske.
Radnu grupu za izradu predloga koncepta kandidature Rijeke za EPK 2020. činili su: Kristian Benić, Marin Blažević, Oliver Frljić, Ingeborg Fülepp, Mani Gotovac, Slaven Tolj i Idis Turato.
Kanditure su, uz Rijeku, Dubrovnik, Pulu i Osijek, koji su ušli u drugi krug, podneli bili i Đakovo, Split, Varaždin, Zadar i Zagreb.
(SEEcult.org)