• Search form

22.08.2019 | 14:12

Rot o Tarantinu, audicijama, karijeri...

Rot o Tarantinu, audicijama, karijeri...

Britanski glumac Tim Roth, koji poslednjih par decenija živi i radi u Los Anđelesu, evocirao je na 25. Sarajevo film festivalu (SFF) iskustvo suradnje sa Quentinom Tarantinom, ali i drugim redateljima, poput Petera Greenawaya i Roberta Altmana, sa kojima se proslavio tokom karijere koju je ocjenio kao “potpunu zbrku” i gotovo neverovatnu, ali samim tim i zabavnu.

Roth je u Sarajevo došao gotovo iznenadno na jedan dan, a odlučio se na to doslovno u posljednji trenutak - kako je u uvodu njegovog masterklasa rekao direktor SFF-a Mirsad Purivatra. Odmah po ulasku u dupkom punu dvoranu Kina Meeting Point, okretni i verbalno teško uhvatljivi slavni i nagrađivani glumac, dobitnik Pocasnog Srca Sarajeva, preuzeo je "set" snimivši svojim mobilnim telefonom nekoliko fotografija publike, nekon čega su profesionalni fotografi i ostali dobili još par minuta da oni snime njega.

"Nitko od vas ne bi prošao na setu Quentina Tarantina", naglasio je Roth, pojasnivši kako su kod tog slavnog redatelja zabranjeni svi aparati, pa čak postoji i tip koji se brine za to da ih nitko ne unosi na snimanje.

Razgovor u okviru novopokrenutog festivalskog programa Masterclass je moderirala sarajevska glumica Zana Marjanović, koja je igrala s Rothom u filmu "Broken", ali ga je zapravo vodio slavni glumac, koga publika, kako se pokazalo, najviše pamti po ulogama u Tarantinovim filmovima "Reservoir Dogs" i "Pulp Fiction".

No, on sam je nekoliko puta spomenuo i kultnog britanskog redatelja Petera Greenawaya, prisjetivši se kako je za snimanja filma "Kuhar, lopov, njegova žena i njezin ljubavnik", s Michaelom Gambonom i Helen Mirren, redatelju radio spaćke tako što je, među ostalim, mijenjao raspored na stolu koji bi on prethodno pomno namještao satima.

Upitan za dojmove o Sarajevu, Roth je kazao kako je u Sarajevu prvi put, tek par sati, ali mu "izgleda prilično dobro". Dodao je da je već boravio u Dubrovniku, gdje je jednom dolazio na snimanje nekog filma "koji bi bio vrlo loš", ali se ono nije dogodilo te je glumac "imao izvrstan odmor sa svojom djevojkom".

Snimao je u Hrvatskoj, u Zagrebu , i "jedan dobar film" - "Rosencrantz i Guilderstein su mrtvi" Toma Stopparda, s Garyjem Oldmanom i Richardom Dreyfussom, što mu je također ostalo u lijepom sjećanju, no, nakon toga su "ubrzo počele demonstracije".

Na pitanje o glumačkim audicijama, Roth je priznao kako ih ne voli i kako je išao na samo tri. "Nakon što sam snimio tri filma, nisam u tomu više vidio smisla; svatko ih je mogao vidjeti i procijeniti kako radim", pojasnio je dodavši kako ga audicije čine nervoznijim nego sama produkcija.

Ipak, sa zadovoljstvom je evocirao svoju prvu audiciju - za televizijski film "Made in Britain" iz 1982. godine, o juvenilnom zatvorskom sustavu u Britaniji, na koju je otišao potaknut serijom "Scum" i "iznimnim glumcem" Rayom Winstonom.

"Mislio sam, ako može on, mogu i ja, iz istog smo miljea", reako je Roth, koji nije prošao nikakvu službenu glumačku školu, jer je prije toga napustio koledž, "što je dobro za umjetnost općenito".

"Došao sam na tu audiciju prerano, i otišao čekati u park ispred zgrade, kad je naišao jedan lik iz punk banda kojeg sam poznavao, koji je imao irokezu i sve to", prepričao je, otkrivši kako su umalo bili uhićeni, ali su se izvukli. "Čitavo to vrijeme znao sam da nas gledaju iz ureda i da je to zapravo audicija", istaknuo je Roth, koji je u to vrijeme još živio s mamom i radio u telefonskom oglašavanju.

"Na kraju me je taj redatelj upitao s kime još želim raditi, a ja sam odgovorio: ,Mike Leigh', i to je bila moja druga audicija, a onda Stephen Frears treća, i to je to".

Prisjetio se i kako su ga Tarantino i Harvey Keitel pokušavali nagovoriti na audiciju za  "Reservoir Dogs", što je on uporno odbijao: "Harvey me upitao: 'Pa dobro, zašto?', a ja sam odgovorio: 'Zato što bih izgubio taj posao'". No, otišao je s redateljem na piće u njegovom "bezveznom autu, koji vjerojatno vozi i danas, s istim smećem posvuda", i, nakon što se napio, pročitao je sve dijaloge, da bi zatim, prije odlaska na Sundance, od Tarantina "iznudio" jasan odgovor je li i dobio ulogu Mr. Orangea, koja je vjerojatno i njegova najpoznatija.

Govorio je i o svom iskustvu rada u filmu "Vincent & Theo" Roberta Altmana, u kojem je glumio slavnog slikara Vincenta van Gogha: "Najprije sam htio odbiti tu ulogu jer sam mislio da sam premlad: ja sam tad imao 27, a on 37 kad se ubio. Osim toga, bio je heroj moje majke koja je također slikarica. Ali, pristao sam, i bilo mi je to vrlo divlje iskustvo."

Roth je 1999. i sam režirao film "Ratna zona", jer su ga, kako je istaknuo, iznervirali neki redatelji s kojima je radio. No, otkrio je da "kao redatelj ne budeš plaćen, posebno ako se radi o  teškim temama".

Na pitanje zašto i producira filmove, odgovorio je kako se ne smatra producentom, nego samo nastoji pomoći, "stvoriti prostor za redatelja da može slobodno raditi u nekim teškim i kompliciranim okolnostima".

Prisjetio se i snjimanja serije "Lie to Me" inspirirane radom Paula Ekmana, koji ljude uči kako da prepoznaju kad netko laže i vara.

"Nisam htio proći njegov proces obuke zapravo, jer nisam želio znati kad mi djeca lažu", kazao je Roth dodavši kako im je, u počecima, kada su svi sumnjali u to, Ekman rekao kako je sve ono što Michelle Obama govorila u svom nastupnom govoru "sto posto istina". Upitan iz publike što bi taj stručnjak rekao za sadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, samo je kratko odgovorio: "Za to nije potrebna nikakva tehnologija".

Veliki glumac osvrnuo se i na "rigidne redatelje", koji ne rade s glumcima, i čija "krutost može glumce ostaviti bez posla", no poručio je mlađim kolegama "da samo idu naprijed, jer, čak i kad nisu dobili posao, to može značiti da rade pravu stvar, i trebaju samo nastaviti".

Komentirao je i svoju dosadašnju karijeru: "Kada se osvrnem na to, to je potpuna zbrka, pitam se kako je sve to bilo moguće, ali, postaje sve zabavnije."

Nakon Tima Rotha, koji je u Sarajevu bio 20. kolovoza, u programu Masterclass gostovao je i slavni meksički glumac Gael García Bernal, također dobitnik Poccasnog Srca Sarajeva, a pretposlednjeg festivalskog dana publici će se predstaviti i ugledni poljski redatelj Paweł Pawlikowski. Prethodno su masterklas održali i meksički redatelj Alehandro Gonzales Inarritu i slavna francuska glumica Isabelle Huppert.

Vesna Pažin / SEEcult.org

*Foto: Obala art centar / SFF

Zoran Popovic's solo exhibition 'Time Based Works 1973-2006', Artget Gallery, Belgrade Cultural Center, 2007
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.