Šajtincu i Spahiću Evropska nagrada za književnost
Pisci Uglješa Šajtinac iz Srbije i Ognjen Spahić iz Crne Gore među dobitnicima su Evropske nagrade za književnost 2014. godine, pored autora iz još desetak zemalja, saopšteno je 8. oktobra na 66. Sajmu knjiga u Frankfurtu.
Šajtinac se u Frankfurtu predstavlja u okviru Nacionalnog štanda, u organizaciji Narodne biblioteke Srbije, koja je saopštila da je njegov izbor za jednog od laureata Evropske nagrade izazvao veoma pozitivne reakcije i veliko interesovanje brojnih medija.
Šajtinac i Spahić su jedini ovogodišnji dobitnici tog prestižnog priznanja Evropske komisije sa prostora bivše Jugoslavije, a među nagrađenima su i Ben Blushi iz Albanije, Milen Ruskov iz Bugarske, Jan Němec iz Češke, Makis Tsitas iz Grcke, Oddný Eir iz Islanda, Janis Jonevs iz Letonije, Armin Öhri iz Lihtenštajna, Pierre J. Mejlak iz Malte, Marente de Moor iz Holandije, Birgül Oğuz iz Turske i Evie Wyld iz Velike Britanije.
Evropska nagrada za književnost ustanovlјena je 2009. godine kao podrška objavlјivanju, prevođenju i predstavlјanju savremene evropske književnosti, a ovogodišnje dobitnike proglasila je na 66. Sajmu knjiga u Frankfurtu evropska komesarka za kulturu i obrazovanje Andrula Vasiliu.
Nagrada se dodeljuje autorima iz zemalja koje učestvuju u evropskom programu Kreativna Evropa (ranije Kultura 2007-13), a svake godine nacionalni žiriji u trećini od ukupnog broja tih zemalja nominuju autore za nagradu, pa je ove godine 13 dobitnika. Sve zemlje tako imaju priliku da učestvuju u tom procesu po jednom u tri godine.
Uglјeša Šajtinac
Svaki laureat, uz novčani iznos od 5.000 evra, dobija međunarodnu promociju i mogućnost internacionalne vidljivosti. Takodje, izdavači nagrađenih autora ohrabreni su da apliciraju za sredstva EU za prevode knjiga dobitnika nagrade.
Jedini dosadašnji laureat Evropske nagrade za književnost iz Srbije bila je Jelena Lengold (2011) koja je, kao i Šajtinac, autorka beogradske kuće Arhipelag.
Iste godine kada i Jelena Lengold, nagrađen je i pisac iz Crne Gore Andrej Nikolaidis.
Proglašavajući ovogodišnje dobitnike, evropska komesarka za obrazovanje, kulturu, višejezičnost i omladinu Andrula Vasiliu istakla je na Sajmu u Frankfurtu da je cilj Evropske nagrade da ukaže na najbolju savremenu književnost u Evropi, ohrabri prekograničnu prodaju knjiga i promoviše prevodjenje, izdavanje i čitanje knjiga iz drugih zemalja.
Podsetila je i da program “Kreativna Evropa” EU nudi grantove za prevod knjiga, čime pomaže autorima da privuku čitaoce izvan nacionalnih i jezičkih granica.
Uglјeša Šajtinac (Zrenjanin, 1971), dramski pisac, pripovedač i romansijer, dobitnik je više prestižnih nagrada u Srbiji, među kojima su Sterijina nagrada za najbolјi savremeni dramski tekst na Sterijinom pozorju 2005. godine – za dramu “Hadersfild”, nagrada “Bilјana Jovanović” za knjigu godine – za roman “Vok on!”, te Vitalova nagradu za najbolјu knjigu godine i nagrada “Bora Stanković” - za roman “Sasvim skromni darovi” (2011).
Šajtinac je diplomirao dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu 1999. godine, a od 2005. predaje dramaturgiju na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.
Autor je romana: “Čuda prirode” (1993), “Nada stanuje na kraju grada” (2002), “Vok on!” (2007) i “Sasvim skromni darovi” (2011), kao i romana za decu “Vetruškina ledina” (2006) i “Čarna i Nesvet” (2013), knjige priča “Čemer” (1997), kao i drama “Rekviziter” (1999), “Pravo na Rusa” (2001), “Govorite li australijski?” (2002), “Hadersfild” (2005), “Banat” (2007), “Vetruškina ledina” (2008) i “Lepet mojih plućnih krila” (2009), te radio drama “U bunaru” (1998) i “Đakon Bogorodične crkve” (dramatizacija romana Isidore Sekulić, 1999).
Predstave prema dramama Šajtinca igrane su srpskim, britanskim i američkim pozorištima, a na osnovu drame “Hadersfild” nastao je istoimeni igrani film (2007).
Ognjen Spahić
Crnogorski pisac Ognjen Spahić (1977) autor je zbirke priča “Sve to” (2001), romana “Hansenova djeca” (2004), za koji je dobio nagradu “Meša Selimović” za 2005. godinu, te zbirki priča “Zimska potraga” (2007) i “Puna glava radosti” (2014). Objavljuje prozu i književnu kritiku u relevantnim crnogorskim i drugim časopisima za književnost i kulturu (Plima, Ars, Libra Libera, Balcanis, Sodobnost), a živi u Podgorici i radi u redakciji za kulturu dnevnika “Vijesti”.
Spahić je bio i jedan od učesnika nedavne mobilne književne rezidencije u Crnoj Gori, u organizaciji Za Druge iz Petrovca i Zemunskog malog umetničkog centra (ZMUC) iz Beograda.
I prošle, 2013. godine evropsku nagradu za književnost dobilo je nekoliko mladih pisaca sa prostora Balkana - Faruk Šehić iz Bosne i Hercegovine, Lidija Dimovska iz Makedonije, Gabriela Babnik iz Slovenije i Marica Bodrožić iz Hrvatske, koja od detinjstva živi u Nemačkoj. Među dobitnicima 2012. godine bila je i Lada Žigo iz Hrvatske.
*Foto: EUPL
(SEEcult.org)