• Search form

02.06.2012 | 12:36

Samit šefova država JIE u Mostaru

Samit šefova država JIE u Mostaru

Šefovi država Jugoistočne Evrope ponovo će se okupiti 3. juna u Mostaru, na samitu koji organizuje UNESKO, na temu “Versko i kulturno-istorijsko nasleđe kao osnova intenzivnije saradnje među državama”.

Samit će okupiti delegacije 11 zemalja iz regiona, a najavljena je i generalna direktorka UNESKO-a Irina Bokova.

Samit je organizovan u starom jezgru Mostara, upisanog na UNESKO-vu Listu svetske baštine 2005. godine, a učesnici će posetiti i bivši Titov bunker u Konjicu, gde je održano prošle godine prvo Bijenale savremene umetnosti D-O ARK Undergraund. Takođe, posetiće još neke lokacije kulturne i verske baštine svih nacionalnih zajednica u BiH.

Prethodni Samit šefova država JIE organizovala je Srbija početkom septembra 2011. godine u Viminacijumu, kada je prvi put takvom sastanku prisustvovala i generalna direktorka UNESKO-a.

Na Samitu u Viminacijumu, kojem je prethodila ministarska konferencija JIE u Beogradu, prisustvovali su šefovi država većine zemalja u regionu, a usvojena je deklaraciju kojom je potvrđena opredeljenost za nastavak pomirenja i izgradnju mirne i prosperitetne evropske budućnosti regiona. Posebno je istaknuta uloga savremene umetnosti u tim procesima.

Samit u Viminacijumu je i bio posvećen “savremenoj umetnosti i pomirenju u JIE”, a učesnici su istakli u deklaraciji suštinsku ulogu savremene umetničke produkcije u životu i razvoju pojedinca i društva, kao sredstva za promociju i širenje ljudskih prava i vrednosti tolerancije, kulturne raznolikosti i uzajamnog razumevanja.

Generalna direktorka UNESKO-a Irina Bokova, koja je prvi put boravila u Srbiji, rekla je tada da su ljudi u regionu JIE pokazali da dijalog može pomoći da prebrode razlike i pomire se posle konflikata. Bokova je poručila i da UNESKO i ona neće žaliti truda u podršci postizanju pomirenja u regionu, u čemu će sarađivati i s političkim zvaničnicima i s predstavnicima civilnog društva.

Delegaciju Srbije, koja je ovih dana dobila novog predsednika, predvodiće na Samitu u Mostaru ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković, na osnovu dogovora Predsedništva i Ministarstva spoljnih poslova delegaciju Srbije.

Prvi Samit šefova država Jugoistočne Evrope održan je 2003. godine u Ohridu, a potom su samiti organizovani i u Tirani, Varni, Opatiji, Bukureštu i Sibiuu, Atini, na Cetinju i u Istanbulu.

Ohridski regionalni forum o dijalogu civilizacija, kao i svi drugi naknadno organizovani samiti, završen je usvajanjem deklaracije na temu koja je bila u fokusu.

Tako je u Tirani 2004. godine tema bio “Međuregionalni i međuetnički dijalog”, u Varni 2005. godine “Kulturni koridori jugoistočne Evrope: zajednička prošlost i nasleđe koje svi delimo kao ključ budućih partnerstava”, a u Opatiji 2006. godine u fokusu je bila “Komunikacija u oblasti baštine: nova vizija jugoistočne Evrope”.

Tema samita u Bukureštu i Sibiuu 2007. godine bila je “Kulturna raznolikost: spona između kulturne baštine i kulture budućnosti”, a u Atini 2008. godine “Međunarodni susreti o pomorskim, rečnim i jezerskim putevima jugoistočne Evrope”, dok je na Cetinju 2009. godine bilo reči o “Upravljanju raznolikošću kulturne baštine i njeno promovisanje u turističke svrhe”.

Muzika kao metafora interkulturnog dijaloga” bila je tema u Istanbulu 2010. godine, a “Savremena umetenost i pomirenje u jugoistočnoj Evropi” u Viminacijumu i Beogradu 2011.

Osim kroz formu samita šefova država, zemlje Jugoistočne Evrope sarađuju u oblasti kulture i u formatu Saveta ministara kulture Jugoistočne Evrope. Od aprila 2011. do aprila 2012. godine tim telom predsedavala je Srbija, odnosno ministar Predrag Marković, a palicu je preuzela Slovenija.

Sajt UNESKO-a je http://unesco.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.