Vesti

Samo svoja: Sonja Savić

5. mart 2013.
SEEcult.org
Samo svoja: Sonja Savić
Samo svoja: Sonja Savić

Dokumentarna izložba posvećena svestranoj glumici Sonji Savić biće otvorena od 11. do 19. marta u Domu omladine Beograda, uz svakodnevne projekcije filma “Sonja” Dragane Kanjevac.

Izložbu “Samo Sonja: Sonja Savić” u holu ispred bioskopske dvorane DOB-a čine ekskluzivno za tu priliku odabrani njeni lični predmeti, fotografije, autorski video radovi, kao i multimedijalna instalacija.

Posetioci izložbe imaće priliku da, osim brojnih fotografija i autorskih video radova, vide i lične predmete Sonje Savić - njenu violinu, instrument na kojem je kao dete započela muzičko obrazovanje; lična dokumenta, rukopise, scenarija, prve naočare sa dioptrijom, omiljenu kapu i jaknu…

Publika pamti Sonju Savić kao filmsku zvezdu, ali i kao simbol jedne epohe - snažnog autora, urbanu ikonu i kritičara establišmenta. Izložba je prilika za podsćanje ko je bila i kako je živela jedinstvena umetnica, uvek samo svoja Sonja Savić.

Sonja Savić obeležila je svoje vreme filmskim ulogama, jedinstvenom pojavom i stavom. Definitivno nije bila čovek materije - nije skupljala umetnička dela, ali ih je inspirisala. Nije pratila modu - imala je svoju ličnu modu. Radničke pantalone sa kanapom umesto kaiša i kačketi iz Balkanske ulice, malo prerađeni - to je bio Sonjin modni ideal, uniforma za mladog glumca - istraživača i akrobatu.

Njen jezik i način razmišljanja nije potekao ni iz jedne knjige, iako ih je strastveno čitala. Imala je svoj jezik i samo njoj svojstven način povezivanja znanja.

Sonjina kritika društva bila je lična, samo njena - nepovoljna za bilo kakvu ideološku upotrebu.

Prema navodima autora izložbe, nije lako predmetima predstaviti ličnost koja bi sve stvari ovog sveta zamenila za dugačke termine u montaži.

“Ako čoveka pamtimo po utiscima koje ostavlja na druge ljude, mogu reći da je Sonja ostavila šumu utisaka za sobom”, rekao je jedan Sonjin prijatelj.

Film “Sonja”, koji će biti prikazivan tokom trajanja izložbe u 19 i 21 sat, sadrži iskaze Sonje Savić iz različitih perioda života, svedočenja njenih kolega i prijatelja, među kojima su likovni umetnik i muzičar Srđan Đile Marković, reditelji Milutin Petrović, Miša Radivojević, Jan Cvitkovič i Maja Vajs (Weiss), producent i reditelj Stanko Crnorbnja, glumci Dragan Nikolić i Rade Šerbedžija, rok muzičar Zoran Kostić Cane....

Film sadrži i raznovrstan arhivski materijal vezan za glumačko i autorsko delovanje Sonje Savić, glumačke zvezde srpskog i jugoslovenskog filma koja je 90-ih godina skrajnuta i ostala neshvaćena do smrti 2008. godine.

Sonja Savić je na početku karijere dobijala ponude da bude prvakinja gotovo svih najvećih pozorišnih kuća, ali sebe nije videla u institucionalnom pozorištu, gde se “plete, razmenjuju recepti i tekst se ne uči napamet sve do premijere”. U prvoj polovini 80-ih snimala je filmove gotovo na svakih par meseci, a 90-ih, na pragu zrelosti, kada je dočekala krvavi raspad zemlje i kulturnog prostora, odabrala je život van institucija, kritički društveni stav i bavljenje eksperimentalnim pozorištem i video umetnošću.

Nakon 2000. godine, slovenački film je vraća u regionalnu kinematografiju, ali u isto vreme traje njena lična drama ogorčenja i izolacije, koja se završava preranom smrću u septembru 2008. godine.

Premijera filma “Sonja”, u produkciji kuće Bastards iz Beograda, bila u DOB-u 2012. godine, na otvaranju 59. Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma. Film je potom prikazan i u drugim gradovima u Srbiji i u regionu, a između ostalog, videla ga je i njujorška publika.

Autorka filma “Sonja”, Dragana Kanjevac, dugogodišnja je TV novinarka i publicistkinja u oblasti kulture i medija, po obrazovanju filozof, a režirala je i dokumentarni film o Beograđanima u Njujorku “Njujork: 6 sati ranije” (2009). Koautorka je i dokumentarnog filma o kultnom klubu “Akademija” u Beogradu “Akademija republika” (1997).

Dragana Kanjevac je i osmislila koncept projekta “Samo Sonja: Sonja Savić” s Bobanom Jevtićem i Nenadom Veličkovićem, a autor instalacije je Mateja Ristić.

(SEEcult.org)

Tagovi