Sarajevo gostuje u Beogradu od 14. do 17. maja presekom savremene kulturne i umetničke scene, uključujući pozorišne predstave, filmove, koncerte i DJ nastupe.., a raznovrsnim programom, koji je prvi put organizovan uz zvaničnu podršku vlasti dva grada, pokrenuće i aktuelna pitanja u vezi sa slobodom kretanja i izražavanja, udruživanja i opredeljivanja.
Festival “Dani Sarajeva u Beogradu”, koji će predstaviti i neke od najznačajnijih manifestacija glavnog grada Bosne i Hercegovine, poput Sarajevo film festivala (SFF) i Džez festivala Sarajevo, počeo je 14. maja otvaranjem izložbe “Urbani kalendar” Ajne Zatrić i predstavom “Vremenski tunel” Pozorišta mladih u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, u kojem će 15. maja gostovati i Narodno pozorište Sarajevo dramom “Mortal kombajn” mladog poljskog pisca Pavela Sale o sudbini generacija izgubljenih u tranziciji, u režiji Dina Mustafića.
Pozorišni program obuhvata i predstave “Zvijer na mjesecu” Mostarskog teatra mladih i Narodnog pozorišta Sarajevo i “Budućnost u jajima” SARTR-a, a biće prikazani i nagrađeni dokumentarni filmovi SFF-a i ostvarenja nezavisnih produkcija, među kojima su “Esma”, “Antipropaganda”, “Demokratija u prevodu” i premijerno “Queer Sarajevo Festival 2008”.
U CZKD-u organizovane su panel diskusije na temu “Sloboda, molim!”, posvećene slobodi kretanja i bezviznom režimu, odnosno slobodi medija i izražavanju, koje bi trebalo da pokrenu širu debatu o aktuelnim društvenim i političkim tokovima u BiH i Srbiji kako bi se stvorio osnov za buduću saradnju mladih iz dve države, utemeljenu na poznavanju i razumevanju trenutne društveno-političke situacije i činjenica o zajedničkoj bliskoj prošlosti.
U CZKD-u će 16. maja, u Noći muzeja, biti otvorena izložba fotografija “Život: Sarajevo 92-97” Rikarda Larme, koji je ratne godine 90-ih proveo u Sarajevu, beležeći život sugrađana. To ga je, kako kaže, tada i održalo u životu.
Njegove fotografije su posebno svedočanstvo o onome što su doživljavali grad i ljudi u njemu. Larma je tokom opsade Sarajeva radio kao ratni fotoreporter za lokalne štampane medije, kao i za američku novinsku agenciju Associated Press. Od 1997. živi u Filadelfiji, gde radi kao fotoreporter i urednik fotografije u listu “Metro USA”.
Izložbu Larme otvoriće umetnik Nihad Kreševljaković, izvršni producent Internacionalnog teatarskog festivala MESS.
Sarajevo će se predstaviti i izložbom fotografija mladih autora u izboru renomiranog sarajevskog fotografa Tarika Samaraha, koji je radio, između ostalog, i na projektu “Srebrenica-genocid u srcu Evrope”, a izlagao je širom sveta, uključujući u zgradi UN u Njujorku i Muzeju holokausta u Vašingtonu.
Njegove fotografije genocida u Srebrenici našle su se 2005. godine na bilbordima u Beogradu, koje je postavila Inicijativa mladih za ljudska prava.
“Dani Sarajeva” obuhvataju i sevdah radionicu Damira Imamovića, a u završnici i performans kod Sebilj česme u Skadarliji, koja je replika sarajevskog sebilja i poklon Sarajeva Beogradu, u znak prijateljstva.
Originalni sarajevski sebilj, smešten u srcu Baščaršije, jedan je od najpoznatijih simbola Sarajeva i glavni orijentir u gradu, uz Begovu džamiju. “Sebilj” je reč arapskog porekla sa značenjem “put”, ali označava i dobrotvornu instituciju, ili fontanu posebnog oblika na trgovima, na kojoj je sebiljdžija tasom zahvatao vodu iz korita i besplatno napajao žedne. Sebilj česma postoji i u Istanbulu kod Sinanove džamije, a pored Beograda, kopije sebilj česme su kao prijateljski poklon Sarajeva dobili i Rim i Zagreb.
Prvi festival “Dani Sarajeva u Beogradu” i otvoren je 2007. kod Sebilj česme, njenim simboličnim čišćenjem i ulepšavanjem, a na drugom festivalu Fondacija Cure je na tom mestu izvela performans “Bujrum, izvolite”.
Festival “Dani Sarajeva u Beogradu” organizuje Inicijativa mladih za ljudska prava, u saradnji sa Gradskom upravom Grada Beograda - Agencijom za saradnju sa nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju.
“Dani Sarajeva” pokrenuti su 2007. godine, povodom 15-godišnjice od početka trogodišnje opsade Sarajeva, u cilju unapređenja komunikacije mladih iz dva grada, kao i u regionu uopšte.
Sajt festivala je www.danisarajeva.com , a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)