Savet Festivala autorskog filma (FAF) izrazio je 3. decembra punu solidarnost sa rediteljima Goranom Markovićem, Želimirom Žilnikom i Srđanom Dragojevićem, čiji su projekti novih filmova odbijeni odlukom Upravnog odbora Filmskog centra Srbije (UO FCS) uprkos pozitivnoj oceni stručne komisije, a povodom najave raspisivanja novog konkursa za eminentne reditelje, podsetio je da se pravila ne menjaju retroaktivno, jer u protivnom “ostaje sumnja nad kojom lebdi senka cenzure”.
“Mi ne napadamo. Mi samo tražimo, i to je naše pravo, da UO FCS poštuje odluke komisije koju je izabrao, i propozicije konkursa koji je usvojio, i po kojima su se filmski autori prijavljivali. Da bismo mogli da vodimo konstruktivan dijalog, moramo da znamo da se pravila ne menjaju retroaktivno. U protivnom ostaje sumnja nad kojom lebdi senka cenzure. Podsećamo da je ovo presedan. Svi mi se trudimo da pomognemo da se uvede sistem u finansiranje filmova i da se obnovi domaća kinematografija. Ovaj presedan ruši taj uspostavljeni sistem. Zato nam je tako važan ovaj slučaj”, poručio je Savet FAF-a uoči završetka 27. izdanja tog festivala, koji je počeo uručenjem nagrade za životno delo Markoviću, a zatvoren dokumentarnim filmom Janka Baljka “Žurnal o Želimiru Žilniku”.
“Konkurs koji je poništen uveo je sam FCS. S pravom. I mi osnivanje tog konkursa pozdravljamo. Reč je o ideji da se istaknutim umetnicima pruži šansa na posebnom konkursu. Dakle, u ovom slučaju su se javili naši eminentni reditelji. Njihova dela govore o njima. Mi stojimo iza njihovih ostvarenja, jer su vredna i jer volimo umetnost. I želimo večeras da izrazimo potpunu solidarnost sa Želimirom Žilnikom, Goranom Markovićem i Srđanom Dragojevićem, i da poželimo da njihovi filmovi budu snimljeni i prikazani možda već sledeće godine bas ovde. Inače u suprotnom ostaje nam misao da se u ovom slučaju sudaraju politika i umetnost i da se uvodi cenzura, da citiramo, ‘taj Gestapo duha’”, poručio je Savet FAF-a, dodajući da dok god postoji ta sumnja ostaje i pitanje da li je uopšte potreban festival filmske umetnosti u zemlji u kojoj je upitna sloboda umetničkog stvaralaštva?
Goran Marković na otvaranju 27. FAF-a, nakon uručenja nagrade za životno delo, foto: FAF
Savet FAF-a konstatovao je i da je upravo umetnost podsetila tokom proteklih osam festivalskih dana šta znači biti solidaran i ujedinjen oko zajedničke stvari.
Navodeći da je u prirodi umetnosti da spaja, a ne da razdvaja, Savet FAF-a istakao je u saopštenju i da sve prisutne na tom festivalu spaja potreba da brane slobodu umetnosti i autorsku slobodu, jer “niko ne može voleti vise umetnost od onih koji je stvaraju”.
“Da bi bila živa i delotvorna, umetnost mora da udiše vazduh slobode, mora da se temelji na pravu da stvaralaštvo ne poznaje granice i zabrane. To je ono što nas spaja i čini jakim u odbrani. Umetnost ne poznaje ograničenja, ne poznaje dobre i loše teme. Priznaje i poznaje samo dobre i loše filmove. Za to se zalažemo i to je bio moto ovog Festivala”, poručio je Savet FAF-a.
UO FCS-a najavio je 3. decembra da će biti ponovljen konkurs za sufinansiranje filmova eminentnih reditelja, nakon što je izazvao burne reakcije stručne i šire javnosti zbog odbijanja predloga stručne konkursne komisije da podrži projekte filmova Markovića, Žilnika i Dragojevića. UO FCS izneo je u saopštenju nekoliko razloga za odbacivanje predloga konkursne komisije, kojoj je istovremeno odao “veliko priznanje i poštovanje” na profesionalno i odgovorno urađenom poslu, a reakcije javnosti na svoje odbijanje njenog predloga, i to bez obrazloženja, nazvao je pokušajem pojedinaca da FCS “uvuku u političko blato”.
Reč je o projektima filmova “Doktor D” Gorana Markovića, za koji je stručna komisija (Milan Knežević, Miloš Pavlović, Siniša Bokan, Jugoslav Pantelić i Biljana Maksić) predložila podršku od 24 miliona dinara, “Sloboda ili barbarizam” Želimira Žilnika, za koji je predloženo 16 miliona dinara podrške, te “Škartovi” Srđana Dragojevića, za koji je predviđena podrška od 30 miliona dinara.
(SEEcult.org)