• Search form

26.11.2017 | 00:57

Savremena srpska umetnost u Šangaju

Savremena srpska umetnost u Šangaju

Izložba grupe savremenih umetnika iz Srbije “Voyage” biće otvorena 30. novembra u Muzeju umetnosti Kine u Šangaju, a na proleće bi trebalo da se preseli u srpski kulturni centar u Pekingu, čije je otvaranje najavilo Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

Na izložbi “Voyage: Putovanje kroz srpsku savremenu umetnost”, čija je kustoskinja Marijana Kolarić, učestvuju Olivera Parlić, Ivan Grubanov, Nikola Kolјa Božović, koji je i organizator, Đorđe Stanojević, Mihael Milunović, Brankica Žilović Chauvain, Branislav Nikolić, Vuk Ćuk i Ivana Bašić.

Istoričarka umetnosti Marijana Kolarić dobila je poziv za izložbu od direktora Muzeja umetnosti Kine Lia Leia tokom održavanja Foruma o kulturnom nasleđu Kine i zemalјa Centralne i Istočne Evrope (16+1), a s obzirom da je u pitanju prvo predstavlјanje srpske savremene scene u Kini, odabrani su umetnici koji su, kako je navela, “aktivni i prepoznatlјivi ne samo na lokalnoj, već i na međunarodnoj sceni.

Muzej umetnosti Kine, Šangaj

Prema rečima Marijane Kolarić, izložba koncepcijom i selekcijom nudi “kompleksan prikaz savremene umetnosti srpskih umetnika kroz izbor radova raznolikih po sadržaju, ali i mediju, a sačinjavaće je: slike, crteži, skulpture, video, objekti, ali i složene prostorne instalacije”.

“Putovanje kroz srpsku savremenu umetnost”, kako je navela Marijana Kolarić u tekstu za katalog, predstavlja poziv upućen posetiocu da se “upusti u sopstveno čulno i duhovno putovanje kroz savremenu umetnost, odnosno teme ili narative koje obrađuju selektovani radovima koji operišu u domenu univerzalnih tema današnjice, kao što su: život u doba razvijenog kapitalizma, globalizma, kulture konzumerizma (Mihael Milunović, Nikola Božović), identiteta (Ivan Grubanov), telesnosti i njene fragilnosti (Ivana Bašić), odnosa prema prirodi i savremenog nomadizma (Đorđe Stanojević), intimnosti predmeta (Olivera Parlić, Brankica Žilović), njegove utilitarnosti i transformacije ili redefinicije unutar galerijskog prostora (Branislav Nikolić), virtuelne realnosti (Vuk Ćuk).

Mihael Milunović, Mesto na kojem sam stajao, 2014.

“Skoro svako od nas ponekad postavi po neko duboko filozofsko pitanje koje se tiče svrhe života, porekla stvari, realnosti duha ili materije, ali i dometa koje ima naša slobodna volja. U intersekciji informatičkog, tehnološkog i medijskog progresa, nikada ranije čovečanstvo nije bilo toliko zainteresovano za sopstvenu savremenost kao danas. Ako je život priča ali i put, ova izložba priča o višedimenzionalnim sferama života današnjice, o bivstvovanju danas i ovde i to kroz intimne, lične, subjektivne i iskrene izjave umetnika”, navela Marijana Kolarić.

Nikola Božović, Fantazmi na točkovima, 2013.

Napominjući da je nakon Hladnog rata i pada Berlinskog zida, istočnoevropska umetnost postala deo gobalnog umetničkog prostora, te da put afirmacije umetnosti i umetnika iz tog geografskog prostora nije, međutim, bivao lak, Marijana Kolarić dodala je da tranziciju bivših socijalističkih zemalja iz patronažnog državnog sistema u sistem zapadnog koncepta - zasnovanog na otvorenom tržištu, prate mnogobrojni fenomeni.

“Reorganizacija, revalorizacija i rekonstrukcija u svim društvenim oblastima, te i u kulturi, dovele su do slabljenja ključnih institucija, nosioca kulture, gde nedovoljno dinamičan sistem proizvodnje umetnosti, produkcije i distribucije, sa druge strane za posledicu ima učestalu emigraciju umetnika u zemlje razvijenije kulture u cilju afirmacije i ostvarenja uspeha na ultrakonkurentnoj evropskoj i svetskoj umetničkoj sceni ili tržištu. Imajući u vidu geopolitičku sliku sveta i njen patronizirajući sistem sa jasno definisanim centrima moći, kada je u pitanju kulturna i umetnička produkcija, umetnik na svom putu uspeha prisiljen je na stalna kretanja. Srbija danas na putu evropske integracije, ali još uvek egzistirajući na njenoj periferiji, primer je postojanja jedne razuđene umetničke scene sa mnogobrojnim umetnicima koji su puteve sopstvene slave i uspeha gradili upravo van granica svoje domovine”, navela je Marijana Kolarić, koja je bila selektorka i kustoskinja 17. Bijenala umetnosti u Pančevu “SEE Art Gates: stanja stvarnosti” 2016. godine.

Ivan Grubanov, Mrtve zastave, 2015.

Voyage” u nazivu izložbe, kako je navela Marijana Kolarić, metaforički sugeriše na selidbu ili izmeštanje kao afirmativni princip umetnika na evropskoj ili svetskoj umetničkoj sceni, dok se u ovom slučaju predstavlja i u okviru šireg egzodusa pretpostavljene srpske savremene umetničke scene i njenog prvog prikazivanja kao takvog u Kini.

Ivana Bašić, The voices are becoming quieter and fewer, 2015.

Scenarij putovanja u nacionalnoj istoriji i kulturi, prema rečima kustoskinje, simbolizuje još i vitalnost i očuvanje, imajući u vidu turbulentnu istorijsku prošlost Balkana, gde su učestali sukobi bili uzročnici čestih teritorijalnih izmeštanja, seoba i migracija.

Đorđe Stanojević, Nebo i zemlja 01, 2014.

Prema navodima organizatora, izložba “Voyage” je “most nove saradnje u oblasti kulture i umetnosti” Kine i Srbije, dok podržana i finansirana sredstvima Ministarstva kulture i informisanja Srbije, “legitimizuje i neke od aktuelnih strateških odluka i stavova Vlade i Ministarstva kulture”, naročito one koje se tiču “kulturne razmene, prezentacije i afirmacije savremenog stvaralaštva Srbije u inostranstvu”.

Olivera Parlić, Handiwork, 2007.

Brankica Žilović, La Pangea, 2011.

Branislav Nikolić, Tvoja soba, 2017.

Vuk Ćuk, iz serije Impossible perspectives, 2016.

Izložba će biti otvorena u Muzeju umetnosti Kine (China Art Palace Museum) u Šangaju do aprila 2018. godine.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r