• Search form

02.05.2021 | 12:17

Sećanje na 2. maj 1992, lep i sunčan dan

Sećanje na 2. maj 1992, lep i sunčan dan

Modul memorije, kulturološki program Internacionalnog teatarskog festivala MESS u Sarajevu, posvećen kulturi sećanja, emituje 2. maja onlajn audio zapis knjige "2. maj 1992 - Bio je lijep i sunčan dan", koja sadrži 78 priča građana i građanki o jednom od najznačajnijih dana trogodišnje opsade Sarajeva 90-ih.

Audio izdanje knjige "2. maj 1992 - Bio je lijep i sunčan dan", koja je kolekcija priča, zapisa i fotografija koje su inspirisane jednim danom opsade Sarajeva, realizovano je u saradnji sa Bibliotekom za slepa i slabovidna lica BiH, a glas pričama građana dali su glumci i glumice ansambla istoimene predstave nastale u produkciji Scene MESS i Sarajevskog ratnog teatra (SARTR): Jasenko Pašić, Maja Salkić, Ana Mia Karić, Adnan Kreso, Benjamin Bajramović, Snežana Bogićević, Amila Terzimehić, Dženana Džanić i Sead Pandur.

Celodnevni onlajn program na YouTube kanalu i Fejsbuk strani MESS-a obuhvata i francuski igrani film “Simpatija za đavola” reditelja Gijoma Fontanaja (Guillaume de Fontenay), ispričan iz perpektive Francuza, koji poslom dolazi u ratom zahvaćenu Bosnu i Hecegovinu.

Prema sinopsisu filma, u novembru 1992, sedam meseci nakon početka opsade, ratni dopisnik Paul Marchand dolazi u Sarajevo i, kako vreme odmiče, shvata šta se tu događa pod pasivnim nadzorom međunarodne zajednice. Između njegove novinarske objektivnosti, osećanja bespomoćnosti i određenog osećanja dužnosti pred užasom kojem svedoči, Marchand zauzima stranu.

Bosanskogercegovačka premijera tog filma trebalo je da bude u okviru prošlogodišnjeg Modula memorije, ali je zbog pandemije korona virusa pomerena. Iako će film biti emitovan u jednom terminu onlajn, plan je da, kada prilike to budu dozvolile, doživi i bioskopsku projekciju u prisustvu članova filmske ekipe.

26. Modul memorije otvoren je 3. aprila izložbom fotografija “Ožiljci” Pola Loua (Paul Lowe) na platou ispred Historijskog muzeja BiH, a tematski je ove godine fokusiran na umetničku percepciju radikalnih iskustava nastalih kao posledica ratova, te na načine da se ona iskoriste za kreiranje kulture sećanja koja bi bila most ka stvaranju boljeg i plemenitijeg društva.

Program 26. Modula memorije, kao i svake godine, obuhvata različite umetničke forme - od filma, preko teatra, fotografskih i drugih izložbi, do promocija knjiga. Organizatori su za nešto više od mesec dana najavili 16 programa iz osam zemalja, a zbog epidemiološke situacije povodom pandemije korona virusa, te u interesu sigurnosti publike, većina programa je u onlajn formatu.

Dobitnica Nagrade za doprinos očuvanju kulture sećanja ove godine je bosanksohercegovača rediteljka Jasmila Žbanić, kojoj je to priznanje dodeljeno za svekupan umetnički rad i doprinos kreiranju kulture pamćenja, afirmaciji ljudskih prava i sloboda, te uspostavljanju temelja za bolje uzajamno razumevanje ljudi. Umetnički i društveni angažman Jasmile Žbanić, kao jedne od najznačajnijih evropskih rediteljki, apsolutni je primer umetničke i ljudske posvećenosti koja u potpunosti objedinjuje najviše estetske i etičke standarde, istakli su organizatori Modula memorije.

Program 26. Modula memorije nalazi se na sajtu MESS-a, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav