Biblioteka Matice srpske priredila je elektronsku izložbu posvećenu Maksimu Gorkom, povodom obeležavanja 150 godina od rođenja tog ruskog i sovjetskog pisca, osnivača književnog metoda socijalističkog realizma i političkog aktiviste.
Postavku čini izbor dela i literature o Gorkom - Alekseju Maksimoviču Peškovu (Nižnji Novgorod, 1868 – Moskva, 1936), a može se pogledati do kraja januara na sajtu BMS.
Gorki je bio protivnik carske vlasti, koji je u prvim komešanjima 1905. godine otvoreno ustao protiv poretka. Rusiju je napustio 1906. godine da bi se vratio 1913, nakon egzila u Italiji. Razočaran i u revoluciju, 1921. godine ponovo je emigrirao u inostranstvo da bi se na lični Staljinov poziv 1929. vratio u sovjetsku Rusiju. Iako je slavljen po povratku, bio je u nekoj vrsti kućnog pritvora od 1934. do smrti.
Gorki je stekao slavu već prvim tekstovima skrenuvši na sebe pažnju Tolstoja i Čehova, pa i stranih književnih krugova. Njegov književni opus čine mnogobrojne pripovetke, među kojima su najpoznatije Makar Čudra, Dve skitnice i Život u plavom, romani Foma Gordejev, Gradić Okurov, Život Matveja Kožemjakina i Mati, pozorišni komadi Malograđani, Na dnu, Letnjikovac i Deca sunca i autobiografska trilogija Detinjstvo, Među ljudima i Moji univerziteti.
Autorka izložbe je Silvija Čamber, a urednik Selimir Radulović.
Nakon Gorkog, BMS je najavila i elektronske izložbe povodom 200 godina od objavljivanja Srpskog rječnika Vuka Stefanovića Karadžića (Beč, 1818), zatim 225 godina od rođenja Jana Kolara, 225 godina od rođenja Georgija Magaraševića, 250 godina od objavljivanja Slavenosrpskog magazina Zaharije Orfelina (Venecija, 1768), 125 godina od rođenja Vladimira Vladimiroviča Majakovskog, 150 godina od rođenja Mihaila Alasa Petrovića, 150 godina od rođenja Pavla Popovića, 100 godina od rođenja Aleksandra Isajeviča Solženjicina, 125 godina od rođenja Kornela Sentelekija, 175 godina od rođenja Koste Trifkovića, 125 godina od rođenja Miloša Crnjanskog, 200 godina od rođenja Ivana Sergejeviča Turgenjeva, te 150 godina od rođenja Alekse Šantića.
(SEEcult.org)