• Search form

12.12.2014 | 10:19

Sećanje na Ružicu Sokić

Sećanje na Ružicu Sokić

Fondacija Ružice Sokić započela je rad manifestacijom koju organizuje sa Jugoslovenskom kinotekom i Ateljeom 212 u znak sećanja na tu istaknutu dramsku umetnicu, povodom godišnjice njene smrti i 80-godišnjice rođenja.

U Muzeju Jugoslovenske kinoteke 12. decembra na programu su filmovi “Žuta” (1973) Vladimira Tadeja, u kojem se istakla ulogom prostodušne uličarke za koju je dobila Zlatnu arenu u Puli, i “Kad budem mrtav i beo” (1967) Živojina Pavlovića.

U Muzeju Jugoslovenske kinoteke, u kojem je i početkom ove godine priređen omaž Ružici Sokić (1934-2013), 11. decembra otvorena je izložba plakata drugih filmova u kojima je igrala, uz predstavljanje novoosnovane Fondacije.

Manifestacija “Sećanje na Ružicu Sokić” obuhvata i izložbu koja će u njenu čast biti otvorena 16. decembra u foajeu Ateljea 212.

Za 18. decembar u svečanoj sali Jugoslovenske kinoteke najavljeno je veče sećanja na Ružicu Sokić, uz projekciju filma “Život je sanDragana Kresoje.

Godišnji pomen biće održan 19. decembra u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.

Fondacija Ružice Sokić osnovana je na inicijativu njenog supruga Miroslava Lukića, koji je i upravitelj, a članovi Upravnog odbora su: Vesna Krčmar, Milan Caci Mihailović, Marina Gavrilović, Tomica Milosavljević i Vesna Stanković.

Fondacija će, kako je najavljeno, od sledeće godine dodeljivati nagradu za mlade dramske umetnike, a baviće se i izdavačkom delatnošću na osnovu bogate građe koju je ostavila iza sebe Ružica Sokić.

Fondacija je pokrenula i sajt http://fondruzicasokic.rs

Ružica Sokić bila je među najistaknutijim dramskim umetnicama u Srbiji, a za filmski i pozorišni rad dobila je brojne nagrade i priznanja, uključujući nagradu za životno delo Udruženja dramskih umetnika Srbije (UDUS) “Dobričin prsten” za 2011. godinu, kao i nagrade na Sterijinom pozorju, nagradu "Pavle Vuisić", statuete "Zlatni ćuran" i "Joakim Vujić"…

Među njenim zapaženijim pozorišnim ulogama su: Hani (E. Olbi, Ko se boji Virdžinije Vulf), Glorija (M. Šizgal, Tigar), Mileva (A. Popović, Krmeći kas), Gospava (Lj. Simović, Čudo u Šarganu), Baronica Šteten (E. fon Horvat, Kod lepog izgleda), Mir-Jam (M. Jakovlјević-B. Mihailović, Ranjeni orao), Žuta (G. Mihić, Žuta), Julija (B. Pekić, Korešpodencija), Patricija (Ž. Anuj, Ženski orkestar), Valerija (E. fon Horvat, Priče iz Bečke šume), Hana (Enkvist, Iz života kišnih glista), Helena (H. Ibzen, Aveti), Šarlota (I. Bergman, Bergmanova sonata), Meg (M. Makdona, Lepotica Linejna), Tijana (S. Kovačević, Velika drama), Meri (J. O'Nil, Dugo putovanje u noć), Žanka (M. Ilić, Žanka), Zora Šišarka (A. Popović, Plej Popović).

Igrala je u više od 40 domaćih filmova, a na televiziji je igrala u dvadesetak serija i u 40 TV drama. Takođe, na Radio Beogradu snimila je više desetina radio-dramskih ostvarenja.

Rođena 1934. godine kao kćerka trgovca i suvlasnika tadašnjeg lista “Pravda” Petra Sokića (1893-1964), još kao devojčica učestvovala je u Dečjoj radio-dramskoj grupi Radio-Beograda, a 1958. diplomirala je glumu na Akademiji za pozorišnu umetnost u Beogradu.

Kraće vreme bila je članica Savremenog pozorišta, a ubrzo je prešla u Atelje 212.

Na komemoraciji u Ateljeu 212, povodom njene smrti, brojne kolege su joj odale poštu kolege, ističući njen glumački dar i ljudske vrednosti.

Sajt Kinoteke je kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)
 

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav