• Search form

23.09.2021 | 20:45

Sedam veličanstvenih - suština čoveka i života

Sedam veličanstvenih - suština čoveka i života

Festival evropskog dugometražnog dokumentarnog filma “Sedam veličanstvenih” prikazaće od 2. do 6. oktobra u Kombank dvorani u Beogradu sedam izuzetnih ostvarenja koja spaja “nadahnuto i posvećeno pričanje o onom što nam je svima zaista dragoceno”, najavio je direktor tog festivala Zoran Popović, navodeći da je, nažalost, i 17. festivalsko izdanje, kao i prethodno, diktirano pandemijom.

“Svi autori su bili obradovani pozivom za učešće, sve kontakte obeležio je entuzijazam sa obe strane, uprkos vrlo komplikovanim uslovima. Usred toga, Srbija je stavljena na crnu listu zbog sve većeg broja zaraženih. Ipak, očekujemo dolazak u Beograd većine autora. Spremni smo, ali i svesni da se okolnosti menjaju iz dana u dan“, rekao je Popović 23. septembra na konferenciji za novinare.

U ovom periodu, “koji je drastično promenio život cele planete, raduje nas mogućnost da se prepustimo magiji bioskopa i velikog platna koje ispunjavaju zadivljujući prizori uvek iznenađujućeg života uhvaćeni kamerama dokumentarista širom planete”, dodao je Popović.

Odabrani filmovi, kako je napomenuo, ne bave se sjajem i onim što je atraktivno u komercijalnom smislu, već dodiruju suštinu čoveka i života.

Za otvaranje je najavio divnu poetsku priču “Srećna Nova, Jivu”, vrhunski film srpskog autora Mladena Kovačevića, koji vodi gledaoce u Kinu i poziva da zaboravimo masovnu proizvodnju, tone robe i priče o zaradi, a da otkrijemo dragocene ljudske snove i nadanja radnika u fabrici novogodišnjih ukrasa u gradu Jivuu.

Srećna Nova, Jivu

Festival će zatvoriti briljantno dansko ostvarenje “Predsednik” svetski cenjene Kamile Nilson. Njen film, nagrađen na Sandensu, predstavlja veliki uzbudljivi manifest o dragocenosti slobode i demokratskih principa, o dragocenosti borbe i nade, rekao je Popović, dodajući da su slavni američki glumac Deni Glover i druge zvezde svojim učešćem direktno pomogle stvaranje filma, posebno snimanje u teškim uslovima neizvesnosti i pretnje u Zimbabveu.

U filmu “Više od 100” jedne od najznačajnijih svetskih autorki Hedi Honigman glavni junaci su vitalni i aktivni stogodišnjaci. Taj film nas opominje, “posebno tokom ove pandemije, koliko su nam svima dragoceni oni koji su retka bića ove planete, a uče nas uvek deficitarnoj mudrosti”, rekao je Popović.

Program 17. festivala “Sedam veličanstvenih” nudi i francusko-korejski film-esej “Čovek koji slika kapi vode” i rumunski “Sveti otac”, koji govore o dragocenom biću koje zovemo otac, ali još više o dragocenosti razumevanja drugih. “Čovek koji slika kapi vode”, koji su režirali Oan Kim i Brižit Bujo, predstavlja vrhunsku studiju o umetnosti koja u najsitniji fenomen sveta može da utka najsloženije priče.

U filmu “Sveti otac” reditelj Andrei Daskalesku nas uči da dragocenom novom životu koga dočekujemo treba posebno da pripremimo dragoceno novo mesto u našem komplikovanom unutrašnjem svetu, istakao je Popović.

Finski autor marokanskog porekla Mohamed El Abudigde vodi filmom “Škola nade” na egzotično putovanje u rodni Maroko, otkrivajući publici kućicu u pustinji koja postaje dragocena spasonosna oaza za decu i zajednicu nomada uvek u borbi sa surovim uslovima u kojima žive.

“Kuća filmskog autora” britanskog dokumentariste Marka Isaksa je zadivljujuće duhovit i iznenađujući veliki manifest dokumentarizma koji priča o dragocenosti otvorenosti, susretanja, upoznavanja, neočekivane divne ljudske bliskosti, rekao je Zoran Popović.

Kodirektorka festivala “Sedam veličanstvenih” Svetlana Popović najavila je i specijalnu projekciju filma “Kroćenje” gruzijske autorke Salome Džaši, čija je svetska premijera bila na Sandensu, a evropska na Berlinalu. To je snolika saga o životu drveća i košmarna bajka o dragocenosti prirode, koja je iz dana u dan sve ugroženija.

Festival “7 veličanstvenih” nije aktivistički, ali smo smatrali našom obavezom da prikažemo ovaj film koji podstiče na razmišljanje o esencijalnom problemu našeg vremena, rekla je Svetlana Popović, dodajući da “ljudi od moći i novca mogu da unište svet i prirodu kako bi ispunili svoje kaprice”. U ovom slučaju to je preseljenje stogodišnjih stabala iz prirodnog okruženja šuma u novostvoreni park.

Projekcija filma “Kroćenje” posvećena je nesreći koja se dogodila ove godine u Grčkoj, na ostrvu Egija, gde su u požaru stradale šume i maslinjak u kojem je izgorelo jedno od najstarijih drveta na svetu, maslina stara 2.500 godina, rekla je Svetlana Popović.

Film “Srećna nova, Jivu”, odabran za otvaranje, tek je drugi srpski film na festivalu “Sedam veličanstvenih“, nakon “Sinema komunisto” (2010) Mile Turajlić.

Mladen Kovačević je izjavio da je velika čast otvoriti festival “7 veličanstvenih”, ali da je još važnije što će domaća publika moći da vidi, u manjem broju na premijeri, a zatim u bioskopskoj distribuciji taj film o svakodnevici kineskih radnika, između komunističke tradicije i novoustanovljenog kineskog sna o uspehu.

“Iako premisa filma zvuči senzacionalno, ovo je zapravo intiman film u kome smo se trudili da izbegnemo i kuriozitete, i stereotipe, i spektakl, a okruženje fabrika novogodišnjih i božićnih ukrasa prvenstveno omogućuje direktniju emotivnu vezu gledaoca sa vrlo ličnim pričama, kroz koje upoznajemo jednu običnu savremenu Kinu”, rekao je Kovačević, scenarista i reditelj međunarodno priznatih dugometražnih dokumentarnih filmova: “Anplagd” (2013), “Zid smrti i tako to” (2016) i “4 godine u 10 minuta” (2018).

Svetska premijera filma “Srećna nova, Jivu” bila je 2020. godine na Međunarodnom filmskom festivalu u Roterdamu, u programu Bright Future. Nagrađen je potom 2020. godine Srcem Sarajeva za najbolji dokumentarni film 26. Sarajevo film festivala.

Film “Srećna nova, Jivu” realizovan je u okviru Horopter filmske produkcije iz Beograda, u produkciji Ive Plemić Divjak. U autorskom timu su montažerka Jelena Maksimović i direktor fotografije Marko Milovanović, a kompozitor je Olof Dreijer iz švedskog elektronskog dua The Knife.

Produkcijski ambiciozan projekat rađen je u ko-delegaciji producenata iz Srbije i Švedske, u koprodukciji s Francuskom, Nemačkom, Belgijom i Katarom, a televizijski koproducenti su nemački kanal Arte (NDR) i belgijski RTBF.

Festival “Sedam veličanstvenih” održan je 2020. godine tek krajem decembra, posle tri odlaganja zbog pandemije korona virusa. Organizatori su preimenovali festivalski slogan “Novi evropski bioskop” u “Bioskop nove realnosti – za posvećene i za posebno obazrive”, izražavajući time svest o velikim promenama koje menjaju životne okolnosti u čitavom svetu.

Festivalski sajt je magnificent7festival.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav