Vesti

Sestre - žrtve trgovine ljudima

10. april 2011.
SEEcult.org
Bandoviću Gran pri Naisa
Bandoviću Gran pri Naisa

Potresan i poučan film “Sestre” o žrtvama trgovine ljudima, pisan prema elementima istinitih događaja, u režiji Vladimira Paskaljevića, biće premijerno prikazan 10. aprila u Domu omladine Beograda, a realizovan je uz pomoć Vlade Srbije, i podršku vladinih i nevladinih organizacija koje se bave borbom protiv trgovine ljudima.

Scenario za film “Sestre” napisali su Milena Marković, Vladimir Paskaljević i Bojana Maljević, koja je i producentkinja i tumači jednu od uloga, a na premijeri su, osim autora i glumaca, najavljeni i predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, šef Delegacije Evropske unije Vensan Dežer, šef misije IOM-a (Međunarodna organizacije za migracije) Gregoar Gudštajn i drugi zvaničnici i javne ličnosti.

Prema sinopsisu, u Sigurnu kuću dolazi Marija (Ivana Vuković), 23-godišnja devojka koja je uspela da se izvuče iz lanca trgovine ljudima. Uz nepoverenje i strah, počinje da se otvara Katarini (Ana Maljević), psihologu socijalne službe i policijskim inspektorima (Milica Mihajlović i Boris Isaković). Kroz Marijinu potresnu priču saznajemo kako je zajedno sa mlađom sestrom (Ana Mandić) stigla u bordel “Firenca” negde u srpskoj provinciji, gde ih je vlasnik bordela Tadija (Ljuba Bandović) držao zatvorene sa još nekoliko mladih devojaka. Svaka devojka je na različit način doživela okolnosti u kojima se našla: bez slobode kretanja, uz surovost, ucene i poniženja morale su da pristanu na seksualnu eksploataciju.

Ono što devojke povezuje jeste: neinformisanost i želja za boljim životom.

U filmu “Sestre”, za koji je muziku komponovao Vasil Hadžimanov, igraju i Velimir Bata Živojinović (deda Marije i Saške), Bojana Maljević (tužiteljka), Milena Predić, Ivana Šćepanović i Lena Cvetković (žrtve trgovine ljudima), Milorad Kapor i Miodrag Krčmarik (kriminalci), Duško Premović, Sanela Milošević, Uroš Jovčić, Igor Đorđević, Milan Jovanović-Strongman, Nenad Gvozdenović, te pripadnici specijalne jedinice MUP-a Srbije i drugi.

Snimljen u produkciji Monte Royal Pictures, film “Sestre” je jedan od pobednika konkursa EU “Podrška medijima u oblasti evropskih integracija”. Takođe, dobio je i donaciju IOM-a.

Zbog zaštite žrtava, u filmu su promenjena imena, tačna mesta događanja i pojedini detalji radnje.

Iako su se sudbine konkretnih žrtava dešavale u proteklim godinama, u priči su smeštene u sadašnje vreme, odnosno posle “otvaranja granica” u Srbiji.

Projekat, kako je navedeno, predstavlja efikasan način da se kroz igrani film utiče na podizanje svesti javnosti o trgovini ljudima kao aktuelnom svetskom problemu, jer je kroz dokumentarnu formu nemoguće prikazati doživljaj žrtve.

Prema navodima autora tog projekta, trgovina ljudima predstavlja najgrublje kršenje ljudskih prava - zločin koji ljude pretvara u robu. Srbija je dugo godina bila zemlja tranzita i krajnje destinacije, ali poslednjih godina postoji povećana trgovina domaćim državljankama.

Uspešna borba sa organizovanim kriminalom, koja je u interesu svake zemlje, podrazumeva i uspešno osmišljene programe prevencije. Zato je, kako je navedeno, i nastao film “Sestre”.

Stručnjaci smatraju da trgovina ljudima može da se reši, pre svega, smanjenjem potražnje, što znači da mora više da se radi na informisanju i preventivi, naročito među mladim ljudima i muškarcima. Zato ciljnu grupu filma “Sestre” čine: tinejdžeri, osobe sa nižim životnim standardom, mladi koji odlaze u inostranstvo i žele “bolju budućnost”, ali i roditelji, potencijalne mušterije, eksploatatori žrtava i drugi.

“U kulturnom pogledu, moramo proniknuti do humanosti svakog pojedinca i shvatiti kako trgovci ljudima eksploatišu slabosti svojih žrtava da bi ih držali u ropskom odnosu, bilo to u poljima, fabrikama, privatnim domaćinstvima ili bordelima”, poručili su autori i producenti filma “Sestre”.

Film “Sestre” ne bi trebalo da gledaju mlađi od 13 godina, a u Velikoj sali DOB-a biće prikazivan do 15. aprila.
Sajt DOB-a je www.domomladine.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Tagovi