Sarajevo film festival (SFF) ustanovio je Specijalnu nagradu za promovisanje rodne ravnopravnosti, a u konkurenciji za to priznanje su, osim filmova rediteljki iz regiona Jugoistočne Evrope iz takmičarskih programa, i ostvarenja iz drugih selekcija i sa drugih teritorija.
Nagrada je ustanovljena u cilju promovisanja ravnopravnosti polova u evropskoj filmskoj industriji i veće vidljivosti i ravnopravnosti žena u filmskoj industriji.
S obzirom da se u okviru programa SFF-a svake godine prikaže oko 230 filmova, posebna pažnja posvećena je debitantskim filmovima autorki. Mada su ostale nagrade koje se dodeljuju na SFF-u povezane s određenim programima koji pokrivaju regiju Jugoistočne Evrope, Specijalna nagrada za promovisanje rodne ravnopravnosti otvorena je i za filmove i rediteljke izvan takmičarskih sekcija, odnosno i iz drugih programa i sa drugih teritorija, pod uslovom da se radi o prvom dugometražnom filmu.
U konkurenciju ulaze tako filmovi iz takmičarskih programa igranog i dokumentarnog filma, kao i iz programa U fokusu, Suočavanje s prošlošću i Kinoscope.
Nagrada je nastavak aktivnosti kojima SFF daje doprinos uspostavljanju jednakopravnosti žena u filmskoj industriji: 2018. godine, na 24. izdanju, SFF je bio potpisnik povelje 5050X2020 za ravnopravnost polova u filmskoj industriji. Zbog angažmana na polju borbe za jednakost polova u filmskoj industriji, SFF je 2020. godine bio domaćin pete nagrade Audentia za najbolju rediteljku, koju je osnovao Savet Evrope i njegov fond Eurimages u cilju promovisanja ravnopravnosti polova u evropskoj filmskoj industriji.
Inače, ove godine u Takmičarskom programu igranog filma, od 10 naslova 8 su režirale žene, a u Takmičarskom programu dokumentarnog filma, od 16 filmova šest su režirale žene.
O dobitnici Specijalne nagrade za promovisanje ravnopravnosti polova odlučiće tročlani žiri, koji čine: festivalska selektorka i kustoskinja Teresa Cavina iz Italije, režiser Ognjen Glavonić iz Srbije i producentkinja i festivalska kustoskinja Lorna Tee iz Malezije/Holandije.
Nagradni fond iznosi 7.500 evra, a sponzor je Mastercard.
SFF i Mastercard pokreću i razgovor na panelu “Šta žene žele – stope uključenosti i realnost” (What Women Want: Quotes and Reality) o tome kako gledati svet iz druge perspektive i podsticati rodnu ravnopravnost. Panel će biti moguće pratiti onlajn 16. augusta od 15 sati u sklopu CineLink Talks konferencijskog programa 27. SFF-a.
Panel moderira producentkinja Amra Bakšić Čamo, a među učesnicima su najavljene rediteljka Aida Begić iz BiH, rediteljka Antoneta Alamat Kusijanović iz Hrvatske, producentkinja i scenaristkinja Bianca Oana iz Rumunije i producentkinja Agustina Chiarino iz Urugvaja.
(SEEcult.org)