Vesti

Šijanova Pesma za Toma

19. decembar 2010.
SEEcult.org
Šijanova Pesma za Toma
Šijanova Pesma za Toma

Među specijalnim projekcijama 14. Međunarodnog video festivala Videomedeja u Novom Sadu, koji se završava 19. decembra u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, je i film reditelja i člana žirija Slobodana Šijana “Pesma za Toma”, nastao kao reakcija autora na vest o smrti Tomislava Gotovca, velikog hrvatskog i beogradskog umetnika i filmskog eksperimetatora svetskog značaja.

Šijanu je vest o smrti Gotovca poslao putem SMS poruke Nenad Polimac, filmski kritičar i zajednički prijatelj iz Zagreba.

Šijan je u tom trenutku gledao utakmicu sa svetskog prvenstva u fudbalu u Južnoj Africi, a osetio je potrebu da odmah odreaguje filmom.

Tada su nastali snimci prozora u noći koji su podsećali na prizore iz Gotovčevog filma “29” i Hičkokovog “Prozor u dvorište”, koji su obojica voleli, a kasnije su spojeni sa snimcima posete bolesnom Gotovcu.

Gotovac aka Antonio G. Lauer preminuo je 25. juna u Zagrebu u 74. godini.

Čuven po eksperimentalnim filmovima i provokativnim performansima, bio je jedan od najeminentnijih umetnika u oblasti eksperimentalnog filma, fotografije i performansa na prostoru bivše Jugoslavije, a i šire.

U Beogradu je 1967. primljen na studije režije na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, u klasi reditelja Aleksandra Saše Petrovića, a predavači su mu bili i Marko Babac i Dušan Stojanović.

Zbog zabranjivanog filma “Plastični Isus” Lazara Stojanovića iz 1971. godine, u kojoj je igrao glavnu ulogu studenta koji dolazi u Beograd da snima film, njegove studije su, uz političke i druge progone, trajale sve do 1976. godine, kada je diplomirao filmom “Presuda”.

Šijanov film “Pesma za Toma” prikazan je i na nedavnom Međunarodnom festivalu novog filma i videa “Alternative film/video” u Beogradu, u organizaciji Akademskog filmskog centra, sa kojim je Gotovac sarađivao decenijama. U produkciji AFC-a snimio je 2006. i “Remake” - rimejk tri eksperimentalna filma koja je sredinom 60-ih uradio u Beogradu, u produkciji Akademskog kino kluba (Pravac, Kružnica i Plavi jahač).

Festival Videomedeja predstavio je od 17. decembra u MSUV radove umetnika iz više od 20 zemalja u takmičarskom programu, uz revijalni program koji uključuje i specijalnu selekciju radova domaćih autora i programe članova žirija.

Osim Šijana, u žiriju su i Dan Oki iz Hrvatske i Maks Hetler (Max Hattler) iz Velike Britanije.

Program 14. Videomedeje obuhvata tako i odabrane kratkometražne i dugometražne radove Okija (Slobodan Jokić), dok će Hetler upoznati posetioce sa radovima u oblasti žive AV izvedbe, video instalacija i zvuka.

Na konkurs za 14. Videomedeju stigla je ukupno 561 prijava od autora iz više od 50 zemalja sa svih kontinenata, a kao i prethodnih nekoliko godina, program su uredili Ivana Sremčević, Dragan Živančevič i Aleksandar Davić.

Takmičarski program, u okviru neformalnih tema” Dance and The City” i “Facing Prometheus”, predstavlja ukupno 45 radova autora iz više od 20 zemalja, od kojih je 31 video rada i kratak film (narativni i apstraktni video radovi, animacije, eksperimentalni kratki filmovi) i 14 medijskih instalacija (višekanalne i jednokanalne video instalacije, žive AV izvedbe, softver i net projekti, čak i hibridne hardver art forme u formi izložbe).

Revijalni program 14. Videomedeje podeljen je u pet sekcija, uključujući tradicionalni specijalni program festivala koji prikazuje izabrane radove domaćih autora “Made in Serbia 2010”.

Odlukom žirija, biće dodeljene dve jednake nagrade, po jedna za video rad i za instalaciju.

Proglašenje dobitnika nagrada je 19. decembra u MSUV, gde se odvijaju i svi programi, a ulaz je besplatan.

Program 14. Videomedeje objavljen je na festivalskom sajtu Videomedeja.org, koji sadrži i mini-selekciju radova iz proteklih godina u flash video formatu.

Prošle godine, na 13. Videomedeji, na kojoj je ukupno prikazano više od sto radova iz 30 zemalja, nagrada “Sfinga” za najbolji video/kratki film dodeljena je radu “Eventually” britanskog autora Gareta Hadsona (Gareth Hudson), dok nagrada za najbolju medijsku instalaciju nije dodeljena.

Videomedeja je jedinstveni događaj u Srbiji i šire, koji već 14 godina okuplja internacionalne i regionalne umetnike, a tradicijom i kvalitetom prepoznat je i na svetskom nivou.

Festival je fokusiran na umetničke projekte koji kombinuju sliku i zvuk, naprednu komunikaciju, objekte, od video radova, dokumentarnih i kratkih filmskih formi, digitalnih animacija, medijskih instalacija, intervencija u prostoru, interaktivnih i robotizovanih objekata, url projekata, open source aplikacija, živih audiovizuelnih nastupa, elektronske muzike, naprednih tehnologija u umetničkoj praksi...

Među umetnicima koji su do sada predstavljeni na festivalu: Andrea Arnold, Marina Abramović, Zoran Naskovski, Jan Schuijren, Luke Fowler, Oleg Kulik, Erwin Olaf, Johan Grimonprez...

Festival organizuje Udruženje za video umetnost Videomedeja, a u potpunosti je neprofitna manifestacija sa izraženim edukativnim karakterom, a dnevno programe poseti oko 300 ljudi.

Kao i prethodnih godina, 14. Videomedeju podržali su Ministarstvo kulture Srbije, Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i obrazovanje, koji je 2003. godine uvrstio taj festival u red najznačajnijih manifestacija u oblasti kulture u Vojvodini.

*Foto: Kadar iz filma “Pesma za Toma” (kolor + B/W, stereo, Srbija, 2010)

(SEEcult.org)

Tagovi