Vesti

Slatko nasilje Sanje Iveković

14. decembar 2011.
SEEcult.org
Slatko nasilje Sanje Iveković
Slatko nasilje Sanje Iveković

Retrospektiva Sanje Iveković u Muzeju moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku prva je muzejska izložba te istaknute hrvatske umetnice u SAD, a predstavlja više od sto radova nastalih u rasponu od gotovo 40 godina njene karijere.

Izložbu “Slatko nasilje” (Sweet Violence) već je imala priliku da pogleda stručna javnost, a zvanično će biti otvorena od 18. decembra do gotovo kraja marta.

Postavka obuhvata radove realizovane u različitim medijima, uključujući konceptualne foto kolaže, crteže, video radove i instalacije, performanse i projekat za javni prostor.

Nazvana je prema radu “Sweet Violence” Sanje Iveković iz 1974. godine, a obuhvata i neke od njenih najnovijih radova, poput foto-instalacije “Ona prava; Biseri revolucije” (2011).

Izložbu je pripremila kustoskinja MoMA u odeljenju za fotografiju Roxana Marcoci, a osim radova u vlasništvu umetnice, obuhvata i radove pozajmljene iz kolekcija muzeja kao što su Generali Foundation u Beču, Centar Pompidu u Parizu, MACBA u Barseloni i MSU u Zagrebu.

Postavku čine i radovi koje je MoMa otkupio od Sanje Iveković ove godine.

Većina radova izložena je na trećem spratu MoMA, u specijalnom izložbenom prostoru na oko 400 kvadratnih metara.

Skulptura “Lady Rosa of Luxembourg”, realizovana u Luksemburgu 2001. godine kao projekat u javnom prostoru, biće predstavljena u atrijumu MoMA koji obuhvata 460 metara kvadratnih.

Tu će biti izložena i opsežna dokumentacija koja je važan deo tog projekta, u vidu novinskih članaka, video zapisa i fotografija.

Izložbu prati opsežan katalog na 190 strana, u kojem su objavljene reprodukcije u boji svih radova na izložbi uz tekstove kustoskinje.

Direktor MoMa Glenn D. Lowry napisao je uvodni tekst, a Roxana Marcoci veći esej pod naslovom “Umetnost u vremenu tranzicije, post-1945, 1968, 1989. i 2000. u bivšoj Jugoslaviji” (Art in Transitional Times, Post-1945, 1968, 1989, and 2000 in the Former Yugoslavia).

Poseban tekst za katalog, pod nalovom “Kultura i nasilje” (Culture and Violence), napisao je Terry Eagleton.

Teorijski tekstovi o projektu, dodatna dokumentacija, kao i reprodukcije ostalih radova zastupljenih na izložbi, dostupni su na posebnom delu sajta MoMA www.MoMA.org/sanjaivekovic

Prema procenama PR stručnjaka u MoMA, izložbu će za 86 dana trajanja, odnosno do 26. marta 2012. godine, videti 680.000 posetilaca.

To je prva retrospektivna izložba nekog od umetnika sa prostora bivše Jugoslavije u MoMA, posle Marine Abramović 2010. godine.

(SEEcult.org)

Tagovi