Savremena književnost za decu u Srbiji - njen položaj i kvalitet - tema je nove tribine u Gradskoj knjižnici Kulturnog centra Grad u Beogradu 29. januara, koja bi trebalo da skrene pažnju na potcenjivački stav prema kulturi za decu, ali i da pokrene polemiku o kvalitetu aktuelne produkcije i podstakne na preispitivanje njenih dometa.
U saradnji sa organizacijom OK - Obrazovanje i kultura poznate domaće autorke za decu Jasminke Petrović, KC Grad želi da otvori debatu o položaju i kvalitetu dečje književnosti u današnjoj Srbiji, kao slici i prilici društva.
Osim Jasminke Petrović, u razgovoru u Gradskoj knjižnici učestvovaće i direktorka izdavačke kuće Kreativni centar Ljiljana Marinković, filmska kritičarka, scenaristkinja i autorka knjiga za decu Vladislava Vojnović, urednica izdavačke kuće Odiseja Marija Vukosavljević, pisac za decu i dugogodišnji urednik dečjeg programa RTS Vladimir Andrić i glumica, dramski pedagog i predsednica IO ASSITEJ Srbije Diana Tepavac, kao i urednica književnog programa KC Grad Tijana Spasić.
Prema navodima Jasminke Petrović, u društvu u Srbiji vlada mišljenje da se kulturom za decu bave drugorazredni umetnici, oni koji se baš nisu snašli u životu. “Nije ni čudo što u ovoj oblasti kod nas nema mnogo mladih ljudi, a samim tim ni mnogo novih ideja”, smatra ona.
Za razliku od Srbije, gde Ministarstvo kulture veoma retko promoviše autore za decu u inostranstvu, a slikovnice je izbacilo iz otkupa, švedska vlada, na primer, dodeljuje međunarodnu nagradu "Astrid Lindgren" dečjim piscima i ilustratorima, uz novčani iznos od 500.000 evra. Pisci za decu u Srbiji dobijaju uglavnom plakete.
Dečja književnost u Švedskoj ne poznaje tabu teme, dok je u Srbiji to i dalje u velikoj meri konzervativna oblast, u kojoj retki autori pokušavaju da pomere granice.
Namera organizatora tribine je da doprinesu afirmaciji književnosti za decu u Srbiji i skrenu pažnju na potcenjivački stav prema književnosti i uopšte kulturi za decu, njenu nevidljivost u medijima i brojne poteškoće sa kojima se autori koji se bave tom oblašću susreću.
Takođe, cilj je da se pokrene polemika o kvalitetu aktuelne produkcije i preispitaju njeni dometi, te da se uporedi dečja književnost u Srbiji sa onom koja se piše u svetu, kao i da se postavi pitanje da li domaći autori idu u korak sa svetom kada je reč o novim shvatanjima dečje književnosti i jesu li spremni da pomeraju postavljene granice.
Tribina bi trebalo i da ukaže na veliki jaz stvarnog života dece i književnosti za decu, kao i na i retke autore koji pokušavaju da ga premoste.
Ujedno, učesnici će izraziti zabrinutost što se posle "stare garde" i srednje generacije, u Srbiji nije pojavila mlada generacija pisaca za decu, niti ima novih imena na tom polju.
Organizatori tribine dobili su i podršku od Hrvatskog društva književnika za decu i mlade, koje je pozdravilo inicijativu za poboljšanje situacije, navodeći da ni situacija u Hrvatskoj nije mnogo drugačija.
Loš i potcenjivački odnos prema umetnosti za đecu, kao i prema svima koji se bave stvaralaštvom za decu, indirektan je pokazatelj potcenjivačkog stava društva prema deci uopšte, navela je predsednica HDKDM Silvija Šesto, izražavajući i uverenje da će svako u svojoj sredini, a i svi zajedno na regionalnom nivou, uspeti da prome trenutno ne baš blistav, položaj
(SEEcult.org)