• Search form

05.12.2014 | 21:17

Sloboda u fokusu 6. Merlinke

Sloboda u fokusu 6. Merlinke

Međunarodni festival LGBT filma “Merlinka” prikazaće od 9. do 16. decembra u Domu omladine Beograda više od 60 kratkih, igranih i dokumentarnih filmova, među kojima su dobitnici nagrada na Sandensu, Berlinalu, Trajbeki i drugim svetskim festivalima, a objedinjuje ih tematski koncept slobode i važnosti borbe za nju.

Šesto izdanje Merlinke počinje dvodnevnom retrospektivom kanadskog režisera Gzavijea Dolana (Xavier), koji je uputio i specijalnu video poruku publici, a svečano otvaranje zakazano je za 11. decembar - specijalnim drag queen nastupom i projekcijom filma kanadskog režisera Brusa LaBrusaGerontofilija”, pobednikom Montreal festivala novog filma.

Među najavljenim filmovima je i francuski “Iv Sen Loran”, australijski “52 utorka Sofi Hajd (Sophie Hyde), dobitnik nagrade za najbolju režiju na Sandensu i Kristalnog medveda na Berlinalu, zatim “O Suzan Zontag”, nagrađen kao najbolji dokumentarac na festivalu Trajbeka, “Krug” (Stefan Haupt), dobitnik nagrade Tedi na Berlinalu, te “Borba za istopolne brakove” (Ben Cotner, Ryan White), nagrađen za najbolju režiju dokumentarnog filma na Sandensu.

Za 14. decembar najavljena je premijera srpskog lezbejskog erotskog filma “U prolazuAne Kale, a festival će biti zatvoren 16. decembra specijalnom projekcijom dokumentarca “Globalno tvoj” autrijskog režisera Marka Doringera - u čast nedavno preminulog LGBT i HIV aktiviste Nikole Latkovića, kao i tribinom o višestrukoj diskriminaciji i projekcijom dokumentarca “Odri Lord - Godine u Berlinu” nemačke režiserke Dagmar Šulc (Schultz) koja će se i predstaviti publici.

    Borba za istopolne brakove

Filmovi odabrani za šesto izdanje Merlinke, koju organizuju Gej lezbejski info centar (GLIC) i DOB, trebalo bi da, kako je naveo direktor tog festivala Predrag Azdejković, ohrabre i inspirišu LGBT osobe da krenu u osvajanje slobode da budu ono što jesu.

“Iskreno se nadamo da će vas filmovi koje smo pripremili za ovu godinu inspirisati i motivisati za aktivniju ulogu u borbi za slobodu”, poručio je Azdejković, podsećajući da se šesta Merlinka održava u godini u kojoj je, posle tri zabrane, konačno održana Parada ponosa u Beogradu.

“Samo održavanje Parade ponosa bez slika nasilja i rušenja Beograda ocenjeno je kao velika pobeda, ali dok čitav demokratski svet velikom brzinom juri ka punoj ravnopravnosti za LGBT osobe, Srbija pravi sitne i spore korake napred. Možda treba da budemo srećni dok uopšte čini korake napred, pa kakvi god oni bili, jer smo imali i primere velikih koraka unazad”, naveo je Azdejković u festivalskom katalogu, ocenjujući da odgovornost za sporost tog procesa leži i na nezainteresovanosti i pasivnosti LGBT zajednice u Srbiji.

Navodeći da ne postoji nijedna društvena zajednica za čija ljudska prava i slobodu se izborio neko drugi, Azdejković je ocenio da LGBT zajednica u Srbiji uporno čeka da neko drugi taj posao uradi umesto nje. Merlinka stoga želi da inspiriše i motiviše LGBT osobe za aktivniju ulogu u borbi za slobodu.

        Mama

Poseban deo festivalskog programa čini 9. i 10. decembra retrospektiva Gzavijea Dolana koji je za svaki svoj film nagrađen u Kanu.

Publika će videti najpre film “Ubio sam majku”, polu-autobiografsku priču o Dolanu kao mladom homoseksualcu koji je u sukobu sa majkom. Biće prikazan i “Lorens, u svakom slučaju” o mladom nastavniku i piscu koji uživa u vezi punoj ljubavi i razumevanja sa svojim verenikom Fredom i na 30. rođendan priznaje mu da želi da postane žena, tražeći za to podršku. To je film o ljubavi i seksualnosti, snimljen u jarkim bojama, koju vode hrabre glumačke kreacije (Melvil Poupaud, Emmanuel Schwartz, Suzanne Clément).

    Ubio sam majku

Dolan i sam igra u filmu “Izmišljene ljubavi” – prikazu troje bliskih prijatelja koji su deo ljubavnog trougla, a publika će 10. decembra videti i njegov film “Mama” o udovici i samohranoj majci koja odgaja nasilnog sina i pronalazi novu nadu kada upozna misterioznu komšinicu.

Na svečanom otvaranju šeste Merlinke publika će videti film “GerontofilijaBrusa LaBrusa, novu romantičnu komediju o 18-godišnjem Lejku koji, iako ima divnu devojku, otkriva da ga privlače stariji muškarci. Igrom sudbine se na letnjem raspustu zaposli u staračkom domu, gde započinje nežnu vezu sa gospodinom Pibodijem. Kada otkrije da osoblje stanarima daje previsoke doze lekova da bi lakše izlazili na kraj sa njima, Lejk odlučuje da Pibodija polako odvikne od lekova i pomogne mu da pobegne, što dovodi do zabavnog putovanja koje učvršćuje njihovu vezu.

    Gerontofilija

Za 11. decembar najavljen je i američko-ruski dokumentarac “Kampanja mržnje: Rusija i gej propaganda” (Scott Stern, Michael Lucas) o atigej raspoloženju i zakonima u Rusiji, čiji je parlament 2013. godine izglasao zabranu takozvane “gej propagande” kojom se gotovo svaki vid javne diskusije o jednakosti homoseksualaca pravosnažno smatra zločinom.

    Kampanja mržnje: Rusija i gej propaganda

Film “52 utorkaSofi Hajd, koji je na programu 13. decembra, sniman je tokom cele jedne godine – svake nedelje samo utorkom, a priča je o željama, odgovornostima i transformaciji, puna emotivnog naboja. Film govori o 16-godišnjoj Bili koja mora naglo i nerado da se osamostali kada joj majka otkrije da planira da promeni pol. To dovodi do toga da provode vreme zajedno samo utorkom po podne. Koristeći to što je jaz među članovima porodice sve veći, Bili sklapa neobično prijateljstvo sa dvoje starijih đaka iz škole i doživljava upravo ono jedino iskustvo koje još ne razume – seks. Međutim, kako postaje nezavisna i počinje da oponaša sve otuđeniji život svoje majke, ona otkriva i da su tajne teret, ali i da su nužne na putu ka ostvarenju želja.

        52 utorka

Merlinka će prikazati 14. decembra francuski film “Iv Sen Loran” režisera Žalila Lespera (Jalil Lespert), biografsku dramu o životu čuvenog modnog dizajnera, koja je ujedno i zanosna priča o stvaranju ikone i svedok snage postojane ljubavi. Iv Sen Loran je u januaru 1958. godine, kao 21-godišnjak, primio neočekivani poziv da nadgleda legendarnu parisku modnu kuću koju je osnovao nedavno preminuli Kristijan Dior. Sve oči bile su uprte u tada mladog asistenta, kada je predstavio svoju prvu kolekciju za kuću “Dior” i odmah se uzdigao do elitne klase visoke mode. Tokom te revolucionarne revije koja je svima oduzela dah, imao je susret sa sudbinom kada je upoznao Pjera Beržea, mecenu umetnika, buduću ljubav svog života i dugogodišnjeg poslovnog partnera. Tri godine kasnije njih dvojica su osnovali kompaniju “Iv Sen Loran”, koja je naglo postala jedna od najvećih modnih sila na svetu.

      YSL

Među atrakcijama Merlinke je i domaći film “U prolazu” režiserke Ane Kale, koji će publika premijerno videti 14. decembra.

Reč je o kratkom, 12-minutnom lezbejskom umetničkom erotskom filmu o slučajnom susretu dve žene u Beogradu koje se uopšte ne poznaju. Snažna senzualna povezanost pokreće impulsivnu privlačnost između njih, pa se priča brzo razvija u toku jednog popodneva koje prerasta u očaravajuću noć. Bez dijaloga, sa odličnom muzikom, “U prolazu” je najavljen kao film koji predstavlja nečiju fantaziju ili san.

Merlinka će prikazati 14. decembra i dokumentarac “O Suzan Zontag” koji se intimno i detaljno bavi životom žene koja je bila među najuticajnijim i najprovokativnijim misliocima 20. veka.

      O Suzan Zontag

Suzan Zontag je zahvaljujući svojoj vatrenosti i otvorenosti postala jedna od najbitnijih književnih, političkih i feminističkih ikona svoje generacije. Film Nensi Kejts (Nancy D. Kates) prikazuje život Zontagove kroz arhivski materijal, priče njenih prijatelja, porodice, kolega i ljubavnika, kao i njene reči koje čita Patriša Klarkson. Od ranog zaljubljivanja u knjige do prvog iskustva u gej baru; od rane udaje do njene poslednje ljubavnice, film “O Suzan Zontag”, kako ističe Merlinka, daje fascinantnu perspektivu na život velike književne kritičarke i spisateljice, čija dela iz oblasti fotografije, o ratovima, bolestima i terorizmu, i danas imaju veliki značaj.

Biće prikazan, između ostalog, i švajcarski dokumentarno-igrani film “Krug” (Stefan Haupt) koji oslikava Cirih sredinom 50-ih godina 20. veka, prateći “majku” svih evropskih homoseksualnih organizacija – Der Kreis, i to od vrhunca do trenutka kada je polako počela da se raspada. U vreme kada je ugnjetavanje homoseksualaca bivalo sve intenzivnije u Cirihu, dva mlada i veoma različita muškarca se bore za svoju ljubav i, uz prijatelje, za prava homoseksualaca. Stidljivi mladi nastavnik Ernst Ostertag postaje član gej organizacije Der Kreis. Tu upoznaje transvestitsku zvezdu Rebija Rapa i odmah se ludo zaljubljuje u njega. Rebi i Ernst imaju priliku da vide organizaciju na koju se u celoj Evropi gleda kao na pionira gej emancipacije i kada je na vrhuncu, i kada već počinje da se raspada.

       Krug

Biće prikazan i američki dokumentarac “Borba za istopolne brakoveBena Kotnera (Cotner) i Rajana Vajta (Ryan White) o događajima koji prate istorijsku tužbu protiv savezne države koja je izneta pred Vrhovni sud SAD zbog zabrane istopolnih brakova u Kaliforniji. To suđenje visokog profila prvo je dospelo na naslovne strane zbog neverovatnog spoja advokata koji su zastupali tužitelje – Teda Olsona i Dejvida Bojza, političkih protivnika koji su se pre toga suočili na suđenju za predmet Buš i Gor. Film prikazuje i iskustvo tužitelja, dva homoseksualna para čije su se porodice našle u centru kontroverze oko istopolnih brakova.

Uz film Marka DoringeraGlobalno tvoj”, ironično-analitičkom portretu jedne generacije u potrazi za srećom i mestom zvanim dom, za završnicu Merlinke najavljen je i film “Odri Lord – Berlin od 1984. do 1992. godine”, koji se bavi malo poznatim poglavljem bogatog života Odri Lord, priznate crnkinje, lezbejke i feministkinje, pesnikinje, majke i aktivistkinje, čija je 20-godišnjica smrti obeležena 2012.

       Odri Lord

Film se bavi periodom u kojem je pomogla da se rasplamsa afro-nemački pokret i trajno doprinela nemačkoj političkoj i kulturnoj sceni pre i nakon pada Berlinskog zida. Odri Lord je ohrabrivala crne žene u Nemačkoj i bila im mentorka u pisanju i objavljivanju kao načinu da učvrste svoj identitet, prava i kulturu u društvu koje ih je marginalizovalo i ućutkivalo, dok je izazivala bele Nemice da prihvate i na konstruktivan način upotrebe privilegije koje su imale kao belkinje. Dokumentarac sadrži dosad neobjavljen audio i video materijal iz lične arhive režiserke Dagmar Šulc, uključujući i zadivljujuće slike Odri Lord van bine. Uz svedočanstva koleginica, studentkinja i prijateljica, film dokumentuje njeno trajno zaveštanje u Nemačkoj.

Uz dugometražne, Merlinka prikazuje svakodnevno od 11. decembra i blokove kratkih filmova, a kao i do sada, dodeliće nagradu za najbolji kratki film Dorotina cipelica.

       Na kvadrat

Žiri čine Jelisaveta Blagojević, profesorka filozofije na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu i gostujuća predavačica na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, koja je i koordinatorka organizacije IPAK.Centar, zatim dramska autorka Olga Dimitrijević (Internat, Narodna drama i Radnici umiru pevajući), dobitnica Sterijine nagrade 2012. godine, te teatrolog i pozorišni kritičar Ivan Medenica, vanredni profesor Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, predsednik Udruženja pozorišnih kritičara i teatrologa Srbije i član Izvršnog odbora Međunarodnog udruženja pozorišnih kritičara (IATC), koji je petostruki dobitnik Sterijine nagrade za kritičarski rad, a bio je i umetnički direktor i selektor Sterijinog pozorja (2003-2007).

Festival Merlinka dobio je ime u čast Vjerana Miladinovića Merlinke, transvestita koji je ubijen u Beogradu 2003. godine. Merlinka je svoja životnim iskustvima opisao u autobiografskom romanu “Terezin sin”, a reditelj Želimir Žilnik mu je dodelio uloge u filmovima “Lijepe žene prolaze kroz grad” i “Marble ass”.

Merlinka je 2013. godine, u jubilarnom, petom izdanju, prikazao više od 50 filmova objedinjenih sloganom “Život je kabare”, kojim je poručio da je, uprkos homofobiji, nasilju, netoleranciji i diskriminaciji, život lep i pun događaja za pamćenje, od kojih su neki završili i na filmskom platnu.

Pobednik petog izdanja “Merlinke” bio je kubanski film “Vozač kamiona” Sebastijana Mila.

Festivalski sajt je merlinka.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

N. Pavlović / SEEcult.org

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.