Vesti

Slobodna zona na bis!

10. novembar 2013.
SEEcult.org
Slobodna zona na bis!
Slobodna zona na bis!

Filmski festival Slobodna zona repriziraće 13. novembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda filmove za koje se tražila karta više, a program na bis obuhvata čak dve projekcije filma Sofi Fajns “Perveznjakov vodič kroz ideologiju” sa Slavojem Žižekom, od kojih je jedna već rasprodata.

Program “Slobodna zona na bis” počinje američkim filmom “Short Term 12 Destina Kretona, a obuhvata i “LunchboxRiteša Batre i dve projekcije “Perveznjakovog vodiča kroz ideologiju” - u 18.30 i 21 sat, od kojih je poslednja rasprodata.

Filmom “Perverznjakov vodič kroz ideologiju” deveta Slobodna zona je i otvorena 7. novembra, a rasprodate su bile i premijerna i prva reprizna projekcija.

       Krcata Velika sala DOB-a

Slobodna zona predstavlja 10. novembra nekoliko filmova iz regiona, kao i dokumentarac “Sutra” o kontroverznom ruskom umetničkom kolektivu Vojna, koji je povod i za poslednji noćni razgovor na temu “Subverzija i kooptacija”, koji će biti održan u 23 časa, posle projekcije filma “Sutra” u DKC-u.

Urednik razgovara Ivan Milenković ugostiće hrvatskog pisca Igora Štiksa, profesora Pravnog fakulteta Univerziteta u Edinburgu, i filozofa i publicistu Srećka Horvata iz Hrvatske, sa kojima će razgovarati o ulozi umetnika i angažovane umetnosti u savremenom društvu.

Film “SutraAndreja Grijaceva prati radikalnu umetničku grupu Voina (Rat), čiji se osnivači Vor i Koza svojim performansima na ulicama Moskve bore protiv sistema, često na granici između umetničkog i krivičnog dela.

       Sutra

Prethodno će u DKC-u biti prikazani i filmovi “Sonja i bikVlatke Vorkapić iz Hrvatske, slovenački igrano-dokumentarni film “Devojka drvoVlade Škafara, dokumentarac Srđana KečeBijeg”, u koprodukciji Srbije i BiH, koji govori o tri Romkinje sa Balkana, te dokumentarac “Mama EvropaPetre Seliškar iz Slovenije prikazuje evropski kontinent kroz oči šestogodišnje devojčice koja je rođena na Balkanu.

Među filmovima koje Slobodna zona nudi 10. novembra je i studentski “Gde je Nađa?”, diplomski rad osmoro studenata režije Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, sa Svetozarom Cvetkovićem u ulozi oca koji tek u potrazi za nestalom ćerkom Nađom na ulicama Beograda shvata koliko malo poznaje sopstveno dete.

Film je deo selekcije Fresh Danube Films Network, projekta koji Slobodna zona realizuje sa festivalima Crossing Europe iz Linca, Cinema City iz Novog Sada i DORF iz Vinkovaca.

       Gde je Nađa?

Prvog dana vikenda najviše pažnje publike privukli su filmovi “Duh 45-e” legendarnog britanskog reditelja Kena Louča, nagrađivani belgijski film “Prekinut krug Feliksa Van Groningena, emotivna priča o ljubavi i gubitku, koja je upravo nominovana za najbolji evropski film godine, kao i kazahstanski film “Časovi harmonije”, koji je bio povod za noćni razgovor o nasilju u srednjim školama.

Sociološkinja Isidora Jarić, socijalni psiholog Dragan Popović i politikolog Aleksandar Weisner problematizovali su u izlaganjima hijerarhijsko ustrojstvo obrazovnog sistema, nasilje u školama, kao i ulogu škole kao institucije u održanju i reprodukciji mehanizma nasilja. Otvorena su pitanja: Da li škola obuzdava ili generiše nasilje? Koliko i na koji način se nasilje van škole preliva u obrazovne strukture? Da li je škola ravnodušna ili nemoćna da izađe na kraj sa time? Budući da je nasilje u školama globalni fenomen, da li se uzroci mogu tražiti u široj društvenoj strukturi ili je to posledica hijerarhijskog ustrojstva obrazovnih institucija...

        Noćni razgovor: Sklad nasilja

Među gostima Slobodne zone je francuski filmski teoretičar i direktor filmskog festivala u Marseju Žan Pjer Rem, koji će 11. novembra održati master klas u galeriji Artget KCB-a, namenjen filmskim profesionalcima, novinarima i studentima filmskih akademija u Beogradu, kao i svim zainteresovanima za dokumentarni film, koji je trebalo prethodno da potvrde dolazak.

Rem je diplomirao savremenu književnost i filozofiju, predavao istoriju i teoriju filma i umetnosti, a radio je u Ministarstvu kulture Francuske. Autor je mnogobrojnih filmskih i umetničkih kritika, izložbenih kataloga i monografija o umetnicima i filmskim rediteljima. Priredio je niz izložbi savremene umetnosti u Francuskoj i inostranstvu, a pored toga, redovno piše za medije.

Festival dokumentarnog filma u Marseju održava se od 1989. godine na desetak lokacija širom Marseja, uz koncerte, izložbe i okrugle stolove.

Slobodna zona predstavlja do 13. novembra izbor od oko 50 angažovanih dokumentarnih i igranih filmova, među kojima su i pobednici svetskih festivala, koji su kontroverznim i subverzivnim karakterom uzburkali publiku širom sveta.

Festivalski sajt je www.freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE (pdf).

*Sinopsisi filmova 9. Slobodne zone (pdf)

(SEEcult.org)

Tagovi