Stacion – Centar za savremenu umetnost u Prištini predstavlja projekat slovenačke umetnice Ane Čigon “Recordings” (Snimanja), umetničko istraživanje koje je u toku, a zasnovano je na beleženju momenata u procesu ispitavanja tema koje oklikuju društvene strukture. Reč je o delu tekućeg projekta Ane Čigon čiji je cilj konceptualizacija i realizacija serije radova na temu feminizma i društvenih struktura u smislu rodne neravnopravnosti.
Ana Čigon gošća je rezidencijalnog programa Staciona, u okviru kojeg snima seriju intervjua o feminističkim temama (sagovornice su: Linda Gusia, Majlinda Hoxha, Erëmirë Krasniqi, Vjollca Krasniqi, Lura Limani, Nita Luci, Hana Qena i Vesa Qena).
Inspirisana je, između ostalog, i spomenicima u javnom prostoru koji se retko podižu u čast žena.
Spomenici obično predstavljaju neko delo, pojedinca ili događaj koji su značajni za javnost i povezani sa određenim geografskim i vremenskim kontekstom. Dok su odnosi moći različiti u različitim kontekstima, spomenici i dalje mogu delovati kao agenti koji utiču na društvene strukture, bilo stvaranjem modela koje treba slediti, stvaranjem prostora za razvoj novih odnosa moći i izazivanjem starih, odnosno očuvanjem tradicionalnih društvenih struktura, kao što je slučaj sa rodnim odnosima.
Snimanje intervjua u Prištini o feminističkim temama ima za cilj da dokumentuje faktore koji utiču na manjak spomenika sa ženama, postavi pitanje spomenika uopšte, te da stvori prostor za razgovor o inkluzivnijim i egalitarnijim načinima da se obeleži i zapamti prošlost, kao i da se ispita njihov dalji uticaj na društvene odnose u sadašnjosti i u budućnosti.
Prema rečima umetnice, ako se istorije (priče) marginalizovanih grupa zataškavaju, a one koje su vidljive ne preispituju, rezultat će uvek biti pogrešan osećaj normalnosti. Status kvo, koji omogućava određenim grupama da izađu na videlo, dok druge gura u zaborav, praćen je varljivim osećajem poštenja i normalnosti.
Ana Čigon je diplomirala slikarstvo i završila postdiplomske studije na odseku za video na Akademiji likovnih umetnosti i dizajna u Ljubljani, a magistrirala je i na Univerzitetu umetnosti u Lincu. Uglavnom se bavi videom, performansom i novim medijima, a u poslednjim radovima fokusirala se na feminističke teme i odsustvo reprezentacije žena u umetničkom svetu, kao i na važnost reevaluacije istorije umetnosti.
Dobitnica je nagrade Grupe OHO za 2009. godinu, a bila je najmlađa finalistkinja tog priznanja koje se dodeljuje slovenačkim vizuelnim umetnicima do 35 godina.
Izložba Ane Čigon u Prištini, otvorena od 24. septembra do 25. oktobra, deo je rezidencijalnog programa koji je Stacion pokrenuo kao novu platformu koja bi trebalo da osnaži i intenzivira saradnju i razmenu sa institucijama, umetnicima, kustosima i piscima iz inostranstva, kao i da uspostavi kontinuirani protok kritičkog sadržaja, znanja i informacija.
Stacion je 2013. godine uspostavio dugoročnu saradnju sa Gradskom galerijom u Ljubljani koja podrazumeva razmenu umetnika u rezidencijalnim programima u Stacionu i CC Tobačna 001 u Ljubljani.
(SEEcult.org)