Vesti

SNP obeležilo 160 godina, najavilo nove saradnje

30. mart 2021.
SEEcult.org
srpsko narodno pozoriste
srpsko narodno pozoriste

Srpsko narodno pozorište (SNP) u Novom Sadu obeležilo je 30. marta 160-godišnjicu postojanja svečanom akademijom, uz dodelu godišnjih nagrada i potpisivanje sporazuma o saradnji sa Beogradskim dramskim pozorištem (BDP) i Novosadskim pozorištem.

Rediteljki Sonji Petrović pripala je nagrada za režiju i koncept predstave “Ko je ubio Dženis Džoplin?”, za koju su nagrađene i mlade glumice Bojana Milanović i Sonja Isailović, te ansambl predstave “Bura” reditelja Kokana Mladenovića.

SNP, BDP i Novosadsko pozorište potpisali su tom prilikom sporazum o saradnji, koji podrazumeva razmenu predstava u toku godine, po principu mini festivala “Naši dani”, čije je prvo izdanje najavljeno za maj.

Cilj saradnje, prema rečima direktora Drame SNP-a Milovana Filipovića, jeste institucionalizovanje ideje o saradnji pozorišta iz Srbije kako bi se međusobno predstavila dostignuća i prikazale aktuelne teme i ideje u oblasti umetnosti. “Kroz zajednički rad, implementiraće se različita znanja i dostignuća, sa akcentom na saradnji koja će se odvijati svake godine i postati tradicionalna”, istakao je Filipović.

Potpisivanje sporazuma, foto: D. Petrović

Direktor BDP-a Jug Radivojević naglasio je će taj kontinuirani način saradnje omogućiti maksimalnu promociju tri pozorišta i doprineti razvoju novih formi kreativnog umrežavanja.

Prvi mini festival “Naši dani” biće održan u SNP-u od 7. do 12. maja, a predstaviće se BDP sa pet predstava. Festival će biti nastavljen gostovanjem BDP-a u Novosadskom pozorištu u septembru, dok će Novosadsko pozorište uzvratiti posetu BDP-u u oktobru, a SNP u novembru.

“Ovo je najpre potpisivanje saradnje između dve prestonice, između Beograda i Novog Sada – buduće Evropske prestonice kulture. Kada ovakvi motivisani teatri, kao što su BDP, SNP i Novosadsko pozorište odluče da sarađuju to je ne samo gest, nego namera koja pokazuje projekciju naše budućnosti”, rekao je direktor Novosadskog pozorišta Valentin Vencel.

Svečanosti je prisustvovala i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković, koja je istakla da je SNP uspelo da prevaziđe sve nedaće i neretko prilično nepovoljne okolnosti po čitav narod i državu, te da postane i ostane simbol kulture Novog Sada, Vojvodine i Srbije.

Foto: MKI

Gojković je podsetila na sve poslenike kulture koji su učestvovali u izgradnji slavnog imena SNP-a a, čiji se doprinos, kako je navela, ogleda u stvaranju i očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta, vrhunske glumce, umetnike i najveća imena koja su režirala na sceni tog pozorišta.

“Razvojni put ovog pozorišta potvrda je da entuzijazam, trud, umeće i upornost velikana koji su igrali na ovim daskama pobeđuju i najveće zlo, te da prave umetničke vrednosti uvek nađu put do publike i zauzmu počasno mesto na kulturnoj sceni”, izjavila je ministarka kulture, koja je i potpredsednica Vlade Srbije.

Maja Gojković ocenila je i da nije slučajno što naziv SNP-a sadrži reč “narodno”, imajući u vidu da su se predstave od samog osnivanja izvodile po čitavoj nekadašnjoj Jugoslaviji, te da nije bilo mesta koje nije ugostilo dramske, operske i baletske izvođače tog teatra.

Ministarka kulture istakla je i da ne treba zaboraviti činjenicu da je najstarije srpsko profesionalno pozorište na reprezentativan način predstavljalo zemlju i kulturu na brojnim nastupima u inostranstvu, kao i to da je često bilo domaćin najuglednijim kućama i umetnicima iz Evrope i sveta.  

U trenutku kada se čovečanstvo suočava sa jednim od najvećih izazova u svojoj istoriji, upravo je kultura ta koja deluje kao hrana za dušu i pomaže da se lakše prevaziđe svakodnevica, naglasila je Maja Gojković.

“Situacija sa pandemijom nije prvi primer koji pokazuje da je kultura možda i potrebnija i delotvornija u teškim vremenima. Kako je to davno primetio jedan od najpoznatijih upravnika ove ustanove Antonije Hadžić, ̓pozorištu je zadatak da nas upozna sa životom u svim nijansama njegovim̕, i zato čvrsto verujem da ćemo u skoroj budućnosti ponovo moći da uživamo u pozorišnim, baletskim i operskim predstavama, bez ikakvih ograničenja i distanci”, rekla je maja Gojković.

Ministarka je skrenula pažnju na važnost institucija kulture čiji značaj prevazilazi granice jednog grada i regiona, poput SNP-a, a koje uz to imaju i izraženi obrazovni karakter. Jedan od glavnih ciljeva Ministarstva kulture i informisanja, kako je dodala, jeste stvaranje nove publike, u prvom redu iz redova generacija koje stasavaju u doba tehnološke revolucije.

“Kako bi danas mladi bolje upoznali kulturu i umetnost u svim oblicima, mora se početi sa onim što ima neupitnu vrednost i iz čega nastaju osnove za sve ostalo i savremeno. Uloga ustanova kao što je Srpsko narodno pozorište u tom procesu nemerljiva je. Ljubav prema glumi, igri, muzici i umetnosti uopšte, održala je ovu instituciju i udahnula joj život koji traje i danas i verujem da će trajati još dugo godina”, zaključila je Maja Gojković, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja.

Svečana akademija povodom Dana SNP-a bila je zatvorenog tipa zbog pandemije korona virusa, a kako je naveo taj teatar: “Proći će i ovo!”

“Ponovo ćemo biti jedno, sa našom publikom”, uvereno je SNP, koje povodom svog dana izvodi 30. marta višengrađivanu predstavu “Ko je ubio Dženis Džoplin?” Tijane Grumić, u režiji Sonje Petrović.

Dan SNP-a ustanovljen je 28. marta povodom datuma kada je taj teatar

Na sam Dan SNP-a emitovan je onlajn koncert najlepših operskih arija, poznatih vokalnih numera i popularnih melodija.

*Naslovna fotografija: Marija Erdelji

(SEEcult.org)

Tagovi