Grčki umetnik Janis Mihos predstavlja se od 10. aprila u Novoj galeriji vizuelnih umetnosti (NGVU) u Beogradu izložbom “Sobe sa pogledom”, audio-vizuelnim projektom koji je konfigurisan kao “posrednik u uznemirujućem odnosu informacije, čula, slike, pamćenja i sećanja”.
Projekat se sastoji od tri dela – “Trpezarije”, “Dečje sobe” i “Pogleda”, od kojih je svaki izdvojen u zasebnu sobu u NGVU, a svaka od njih pruža drugačije iskustvo, predstavljajući složenu jukstapoziciju različitih medija koji zajedno stvaraju grupni audio-vizuelni performans i dve imerzivne interaktivne audio-vizuelne instalacije.
Konceptualizacija i razvoj tog projekta odvijali su se od oktobra 2021. tokom umetničke rezidencije Mihosa u NGVU, u dijalogu sa kustoskinjom izložbe Nadeždom Kirćanski.
Iskustvo počinje u Trpezariji, uvlačeći posetioce u tmurnu atmosferu koja podseća na neprijatnu porodičnu slavsku večeru.
“Čini se da napeta tišina neizrečenog i potisnutog postaje toliko glasna da likovi mogu da komuniciraju samo griženjem, žvakanjem, škljocanjem zuba, srkanjem. Karakterizacija se očitava kroz manire njihovih usta. Plaši li te ovo mljackanje? Izvinjavaš se, ustaješ od stola i krećeš u kupatilo, ali vrata su zaključana. Iza njih čuješ žustru raspravu, pa umesto toga odlaziš u svoju sobu kako bi udahnuo malo svežeg vazduha”, navedeno je u tektu u katalogu izložbe, koja će biti otvorena Mihosevim performansom.
“Nekako je tiho u Dečijoj sobi, umirujuće. Pokušavaš da zaboraviš na svađu, ali ona još uvek odzvanja u tvojoj glavi: potrebno ti je da se opustiš, da samo na kratko odmoriš oči i uši. Zatvaraš oči, i počinješ da shvataš da vazduh zapravo i nije tako svež: soba je puna živih sećanja i analognih spomenika onome što si nekada smatrao svojim bezbednim mestom. Svaki predmet zvuči, izgleda i čini ti se poznato, ali izobličeno, kao i tvoja digitalna figura koja te sa zida suočava sa tobom. Zamenljive i nezamenljive uspomene, pođednako izobličene - osećanja te preplavljuju. Stvarno ti treba svežeg vazduha. Barem bi taj Pogled mogao da bude očaravajuć, a činjenicu da je ovaj horizont uvek tu bi trebalo da doživiš kao privilegiju. Napolju već pada mrak i osećaš nežan dodir vlage na koži i čuješ udaljeni udar talasa o obalu. Dok gledaš kroz prozor, vidiš pejzaž ispresecan oštrim zracima svetlosti. Ali ako pokušaš da presečeš ove zrake, oni će preseći i umirujući zvučni pejzaž. Čuješ jezik koji ne razumeš, ali prepoznaješ zvuk straha kroz glasove koji drhte, pucaju, kašlju – razumeš zvuk traume”, navela je kustoskinja.
Izložba “Sobe sa pogledom” završava se tom interaktivnom audio-vizuelnom light-sensitive instalacijom koja posmatrača vraća nazad u Trpezariju. Trpezarija sada podseća na mesto zločina - prazna i napuštena, dok se zvuk prethodnog događaja i dalje širi prostorijom. Zvuk Pogleda koji i dalje odzvanja u našem umu, preklapa se sa zvucima večere koji odzvanjaju u sobi - postavljajući pitanje koja buka se percipira kao smetnja.
Pod uticajem urbanog okruženja, njegovog političko-socijalnog pogleda na realnost, veze ruralnog okruženja i njegovog razvoja, kao i društvenih okolnosti koje su se nezavisno razvijale u ovim okruženjima, Janis Mihos smatra buku (noise) fleksibilnim materijalom koji – nakon modelovanja – može reprezentovati mnoštvo emocija i ideja. Nakon završetka studija u Savremenom muzičkom istraživačkom centru u okviru Konzervatorijuma u Atini, Mihos komponuje i izvodi muzičke kompozicije, većinom pod uticajem musique concrète pokreta, a takođe se bavi i zvučnim instalacijama, koristeći ručno pravljene ili circuit bended električne uređaje, field recordings, senzore i razne objekte.
Boravak Mihosa u Beogradu počeo je u avgustu 2021. godine, kada je dobio rezidenciju koju je organizovao Footnote centar, tokom koje je kreirao pop-up izložbu Enydreío u Kulturnom centru Magacin u Kraljevića Marka. Ubrzo nakon toga, Mihos je dobio poziv da boravi u NGVU, kao rezident umetnik.
Izložba “Sobe sa pogledom” u NGVU biće otvorena do 28. aprila, do kada obuhvata vođenja i radionice.
*Foto: Igor Ripak
(SEEcult.org)