• Search form

10.12.2010 | 20:12

Socijalizam na kraju HRFF-a

Zagrebački Festival filmova o ljudskim pravima (Human Rights Film Festival), fokusiran u osmom izdanju na javnost, završava se 11. decembra svetskom premijerom kratkog filma “Nogomet” nagrađivane hrvatske multimedijalne umetnice Ane Hušman i novim filmom “Socijalizam” legendarnog francuskog reditelja Žan-Lik Godara, dok će u klubu Močvara u samoj završnici nastupiti romski reperi iz Srbije Muha Blackstazy & Wu-Tra-Clan Ciganigers.

Socijalizam na kraju HRFF-a

Zagrebački Festival filmova o ljudskim pravima (Human Rights Film Festival), fokusiran u osmom izdanju na javnost, završava se 11. decembra svetskom premijerom kratkog filma “Nogomet” nagrađivane hrvatske multimedijalne umetnice Ane Hušman i novim filmom “Socijalizam” legendarnog francuskog reditelja Žan-Lik Godara, dok će u klubu Močvara u samoj završnici nastupiti romski reperi iz Srbije Muha Blackstazy & Wu-Tra-Clan Ciganigers.

Poslednji festivalski dan počinje u bioskopu Europa projekcijom nemačkog dokumentarca “Materijal” (Thomas Heise), prikazom istorijskog prevrata u jesen 1989. godine u Berlinu, sa umetnicima na probi predstave Hajnera Milera koji potom organizuju demonstracije, stvarajući prvi put prostor u kojem je moguća javna kritička reč.

U završnici retrospektive nemačkog reditelja, producenta i književnika Aleksandera Klugea, biće prikazan film “Vijesti iz ideološke antike: Marx - Eisenstein - Kapital”. Kluge i njegovi brojni sagovornici komentarišu monumentalni plan Sergeja Ejzenštajna, Marksovu zaostavštinu i sadašnjost realnog kapitalizma.

“Odluka je pala da se snimi ‘Kapital’ po scenariju Karla Marxa”, zapisao je Ejzenštajn u svom dnevniku 12. oktobra 1927. Još dok je montirao “Oktobar”, odlučio se da adaptira Marksa kako bi revolucionisao filmsku umetnost. Metodu je stvarao po uzoru na Džojsovog “Uliksa”, a 80 godina kasnije, Kluge i njegovi sagovornici komentarišu taj Ejzenštajnov monumentalni plan.

Festival će zvanično biti zatvoren novim delom Godara, nedavno nagrađenog počasnim Oskarom za životno delo. “Film-socijalizam”, prikazan i na proteklom 16. Festivalu autorskog filma u Beogradu, sastoji se od tri dela u jedinstvenoj godarovskoj montaži slike, zvuka i teksta, koja raspravljaju o autorovim umetničkim i političkim preokupacijama.

Lutanje Mediteranom. tokom kojeg se susreće sve moguće i nemoguće - od Homera i Platona, preko Drugog svetskog rata, pa do interneta i Patti Smith, izgleda kao Godarova intimna posveta svom veličanstvenom Preziru.

Prvi deo dešava se na brodu tokom krstarenja, na kojem putnici vode razgovore na više jezika. Među sagovornicima su ostareli ratni zločinac, bivši zvaničnik UN i ruski detektiv. U drugom delu filma dvoje dece, brat i sestra, pozivaju roditelje da se pojave pred “tribunalom njihovog detinjstva”, zahtevajući ozbiljne odgovore na pitanja o slobodi i jednakosti. Poslednji deo filma posvećen je legendarnim svetskim destinacijama, o kojima se raspredaju istiniti i lažni mitovi: Egiptu, Palestini, Odesi, Napulju, Grčkoj i Barseloni.

Uoči Godarovog “Socijalizma”, svetsku premijeru imaće novi rad Ane Hušman “Nogomet”, posvećen fudbalu koji odavno nije samo “najvažnija sporedna stvar na svetu”, već i nastavak politike drugim sredstvima. Autorka pokušava da u filmu dekonstruiše pravila te “igre”.

Publika 8. HRFF-a ima priliku da pogleda poslednjeg dana u Dokukinu Croatia film Klausa Sterna “Hennerov san - najveći europski turistički projekt”, a potom i film “Najopasniji čovjek u Americi: Daniel Ellsberg i Pentagon Papers” (Judith Ehrlich i Rick Goldsmith).

U okviru pratećeg zabavnog programa, za zatvaranje HRFF-a pripremljen je idealan muzički nastavak priče o ljudskim pravima - nakon nedavnog premijernog predstavljanja u Hrvatskoj na tribini o hip hopu, dolaze romski reperi Muha Blackstazy & Wu-Tra-Clan Ciganigers.

Muhamed Eljšani aka Muha Blackstazy ili "čokoladni reper", kako sam sebe naziva u jednoj pesmi, na istovremeno surov, ali i komičan način pripoveda o životu, svakodnevnici i problemima s kojima se sureću Romi u Novom Sadu i Srbiji. Njegova topla ljudska priča, bez uobičajene reperske bahatosti i prostih reči, kao i prvi album “Crni smo mi”, obaraju s nogu duhovitošću, šarmom i neposrednošću. Inače, Muha je završio kurs video montaže i rada na dokumentarnom filmu pod mentorstvom Želimira Žilnika, a nastupa često na događajima posvećenima borbi za ljudska prava.

Muzički program u Močvari biće nastavljen uz trash hitove i DJ-a Maria Kovača.

Publika 8. HRFF-a ima priliku i da učestvuje u kampanji “Apelmanija” Amnesty Internationala Hrvatska - pisanjem apela za određenu žrtvu kršenja ljudskih prava širom sveta.

Organizatori 8. HRFF-a želeli su ovogodišnjom temom da ukažu na činjenicu da je javnost stvar neprestanog zajedničkog pregovaranja i stvaranja, sporenja i dogovaranja. Iz toga proizlazi da je javnost kao pojam i praksa nužno otvorena, te da bi aposlutno ustanovljena i definisana javnost bila lošija varijanta koja će isključivo služiti interesima nekih, a ne svih.

HRFF-a su organizovali Multimedijalni institut (www.mi2.hr) i Udruženje za razvoj kulture “URK” (www.mochvara.hr), u saradnji s partnerima iz drugih organizacija koje se bave ljudskim pravima, a kompletan filmski i prateći program besplatan je.

Deo programa biće prikazan od 13. do 16. decembra i u riječkom Art-kinu Croatia, u saradnji s udrugom Filmaktiv.

Sajt HRFF-a je www.humanrightsfestival.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav