Ruski reditelj Aleksandar Sokurov, dobitnik Zlatnog lava 68. Mostre za film “Faust”, snimljen na nemačkom jeziku, apelovao je u Veneciji na vlade da nastave da podržavaju kulturu državnim novcem, a posebnu počast odao je nemačkoj kulturi, navodeći da je osnova evropske.
“Kultura nije luksuz! Ona je osnova razvoja društva”, rekao je Sokurov na konferenciji za novinare posle uručenja nagrada 68. Mostre, koja je završena 10. septembra, a imala je u konkurenciji za Zlatnog lava svetske premijere 23 filma.
Sokurov je, prema navodima evropskih medija, rekao da je o potrebi državne podrške kulturi razgovarao telefonom i s ruskim premijerom Vladimirom Putinom neposredno pre dodele nagrada na Mostri.
Isti apel uputio je i italijanskim vlastima.
“Apelujem i na italijansko Ministarstvo kulture: Hvala što postojite. Insistirajte svim sredstvima koje imate na kulturi!”, poručio je Sokurov, koji je filmom “Faust”, inspirisanim Geteovom poemom i drevnom legendom o čoveku koji prodaje dušu đavolu, završio tetralogiju posvećenu prirodi moći.
Sokurov je imao dosta problema prilikom snimanja tog filma, radeći na njemu više od dve godine. Snimanje filma, između ostalog, zaustavljano je i zbog nedostatka finansijskih sredstava, ali i pogodnih lokacija, pa je konačno “izgrađen” srednjovekovni nemački grad u okolini Praga, a kao simbol vanvremenskog poslužili su pejsaži Islanda.
Gotovo jedino što je bilo izvesno od samog početka je da će film biti sniman na nemačkom jeziku i da će igrati nemački glumci.
Sokurov je u Veneciji izjavio da je rad sa nemačkim glumcima bio jedno od najimpresivnijih iskustava koje je doživeo, te da se stoga pita da li su nemački reditelji zapravo u boljoj poziciji od drugih.
“Nemačka kultura je fundamentalna u Evropi”, rekao je Sokurov, koji je ranije izjavio i da bi bez Getea u mnogome bila neostvariva književnost Starog sveta.
“Mislim da ni Puškina, ni Dostojevskog, ni Tolstoja, možda ni u Rusiji ne bi bilo u onom obliku u kojem ih poznajemo, da nije bilo te ‘letvice’ - Geteovog ‘Fausta’”, rekao je Sokurov uoči ulaska u trku na 68. Mostri.
Zlatni lav dodeljen je “Faustu” jednoglasnom odlukom žirija kojim je predsedavao američki reditelj Daren Aronofski (Darren Aronofsky).
“Faust” je poslednji deo tetralogije Sokurova koju je započeo fiktivnim portretima Adolfa Hitlera (Moloh, 1999), Vladimira Lenjina (Tele, 2000) i japanskog cara Hirohita (Sunce, 2005).
“Faust” nije filmska adaptacija Geteovog dela, već simbolična slika ljudskog pada kojom Sokurov upozorava da zapravo nema nikakvog đavola, već je čovek odgovoran za sve nevolje i, što je najopasnije, još nema granice ispod koje bi mogao da padne.
Sajt Mostre je www.labiennale.org
(SEEcult.org)