• Search form

27.11.2022 | 21:15

Sokurovu uručena nagrada FAF-a životno delo

Sokurovu uručena nagrada FAF-a životno delo

Ruski reditelj Aleksandar Sokurov, dobitnik nagrade Festivala autorskog filma (FAF) u Beogradu za životno delo, izjavio je prilikom uručenja tog priznanja da je podrška autorskom filmu fundamentalna, jer je to i podrška društvu.

“Filmovi koje ja snimam nisu idealni, oni imaju dosta nedostataka i pogrešaka. Ali pomoć autorskom filmu je fundamentalna. Zato što je to laboratorija svetskog filma i to je spas za stotine, možda i hiljade mladih reditelja, snimatelja, glumaca. To je podrška društvu”, rekao je Sokurov, jedan od najznačajnijih savremenih reditelja, kome je nagradu “Pogled u svet: Vojislav Vučinić” za celokupan doprinos filmskoj umetnosti i unapređenje shvatanja filma kao ličnog stvaralačkog čina autora uručio umetnički direktor FAF-a Srđan Vučinić.

Sokurov je istakao da u autorskom filmu reditelji znaju šta rade.

“U tim filmovima se najčešće odražava individualnost savremenog čoveka i ne troši se novac tek tako. I mi koji stvaramo autorski film nismo jedni drugima konkuracija. Mi idemo paralelnim putevima i za mrvicu smo ispred autora komercijalnih filmova, a oni nas slede. Da imam šampanjac u rukama nazdravio bih razvoju autorskog filma”, rekao je Sokurov, koji na 28. FAF-u učestvuje filmom “Bajka”, premijerno prikazanim na nedavnom festivalu u Lokarnu.

U ime FAF-a, Stefan Ivančić podsetio je da je Sokurov u jednom davnom intervjuu rekao da rođenje filma kao umetnosti tek treba da se desi.

“Gde se danas film nalazi u odnosu na tu tvrdnju, mogli bismo dugo da debatujemo. Ono što je sigurno jeste da je Aleksandar Sokurov kroz svoje delo dokazao da film nije to staro biće na samrti, kako su ga neki nazivali, već da je umetnost koja pravi svoje prve korake. Sokurov je autor koji konstantno pomera granice, tragajući za specifičnim izrazom, za novim jezikom, za formom koja uzdiže film kao umetnost koja je nezavisna od književnosti, muzike, arhitekture, slikarstva, pozorišta, vajarstva. I dan danas, Sokurov, kao jedan od najmlađih živih reditelja, pomera granice”, istakao je Ivančić.

Umetnički direktor FAF-a Srđan Vučinić podsetio je da je Vojislav Vučinić osnovao taj festival “sa idejom pogleda u svet u jednom vremenu izolacije, sankcija i rata u Jugoslaviji”.

“Njegova namera je bila da predstavi filmove sa svih kontinenata i najizrazitije autorske ličnosti, a tu se već u prvoj deceniji izdvojila ličnost Aleksandra Sokurova. Prikazali smo njegovu retrospektivu 1997. godine na četvrtom Festivalu autorskog filma. Tada je njegov film ‘Majka i sin’ dobio Gran pri za najbolji film festivala. Posle toga su usledila prikazivanja velikog dela njegovih filmova na našem festivalu”, istakao je Vučinić.

Nagrada FAF-a za životno delo dodeljivana je najvažnijim domaćim filmskim stvaraocima kao što su Puriša Đorđević, Želimir Žilnik, Goran Marković… a ove godine dobila je ime po Vojislavu Vučiniću, osnivaču i prvom direktoru Festivala autorskog filma.

Sokurov je prvi strani laureat tog priznanja.

Reditelj, scenarista, snimatelj i filmski teoretičar, istoričar umetnosti po obrazovanju, Sokurov je autor brojnih kultnih filmova, među kojima su Ruska barka, Glas usamljenog čoveka, Dani pomračenja, Mati i sin, Otac i sin, Moloh, Taurus, Sunce, Aleksandra, Faust, Frankofonija.

Njegov novi film “Bajka”, koji je na programu FAF-a 28. novembra u 19 časova u MTS dvorani, koji prati razgovore Adolfa Hitlera, Benita Musolinija, Josifa Staljina i Vinstona Čerčila u čistilištu, koristeći arhivske snimke i deepfake tehnologiju, a prikazuje i Isusa i Napoleona.

Publika FAF-a će do 2. decembra imati priliku da pogleda više od 70 filmova u 11 programskih celina na više od 130 bioskopskih projekcija u šest bioskopskih dvorana.

Festivalski sajt je faf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u prilogu (pdf).

*Foto: Vladimir Opsenica

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.