Koliko je težak položaj umetnika i kulturnih radnika u Srbiji, posebno u vreme pandemije korona virusa, možda najbolje pokazuju rezultati akcije solidarnosti koju je pokrenulo nekoliko udruženja zbog velikog broja kolega koji su ostali bez mogućnosti rada i ostvarivanja bilo kakvih prihoda, a nisu obuhvaćeni merama pomoći Vlade Srbije i gradskih vlasti Beograda.
Zahvaljujući Fondu solidarnosti, koji su pokrenuli Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Udruženje likovnih umetnika Srbije, Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine, Stanica Servis za savremeni ples, Bazaart i AICA Srbija, 177 kulturnih radnika iz čitave Srbije dobilo je jednokratnu solidarnu pomoć u simboličnom, ali preko potrebnom iznosu od po 30.000 dinara.
Fond solidarnosti osnovan je kao privremeni zajednički projekat radi prikupljanja pomoći najugroženijim radnicima u polju kulture koji nisu dobili drugi vid pomoći od države Srbije ili lokalnih samouprava.
Deo sredstava prikupljen je od međunarodnih fondacija - ukupno 4,8 miliona dinara (od Fonda za otvoreno društvo 3 miliona, od Švajcarske agencije za razvoj i saradnju 1,7 milion i od platforme FundAction 1,2 milion dinara). Putem crowdfunding kampanje na sajtu donacije.rs prikupljeno je dodatnih 753.000 dinara.
Sredstva su dodeljena na osnovu javnog poziva koji je bio otvoren od 16. jula do 6. avgusta, a na koji je pristiglo čak 1.668 prijava.
Osnovni kriterijumi za konačnu listu najugroženijih kolega bili su njihovo socijalno i stambeno stanje (samohrani roditelji dece uzrasta do 18 godina koji su u periodu vanrednog stanja ostali bez svih prihoda, stariji od 65 godina koji žive sami i bez druge značajne finansijske podrške, roditelji sa decom koji su ostali bez svih prihoda, pojedinci koji su ostali bez većine prihoda u domaćinstvu u periodu vanrednog stanja).
“Iako smo svesni da je ovo bila samo kap u moru sredstava potrebnih da se urušen, nezaštićen, neuređen sistem kulture podrži i da se umetnici i umetnice, kulturni radnici i radnice pomognu u ovim teškim okolnostima, ponosni smo na svoju inicijativu i na njene rezultate. Zahvaljujemo svim donatorima, a posebno svim građanima koji su solidarno donirali sredstva tokom kampanje i omogućili da se poveća broj onih kojima smo mogli da preusmerimo pomoć”, poručili su pokretači akcije.
„Činjenica da se ovako veliki broj aktera u kuturi prijavio za pomoć Fonda solidarnosti još jednom potvrđuje koliko je ruiniran sistem kulture u našoj zemlji i koliko su devastirajuće posledice višedecenijske nebrige i neupućenosti donosilaca odluka i kreatora kulturnih politika u Srbiji. Sa druge strane, ovakva akcija je pokazatelj da solidarnost i zajednički rad moraju postati modus operandi u svim oblastima našeg društva”, poručili su osnivači Fonda solidarnosti.
Fond solidarnosti namenjen je bio svim radnicama i radnicima u kulturi i umetnicima koji su zbog vanrednog stanja i krize izazvane pandemijom ostali bez ikakvih primanja, ali i onima od čijeg neposrednog radnog angažovanja zavisi kulturna i umetnička produkcija (u ovu kategoriju spadaju modeli, statisti, tehničari, itd) i koji nemaju nikakvih zagarantovanih radnih prava. Za korišćenje sredstava Fonda solidarnosti mogli su da se prijave i umetnici i kulturni radnici koji nisu članovi udruženja koosnivača, a prioritet za dodelu jednokratne pomoći namenjen je onima koji se nalaze u najtežoj socijalnoj i ekonomskoj situaciji. Osnivači Fonda solidarnosti posebno su želeli da pomognu kulturnim radnicima/ama koji su nezaposleni, koji plaćaju rentu za stan, koji imaju penziju ispod proseka i koji izdržavaju porodice bez drugih primanja.
(SEEcult.org)