Spomen-ploča žrtvama Oluje
Inicijativa mladih za ljudska prava u Hrvatskoj (YIHR) obeležila je 15-godišnjicu hrvatske vojne i policijske operacije “Oluja” postavljanjem spomen-ploče uz put na severnom izlazu iz Knjina kojim je srpsko stanovništvo izbeglo sa tog područja, a mnogi su ga zauvek napustili. Na spomen-ploči stoji tekst: “5.8.1995. - 5.8.2010. / O 15. obljetnici akcije HV-a ‘Oluja’, uz ovu cestu kojom su prošle tisuće izbjeglica, ploču postavljaju građani RH koji nude žrtvama svoju ispriku u nedostatku isprike odgovornih”.
Inicijativa mladih za ljudska prava u Hrvatskoj (YIHR) obeležila je 15-godišnjicu hrvatske vojne i policijske operacije “Oluja” postavljanjem spomen-ploče uz put na severnom izlazu iz Knjina kojim je srpsko stanovništvo izbeglo sa tog područja, a mnogi su ga zauvek napustili.
Na spomen-ploči stoji tekst: “5.8.1995. - 5.8.2010. / O 15. obljetnici akcije HV-a ‘Oluja’, uz ovu cestu kojom su prošle tisuće izbjeglica, ploču postavljaju građani RH koji nude žrtvama svoju ispriku u nedostatku isprike odgovornih”.
Prema navodima YIHR, akcija obeležavanja stradanja civilja u operaciji “Oluja” izvedena je uz finansijsku podršku Vlade Hrvatske.
Iako nisu uspeli da dobiju dozvolu za postavljanje te spomen-ploče od lokalnih vlasti, u YIHR veruju da je administracija Grada Knina neće skloniti zbog njenog “velikog značaja u priznanju patnje žrtava 15 godina nakon akcije”.
“Takođe, nadamo se da ni građani i građanke Knina i RH iz istog razloga neće uništiti spomen ploču”, poručili su iz YIHR.
Kako je navedeno u saopštenju, postavljanje te spomen-ploče “ne znači etiketiranje cele akcije i njene namere zločinom”.
Navodeći da “prepoznaje napore građana Hrvatske uložene u oslobađanju teritorija RH od okupacije”, YIHR smatra da je nužno u procesu demokratizacije suočiti se sa zločinima koji su počinjeni, njih priznati i za njih se ispričati.
Smatrajući i da je nužno da institucije ulože dodatne napore u omogućavanju povratka svih izbeglica na celoj teritoriji Hrvatske, YIHR je izrazila nadu da će se ove godine od predstavnika vlasti u Hrvatskoj čuti iskreno izvinjenje žrtvama.
U akciji “Oluja” 1995. godine poginulo je oko 1.600 srpskih civila i vojnika, više od 1.800 se vodi kao nestalo, a Srbija i Republika Srpska primile su oko 250.000 izbeglica.
Povodom 15-godišnjice “Oluje”, u Beogradu je u crkvi Svetog Marka patrijarh srpski Irinej služio parastos stradalima, u prisustvu predsednika Srbije Borisa Tadića. U Hrvatskoj je proslavljen Dan pobede i domovinske zahvalnosti, a centralna manifestacija, u prisustvu najviših državnih zvaničnika, održana je u Kninu.
Hrvatska premijerka Jadranka Kosor ocenila je da je "Oluja“ bila pravedna i odbrambena, a predsednik Hrvatske Ivo Josipović rekao je da je sprovedena po svim pravilima ratovanja, uz poštovanje međunarodnih konvencija, te da oni koji su je planirali i u njoj učestvovali zaslužuju priznanje.
(SEEcult.org)